Apache
| Apache a întrebat:

Vad ca problema asta a cauzat multe dezbateri in ultima vreme ...deci va intreb si pe voi
Pro sau Contra eutanasierii cainilor vagabonzi?

Răspuns Câştigător
| Laura a răspuns:

Contra, ar fi mai folositoare eutanasierea țiganilor.

42 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Dupa ce poporul a fost ingenunchiat a venit randul caiinilor, cred ca ordinea trebuia invers, ce hal de popor, la el nu se gandeste si face dezbateri pe viata si moarte pentru caini, rusine la toata lumea care pune animalul inaintea omului.

| Paulla a răspuns:

Îmi e cam indiferentă problema, dar sunt pro. Nici să mergi pe stradă nu e sigur, nu că dacă s-ar eutanasia câinii ar fi sigur, dar măcar ar fi o grijă în minus.
Poate aşa ar înceta unii să-şi lase câinii să umble aiurea, după care să se plângă că au fost ucişi de hinghieri...

| Dumnezău a răspuns:

Merita eutanasiati cei ce sunt suficienti de oligofreni, incat se lasa muscati/fugariti de caini.Prost sa fii sa treci prin asa ceva.Dar as prefera totusi eutanasierea a 9/10 din oameni, si dupa aceea a cainilor.

Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns:

Toti cei care sunt contra nu cred ca stiu cum e sa ai fobie la caini in Romania. O tara civilizata are ca una din caracteristici lipsa animalelor vagaboante. Hai sa aratam ca Romania este civilizata! Eutanasierea nu doare.

| benny a răspuns:

Pro pentru ca nu-mi convine sa merg pe strada si sa calc in rahatii lor si sa mai fiu si muscat plus ca s-a intamplat si cateva nenorociri din cauza cainilor vagabonzi
Contra consider ca au si ei un suflet si nu ar trebui omorati, ar trebui sterilizati si pusi in adaposturi speciale,

| Wehrmacht a răspuns:

Bean are dreptate.Cei care sunt blanzi ar trebui lasati in pace.
Dreptate mai are si Woodpints laughing

| cosmin2344 a răspuns:

Sufletul meu se intuneca cand vede florile ofilite in gradina Domnului.Chiar suntem asa nenorociti in inima noastra sa putem da un verdict asupra unor oameni si animale,de care uneori nu ne diferentiem nicicum? Laura tu nu poti fi prietene nimanui mai mult decat poate fi un maidanez pentru cateva de frimituri de paine. Atasament,sacrificiu,devotament,au devenit simple cuvinte in dexul oamenilor,nemuritoare insa in cel al animalelor. Cine va credeti sa aruncati piatra? Daca Dumnezeu n-a facut-o,o faceti voi ipocritilor,nu stiu cum va rabda Dumnezu pe pamantul asta.,sau poate ca tu Laura viata urmatoare te vei reicarna intr-un tigan spurcat si tu petremarius, in cel mai urat caine posibil, asa cum s-a reincarnat hitler in evreu

| niko200 a răspuns (pentru cosmin2344):

Eu sunt complet de acord cu tine.pana la urma, cine sunt ei sa ii omoare?
Cainii sunt tot vietuitoare,au dreptul la viata,ei se ataseaza de stapan,iar el ii arunca in strada dupa ce i-au luat in grija.

Ei nu vor decat sa aiba cate un stapan si sa aiba ce manca.

eu as spune NU eutanasierii cainilor, dar unii oameni NU au inima, nu au mila fata de vietatile date de Dumnezeu ca noi sa avem grija de ele!

| cosmin2344 a răspuns:

