| joker117 a întrebat:

Va fi sfarsitul lumii in 2012 sau o criza economica?

27 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Ce dracu puneti ca prosti intrebarea asta pe fiecare zi.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Puţin probabil să mai fie încă o criză economică având în vedere că încă nu s-a terminat cea prezentă.
Mai degrabă în 2012 se va termina criza.
Cât despre sfârşitul lumii, eu-mi menţin scepticismul.

| AvalohAlyn a răspuns:

Schimbare, modificare, un anumit eveniment este posibil sa fie din cate m-am documentat dar NU moartea noastra, sfarsitul lumii, incheierea tuturor.
In Sf Scriptura se spune ca numai Tatal stie cand va veni ziua Apocalipsei si aceea va veni ca un fulger, pe nepregatite.Deci nimeni in afara de Tatal nu stie un eveniment asa de important ca Apocalipsa.

| Razvan a răspuns:

Habar nu am care e trendul în economie, ştiu doar ca la USA a pornit totul.De acolo se vor scula (ma rog, ridica) din mormânt mayasii şi ne vor căsăpi

| Minks a răspuns:

Nu stiu, daca ar exista masina timpului ti-as spune, dar dupa presupuneri nu putem sa ne ghidam.

| tyana a răspuns:

Prelungirea actualei crize probabil.

| UNfriendLY a răspuns:

Va fi un ***

| Asyul95 a răspuns:

Nu se stie alti zic asa si alti asa Asculta doar:Potrivit cercetatorului NASA David Morrison, zvonurile care circula foarte intens pe internet in acest an despre sfarsitul lumii in 2012, din cauza unui eveniment astronomic catastrofal, sunt pure speculatii ce au evoluat intr-o farsa de proportii si chiar in strategii de marketing. Dr Morrison considera ca publicitatea exagerata care se face acestei posibile apocalipse s-a transformat intr-o adevarata psihoza colectiva mondiala, determinand aparitia unei cosmofobii fara niciun suport stiintific, care a fost alimentata intens de diverse site-uri cu continut propagandistic parapsihologic si astrologic ce profita de naivitatea si lipsa de informatii de specialitate a vizitatorilor, alimentand temerile acestora.

"Informatiile extrem de raspandite pe internet cum ca apocalipsa va avea loc pe 21 decembrie 2012 sunt o imensa farsa, o inducere in eroare grosolana cu tot felul de supozitii si argumente ce nu au nicio legatura cu realitatea, ci cu lumea SF-ului" - atrage atentia omul de stiinta David Morrison, unui dintre cei mai renumiti specialisti care lucreaza la Agentia Spatiala Americana. El a publicat o serie de contraargumente pentru aceasta ipoteza apocaliptica pe site-ul de profil Astronomical Society of the Pacific (http://www.astrosociety.org/2012).

De altfel, timp de mai multe luni, NASA a primit numeroase scrisori si emailuri disperate de la oameni cuprinsi de fobia sfarsitului lumii in 2012, fie ca este vorba de descifrarea calendarului mayas, fie ca este vorba de o coliziune fatala cu o planeta imaginara denumita Nibiru. Totodata, dr David Morrison a tinut sa demonteze si panica inutila creata de alinierea planetelor sau cea privind inversarea polilor magnetici ai Terrei. Unul dintre cei mai buni experti in sistemul solar si in problema impactului asterozilor, dr Morrison considera ca noua productie cinematografica "2012", care va fi lansata in Statele Unite pe 13 noiembrie, are un scenariu care speculeaza exact aceasta panica virtuala creata in jurului ipotezei sfarsitului lumii peste 3 ani. De asemenea, el sustine ca exista dovezi clare ca totul se rezuma la campanii de marketing "viral", care constau in crearea unor site-uri fictive asa-zis "de specialitate", menite sa atraga cat mai multi vizitatori si sa incurajeze cautarile pe web a informatiilor despre "2012". In acelasi registru functioneaza si anumite edituri care vor sa-si faca reclama publicand tot felul de carti ce abordeaza aceasta tema intr-un stil diletant si fara baze stiintifice.

