| RAY a întrebat:

Voi ce credeti ca este stiinta? si cum lucreaza ia? ce credeti ca este o teorie in stiinta?

4 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Conform Dicționarului explicativ al limbii române, știința este „un ansamblu sistematic de cunoștințe despre natură, societate și gândire; ansamblu de cunoștințe dintr-un anumit domeniu al cunoașterii".

| RAY explică (pentru Freya1):

Nu conform la dex, conform a ceea ce crezii tu personal

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Eu cred ceia ce citesc si srie peste tot.Stiinta se ocupa cu cercetarea naturi societati gandirea etc

| RAY explică (pentru Freya1):

Stiinta inseamna cunoastere naty,inseamna a descoperi natura, universul, natura umana prin cercetare si dovezii,, știința este „un ansamblu sistematic de cunoștințe despre natură, societate și gândire; ansamblu de cunoștințe dintr-un anumit domeniu al cunoașterii"
ce trebuie retinut din asta este faptul ca teoria in stiinta inseamna faptul ca respectiva teorie este sutinuta de dovezii, dar orice teorie poate fi imbunatatia, desi nimic nu e batut in cuie, stiinta nu este o dogma, religie, doctrina
https://ro.wikipedia.org/wiki/%C8%98tiin%C8%9B%C4%83