Nu e nimc nou in lumea asta, si ce tot speram sa ni-se intample ceva bun atat timp cat nu am evoluat spiritual nici 0, 1% in comparatie cu era primitiva,la ce folos zburam pe luna cand sufletul ne e plin de venin? Oamenii inventeaza masini zburatoare doar pentru singura motivatie de a plimba bancherii prin spatiu si a le goli buzunarele,nu o fac nici -decum pentru propria cunoastere si auto-depasire,cum ne dorim sa fim mangaiati de MANA DOMNULUI cand mintea noastra tese doar ganduri asasine, chiar nu va e jena de voi insiva, va mai subliniati si cu rosu pe site-uri vizitate de mii de oameni.

| Remus82 a răspuns:

Contra.Sa fie castrati e cel mai corect.

| Licurici05 a răspuns:

Contra! Categoric contra! Acum 2 saptamani hinghierii au impuscat un caine chiar in fata ochilor mei, culema era propriul meu cainecryingcrying

Răspuns utilizator avertizat
| benny a răspuns (pentru Licurici05):

Si propriul tau caine ce cauta pe strada? nu cred ca hinghierii ti-au impuscat cainele in timp ce tu il tineai in lesa

| Licurici05 a răspuns (pentru Belluţa):

De unde sti tu ca a facut rau cainele ala nu e in stare sa muste nici o pisica macar.raman ingrozita cand vad atatea persoane fara pic de suflet si inima

| Licurici05 a răspuns (pentru benny):

Nu e tocmai cainele meu e un caine de la mine dupa strada pe care il hranesc si il ingrijesc.si are zgarda cumparata de mine. daca ai sti nici un caine cu zgarda nu are voie sa fie luat de hingierii

| Polaris a răspuns (pentru Belluţa):

În câți câini ai aruncat cu pietre când aveai 5 ani și câți dintre ei te-au sfârtecat?laughing

| InsanelyWicked a răspuns (pentru Belluţa):

Toate creaturile nefolositoare? deci si tu ~
fanii lui bieber n-au niciun rost pe lume, vede~te~as calcat de masina! Doamne ajuta!~

| Raducu1 a răspuns:

PRO! Atata timp cat ei musca, respectiv omoara oamenii, sunt periculosi.In concluzie,PRO! Ai putea spune si contra, iar lucrul asta cred ca l-ar facea Protectia Animalelor, dar cred ca si-ar schimba imediat parerea daca un respectiv angajat al lor este muscat si poate chiar omorat de un caine vagabond.

| emmyl a răspuns:

Se sacrifică vaci, găini, iepuri etc. pentru binele oamenilor. Și animalele astea sunt chiar nevinovate. Eu aș zice să-i taie pentru piele, deci pentru folosul oamenilor. Și așa nu mai e nimeni vinovat, precum la celelalte animale. Și așa scăpăm de ei.
Se cheltuiesc, pentru un câine ținut în adăpost, 370 de lei. Mi se pare enorm. Deci trebuie să scăpăm cumva de ei.
Pentru cei care "iubesc" câinii vagabonzi le propun să însoțească fata sau femeia care se întoarce de la servici seara. Numai din stație și până la ușă. Sau să ia acasă numai doi dulăi din ăia cât un vițel, că o să le treacă iubirea.

| ɔɐıɔ a răspuns:

Contra.
Mai bine castrezi cainii, ca sa nu se mai inmulteasca, dar si sa nu fie asa "curajosi".In orice caz nu eutanasierea.

| TheBloodyRoses a răspuns:

Impotriva.Nu ar fi mult mai bine daca ar construii mai multe adaposturi pentru ei in loc fie eutanasiati? Mie una asa mi se pare mai bine. Deci contra.

| Stefanu a răspuns:

Problemele nu cainii vagabonti sunt,ci proprietarii lor,care isi cumpara un caine si dupa ce se plictisesc de el il arunca afara!
De la fostii proprietari vin problemele, daca toti oamenii s-ar gandi bine inainte de a cumpara un caine, nu ar fi nici-o problema!
Stima!

| benny a răspuns (pentru Stefanu):

As vrea sa vad si un exemplu.

| Stefanu a răspuns (pentru benny):