Dr. David Morrison a publicat si un fel de ghid ce contine o serie de raspunsuri detaliate la tot felul de intrebari legate de posibilul sfarsit al lumii in 2012 si da asigurari ca nu va fi niciun dezastru de proportii la aceasta data si ca nu este cazul sa ne temem de solstitiul de iarna din acel an.

Totusi, multi specialisti sustin ca schimbarile care se asteapta in 2012 sunt mai mult de oridin spiritual si vor schimba atat viata pe Terra, cat si omenirea insasi. Se presupune ca oamenii cu un comportament egoist si, deci, cu vibratii scazute in aura energetica nu vor supravietui radiatiei de inalta frecventa existenta in Centura Fotonica. Cu alte cuvinte, va avea loc o mare selectie naturala pe baza spirituala. Faptul ca in 2012 vom trece prin Centura Fotonica, ce emite o intensa radiatie electromagnetica, atat in spectrul vizibil, cat si in cel invizibil, de inalta frecventa (inclusiv raze X), va exercita o multipla si socanta influenta asupra materiei terestre. Insa, previziunile sunt sumbre si pentru perioada premergatoare anului 2012. Dupa 2010, Europa va suporta o schimbare radicala de clima si se estimeaza ca milioane de oameni vor muri din cauza foametei si a razboiului - se arata intr-un raport al Pentagonului, care prezice faptul ca schimbarea climei va fi o amenintare chiar mai mare decat cea terorista: verile vor fi din ce in ce mai calde, provocand o si mai rapida topire a ghetarilor.

| Asyul95 a răspuns:

Unii zic ca da altii zic ca nu.Asculta.Potrivit cercetatorului NASA David Morrison, zvonurile care circula foarte intens pe internet in acest an despre sfarsitul lumii in 2012, din cauza unui eveniment astronomic catastrofal, sunt pure speculatii ce au evoluat intr-o farsa de proportii si chiar in strategii de marketing. Dr Morrison considera ca publicitatea exagerata care se face acestei posibile apocalipse s-a transformat intr-o adevarata psihoza colectiva mondiala, determinand aparitia unei cosmofobii fara niciun suport stiintific, care a fost alimentata intens de diverse site-uri cu continut propagandistic parapsihologic si astrologic ce profita de naivitatea si lipsa de informatii de specialitate a vizitatorilor, alimentand temerile acestora.

"Informatiile extrem de raspandite pe internet cum ca apocalipsa va avea loc pe 21 decembrie 2012 sunt o imensa farsa, o inducere in eroare grosolana cu tot felul de supozitii si argumente ce nu au nicio legatura cu realitatea, ci cu lumea SF-ului" - atrage atentia omul de stiinta David Morrison, unui dintre cei mai renumiti specialisti care lucreaza la Agentia Spatiala Americana. El a publicat o serie de contraargumente pentru aceasta ipoteza apocaliptica pe site-ul de profil Astronomical Society of the Pacific (http://www.astrosociety.org/2012).

De altfel, timp de mai multe luni, NASA a primit numeroase scrisori si emailuri disperate de la oameni cuprinsi de fobia sfarsitului lumii in 2012, fie ca este vorba de descifrarea calendarului mayas, fie ca este vorba de o coliziune fatala cu o planeta imaginara denumita Nibiru. Totodata, dr David Morrison a tinut sa demonteze si panica inutila creata de alinierea planetelor sau cea privind inversarea polilor magnetici ai Terrei. Unul dintre cei mai buni experti in sistemul solar si in problema impactului asterozilor, dr Morrison considera ca noua productie cinematografica "2012", care va fi lansata in Statele Unite pe 13 noiembrie, are un scenariu care speculeaza exact aceasta panica virtuala creata in jurului ipotezei sfarsitului lumii peste 3 ani. De asemenea, el sustine ca exista dovezi clare ca totul se rezuma la campanii de marketing "viral", care constau in crearea unor site-uri fictive asa-zis "de specialitate", menite sa atraga cat mai multi vizitatori si sa incurajeze cautarile pe web a informatiilor despre "2012". In acelasi registru functioneaza si anumite edituri care vor sa-si faca reclama publicand tot felul de carti ce abordeaza aceasta tema intr-un stil diletant si fara baze stiintifice.