Eu nu iti pot da un exemplu din experienta mea, numai din al unui vecin de al meu:
A cumparat un caine fiului sau de 10 ani pentru ziua lui de nastere si dupa jumat de an copilul s-a plictisit de caine.
Intr-o dimineata tatal sau a dat afara cainele din casa.
De atunci cainele treia din tomberoane, pana cand acum o saptamana cand ceilalti copii care erau atasati de el intr-o dupa amiaza, cand copii(doua copii de 6 si un copil de 5 ani), cand se jucau pe langa strada au fost martorii cand cainele era calcat de o masina, care mergea cu 80-90 de km/h.Tu nu crezi ca este o trauma pentru un copil de 5 si doua copii de 6 ani cand vad un caine calcat de o masina si plin de sange,etc?
Cine e vinovat, daca copii vor visa rau noaptea? Vecinul care a dat afara cainele din casa.
Daca chiar nu vroia acest caine, de ce nu s-a gandi inaintet de al cumpara?!?
Stima!

| DonyHD a răspuns:

Contra! foarte multi sunt blanzi si cuminti mi-e si mila de ei le mai ndau cateodata din mancarea mea cand am ocazii.de ex ieri aveam un sandvish mai imi ramasese numai puteam de foame si a venit un caine si ma lingea pe mana si dadeam din coada si i l-am dat. dar ma rog sunt si unii de iti vine sa le rupi capul dar oricum CONTRA

| elenutza27 a răspuns:

Baaaa aaa! contra normal cum sa omori cainii? n-au si ei viata? Dumnezeu ni i-a dat ca sa ii lasam sa traiasca ca ii ingrijim noi in cazul nostru, sa adoptam cainii fara stapan (daca avem posibilitatea). prost a fost cel care a lasat primul un caine pe strada ca doar cainii nu au picat din copaci a fost un prost care a lasat unu' pe stradsa si s-au inmultit

| 7uP112 a răspuns:

Contra dc sai omoare? nu pot sa le fac niste adaposturi da pnmdaca fac adapoturi dau din bani care trebuie sa le intre lor in buzunare jegosi draq

| liviubat a răspuns:

Pro! m-am saturat sa-mi fie frica sa merg dupa lasarea serii pe strada. nu mai zic ca si ziua te ataca daca treci prin teritoriul pe care il apara. sunt babe care le fac adapost in fata blocului si ii hranesc, iar javrele isi apara stapanul (adica blocul si tot ce tine de acesta). Macar cei mai mari sa fie eutanasiati, iar cei mici sterilizati. culmea este ca cei mai multi caini sunt foarte mari si foarte violenti. nu urasc animalele, am caine la tara pe care l-am ingrijit cat a fost mic si de cate ori merg acolo ii cumpar ceva bun.

| niko200 a răspuns:

Eu sunt contra.

Cainii au o viata la fel ca noi.nu trebuie sa le ia vietile cei care nu-i mai suporta.
Hinghierii ai trebui sa vada pe pielea lor cum este eutanasierea si apoi daca le place lor sa faca ce or vrea, dar eu sunt total impotriva lor!

CONTRA!

| NinelHell a răspuns:

Decat castrarea pe viu mai bine eutanasierea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contra.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Privesc unele postari, si nu incetez a ma intreba: cum au invatat unele animale sa scrie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pro, contra... Întreb: ce contează ce trăncănim noi aici? Date statistice și impresii la cald, după decizia de eutanasiere? Am înțeles...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In principiu as fi pentru eutanasierea woodenpintsilor.sunt turbati.si astia daca se imperecheaza cu shocatzii, dau nastere la pui de tarlifes. turbati.

| βėan a răspuns:

Eu nu sunt nici Pro nici Contra. Unii caini vagabonzi stau la locul lor n-au treaba, altii sunt un pericol pentru societate deoarece ar sfasia un copilas imediat.

Răspuns utilizator avertizat
| Miky03 a răspuns:

Contra

| florentttina a răspuns:

Contra