Dr. David Morrison a publicat si un fel de ghid ce contine o serie de raspunsuri detaliate la tot felul de intrebari legate de posibilul sfarsit al lumii in 2012 si da asigurari ca nu va fi niciun dezastru de proportii la aceasta data si ca nu este cazul sa ne temem de solstitiul de iarna din acel an.

Totusi, multi specialisti sustin ca schimbarile care se asteapta in 2012 sunt mai mult de oridin spiritual si vor schimba atat viata pe Terra, cat si omenirea insasi. Se presupune ca oamenii cu un comportament egoist si, deci, cu vibratii scazute in aura energetica nu vor supravietui radiatiei de inalta frecventa existenta in Centura Fotonica. Cu alte cuvinte, va avea loc o mare selectie naturala pe baza spirituala. Faptul ca in 2012 vom trece prin Centura Fotonica, ce emite o intensa radiatie electromagnetica, atat in spectrul vizibil, cat si in cel invizibil, de inalta frecventa (inclusiv raze X), va exercita o multipla si socanta influenta asupra materiei terestre. Insa, previziunile sunt sumbre si pentru perioada premergatoare anului 2012. Dupa 2010, Europa va suporta o schimbare radicala de clima si se estimeaza ca milioane de oameni vor muri din cauza foametei si a razboiului - se arata intr-un raport al Pentagonului, care prezice faptul ca schimbarea climei va fi o amenintare chiar mai mare decat cea terorista: verile vor fi din ce in ce mai calde, provocand o si mai rapida topire a ghetarilor.

| Asyul95 a răspuns:

Potrivit cercetatorului NASA David Morrison, zvonurile care circula foarte intens pe internet in acest an despre sfarsitul lumii in 2012, din cauza unui eveniment astronomic catastrofal, sunt pure speculatii ce au evoluat intr-o farsa de proportii si chiar in strategii de marketing. Dr Morrison considera ca publicitatea exagerata care se face acestei posibile apocalipse s-a transformat intr-o adevarata psihoza colectiva mondiala, determinand aparitia unei cosmofobii fara niciun suport stiintific, care a fost alimentata intens de diverse site-uri cu continut propagandistic parapsihologic si astrologic ce profita de naivitatea si lipsa de informatii de specialitate a vizitatorilor, alimentand temerile acestora.

"Informatiile extrem de raspandite pe internet cum ca apocalipsa va avea loc pe 21 decembrie 2012 sunt o imensa farsa, o inducere in eroare grosolana cu tot felul de supozitii si argumente ce nu au nicio legatura cu realitatea, ci cu lumea SF-ului" - atrage atentia omul de stiinta David Morrison, unui dintre cei mai renumiti specialisti care lucreaza la Agentia Spatiala Americana. El a publicat o serie de contraargumente pentru aceasta ipoteza apocaliptica pe site-ul de profil Astronomical Society of the Pacific (http://www.astrosociety.org/2012).

| Asyul95 a răspuns:

Va aduce criza economică temutul sfârşit al lumii? Celebra vizionară de la Hollywood, parapsiholog dr Carmen Harra, e 100% sigură: „Lumea evoluează, de fapt, spre bine, şi nu spre rău!".„Lumea e foarte speriată din cauza crizei economice mondiale şi se uită la orice care susţine teoria că urmează o catastrofă.

| geoka23 a răspuns:

Civilizatia Maya au constatat ca sfarsitu calendarului va fi in 2012
precum alti profeti din zilele noastre ce au spus ca al trei-lea razboi mondial va fi in noiembrie 2010 si se va termina in octombrie 2014 nu sa averat nimic pana acum mai asteptam.
sunt situri de internet ce spune ca mai multe nave spatiale neidentificate au esit di hiperspatiu si sunt pe orbita lui pluto va fi aici in 2012

| geoka23 a răspuns:

Pentru cei de mai jos poate persoana care a scris ca Romania va intra in nato in 2012 a gresit anul nu conteaza asta nu inseamna ca este imbecil(a) dar eu va pun o intrebare de ce suntem in nato, ce rost au tigarile pe lume, de unde vine criza, de ce este in capul nostru sa fie doar acolo, ce este cu potrivirea asta de nume. OSAMA, OBAMA.de ce am inventat noi teleportarea, de ce am inventat noi laserul rosu.

| h3llG1rl1995 a răspuns:

Va fi cam lung si raspunsul meu:
In 2012 o raza electromagnetica provenita de la soare va distruge toate centralele din lume si anume de energie electrica, hidrocentralele.toate. Fara energie electrica nu exista miscare, masinile nu vor mai functiona ca si cum nu vor functiona pompele de combustibil de la benzinarii, fara masini si combustibil=fara comert, fara comert=fara mancare, apa si tot ce este necesar omului.
Deci va fi o criza, foarte mare, ducandu-se la lupte pentru mancare.
Si culmea e ca in 2012 va fi un ordin mondia (potrivit ONU)
Romania in 2012 va intra in nato.
Si cica in 2012 ne vom intanli cu extraterestrii.
In 2012 a 10-a planeta din sist. solar (planeta nibiriu sau planeta x) se va pune in fata pamantului fiind o eclipsa totala de 3 zile (adica bezna).
In 2012 (potrivit lu nostradamus) va fi un sfarsit a lumii, cauzat de mana omului prin razboi (ca cei din iran, irak.etc)
In 2012 vor domina inundatiile si cutremurile (din cauza calduri se vor topi ghetarii si va creste si nivelul apelor din oceane).
Se vor porni din nou razboaie din cauza religiilor si discriminarilor.etc.multe belele...nici macar nu-mi pasasigh ma pis pe el de viitor daca este asa.
Ps: Ma bucur esti fan LP big grin. PEACE peace sign

| SteauaNordului a răspuns:

Nu va fi nimic. mai degraba o alta criza economica decat sf lumii.
asa s-a zis si acum 11 ani : ooo vai vine anul 2000 vine apocalipsa, s-au aruncat oameni pe geam si au murit ca prostii, ca uite-ne acum in 2011 bine mersi!

| Ovidiu a răspuns:

Nu se stie. Se spun multe din punct de vedere stiintific. sad

| unknown3243 a răspuns:

Nu stiu ingerii sau sfinti cand va veni sfarsitul lumii si vine X si spune ca e in 2012

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce proasta e asta de deasupra mea, fa imbeciloooo Romania e in NATO din anul 2004, si cica sa-i crezi speculatiile ei laughing))

| kolcov a răspuns:

Va fi sfarsitul lumii in 2012, HAI sa facem datorii baaaa love struck

| lucianman a răspuns:

Are mai multe sanse criza laughing

| emi_8585 a răspuns:

Eu cred ca va fi mai degraba inceputul unei crize alimentare.

| sadlifetobe3 a răspuns:

Sfarsitul lumii vine dupa a doua venire a lui hristos, deci nu are cum sa fie in 2012 ca isus inca nu a aparut. am citit in biblie si mai spune si in crez asta la sfarsit

| Valy1106 a răspuns:

Din cate stiu eu si m-am documentat nu va fi sfarsitul lumii cum se tot spune va fi un nou inceput din cate stiu eu o data la 800-900 de ani si va fi doar o simpla eclipsa sau daca nu va fi o eclipsa se va sfarsi totul si se va lua totul de la capat iar lumea nu va disparea complet o rafala de cutremurre si ocenele se vor revarsa vor matura tot ce este in calea lor si oameni care vor supravietui vor trebuie sa ia totul de la capat din nou.

| Bbbloxber a răspuns:

Sunt doar fleacuri... oricum cine stie?
poate ceva din povestea asta e adevarata...

| frumusicclaudic a răspuns:

Uite si in 2000 se spunea ca e sfarsitul lumii dar nu a fost dar acum nu stiu ce sa cred

| BoBoCeLL a răspuns:

Un sfarsit ca si in 2000, 2006 si altele...cat despre criza. e determinata sa mai stea o vreme pe capul nostru

| nico_7937 a răspuns:

Intreab-o pe clar vazatoarea Duda si vezi poate iti spune ceva adevarat mai intai intreab-o cum te cheama ca daca stie cum te cheama si pe cat te-ai nascut e clar vazatoare adevaratarolling on the floor