| RAY a întrebat:

Voi credeti in stiinta? Cam in procente cat de mult credeti intr-o teorie stiintifica? Daca unii au impresia ca stiinta minte atunci cum ne putem astepta ca elevii sa invete stiinta?

Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Tu te îndoiești de ceea ce stii? O credința se bazează pe siguranta sau pe o parere personală?
De ce ar minti oamenii de stiinta? Ar putea ei sa te minta, cand ti se explica totul rațional? Te minte cel ce nu ti da explicații si te îndoiești de adevăr cand nu are o logica. Stiinta se ocupa cu demonstrația.

38 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Partea cea mai frumoasa a stiintei este ca nu trebuie sa crezi sau nu in ea.

| Drimmero a răspuns:

Nu cred in totalitate, ci doar un procent acolo, nimeni nu cunoaste adevarul absolut.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Stiinta nici nu afirma ca detine adevarul absolut

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Am zis doar ca un procent dau crezare, nu am afirmat ca ei asta cred, doar ca nimeni nu-l cunoaste si trebuie sa fii rezervat cu crezarea.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Asta e si fascinat ca mereu e ceva nou, ceva nou de a cunoaste, dar sunt multe minti inchise, dogmatice care sustin ca detin adevarul absolut

| relian a răspuns:

Nu conteaza cat crezi tu intr-o teorie, conteaza cat cred unia care se pricep, unia care pot intelege acea teorie mai bine decat o face majoritatea.Ca urmare aa care conduc anumite institutii sau lucreaza acolo,aia sunt acolo din anumite motive,de cele mai multe ori pentru ca gandesc ceva mai sus decat noi, Ca urmare fie ca vrei sau ca nu vrei tu trebuie sa inveti o teorie la scoala, asa e regula, asa sa convenit, asta daca vrei sa traiesti intr-o cmunitate. Daca nu esti de acord, atuci mergi in padre stai singur acolo laughing
Deci elevii trebuie sa invete ce li se da la scoala.Pana la urma fizica,matematica nici astea nu le inteleg oamenii cand sunt mici corect? Pai si ar trebuie sa nu le mai invete cumva? Le invata ca asa trebuie,ca au nevoie sa le invete.
O teorie o inv eti pentru ca omu nu vrea sa lase asa lucrurile,nici daca nu poate intelege ceva el tot trebuie sa dea o explicatie,chiar daca teoretica acelui lucru,acelui fenomen, asta e natura umana, daca esti altfel atunci esti ciudat. Oricum orice teorie este aprobata sa fie acceptata daca pare logica, daca din masuratori, teoretice, sau stiu si eu ce alte observatii este cel mai aproape de adevar.Ca poate fi sau nu adevarata asta se poate afla in timp,ori nu se afla niciodata,caz in care ramane la stadiu de teorie.
Daca lumea ar trebuie sa creada in stiinta? Normal,in ce altceva sa crezi daca nu in ce vezi,ce pipai si ce auzi,ce simti etc? Acum ca multi nu cred,o zic numa,asta ca nu stiu cei aia stiinta laughing ei daca au un calculator,daca merg cu o masina li se pare ca asa e firesc, astea asa au fost mereu, asa trebuie, sau multi sunt indoctrinati de mici, li se baga sub nas ca toate sunt facute prin grija domnului de aici si credinta in altceva.Ca urmare tot copii ar trebuie sa invete teorii asa cum si parntii aia indoctrinati isi indoctrineaza plozii de mici, dar cu chestii fanteziste, cel putin aceste teorii iti mai deschide mintea.
Cum este cand vezi un film, sau auzi o teorie a cuiva? Spui wow uite frate ce a putut sal duca mintea pe asta, deja nu stiu ti se pare ca e ceva super, cei mai multi apreciaza.Deci eu zic ca e ok ca copii sa i/nvete chiar daca cred ori nu.Cititu,explicatii teoretice si alte din astea deschid mintile oamenilorchair daca ei nusi dau seama laughing

| RAY explică (pentru relian):

Wow ce roman ai scris acolo, desigur fara vreo legatura cu intrebarea.

| LPCTSTR a răspuns:

Ah, la tine a plecat i-ul pe cand la altii vine in exemplar dublu... dar nu asta conteaza.
Referitor la intrebarea ta, prefer sa spun ca atat timp cat il pot vedea, voi crede ca intr-adevar exista (cred ca asta se potriveste cel mai bine cu subiectul "existenta lui Dumnezeu")
[Ca exemplu:] Oricum, stiinta dovedeste cel mai bine ca ne tragem din maimute, dovedind ca a exista o evolutie si facand din ce in ce mai slaba ipoteza cum ca "Dumenezu a creat cerul si pamantul si omul"(ilogic din punctul meu de vedere).
Si de ce stiinta ar minti? Ea se bazeaza pe adevar; ce minciuni ar putea exista?
Decizia elevilor acum daca vor crede sau nu.

| RAY explică (pentru LPCTSTR):

Oricum, stiinta dovedeste cel mai bine ca ne tragem din maimute
gresit, stiinta nu afirma asa ceva

| LPCTSTR a răspuns (pentru RAY):

Atunci cine? Dumnezeu?

| RAY explică (pentru LPCTSTR):

Omul a avut un stramos comun cu cimpanzeu,nu se stie cum arata acel stramos, maimutele nu au devenit oamenii asa ceva e o aiureala sa crezi asa ceva, omul apartine genului homo din acest gen au evoluat mai multe speci da doar homo sapiens mai exista in prezent, de ce omul e asa evoluat nu stim inca, ceva avem diferit un mare neocortex atat, nu avem cel mai mare creier nici cel mai multi neuroni, dar raportat la greutatea noastra /inaltime suntem pe locul 1 la toate capitolele enumerate, atunci nu existau primatele de azi, ele au disparut

| LPCTSTR a răspuns (pentru RAY):

Deci Dumnezeu nu a creat omul, cerul si pamantul.
Mai, eu zic ca e bine ca gandim acum... totusi degeaba (peste 5 miliarde de ani planetuta Pamant va fi eradicata, deci...)

| RAY explică (pentru LPCTSTR):

Eu cred ca omul o va exploda mai repede, prea multi au bombe si prea multi prosti sunt la putere, clovni ca trump

| LPCTSTR a răspuns (pentru RAY):

Stai... https://ortodoxiatinerilor.ro/......in-maimuta
Ce naiba au si religiosii astia de zic ca Teoria Big-Bang este sustinuta numai de atei?
Totusi, cum se face ca numararea anilor se face inainte si dupa Hristos atat timp cat Dumnezeu si resul 'nu exista'?
Sau existenta sa este doar un cliseu?

| RAY explică (pentru LPCTSTR):

E ortodoxi pupatori de moaste si icoane,ce sa spuna si ei,suntem de rusinea UE,ultima tara din europa,cea mai inculta tara din europa, cu cei mai multi hoti, tigani, ce ai vrea sa citesti despre big bang? biserica ortodoxa tot primitiva a ramas, tot in evul mediu, avem 20 de mii de biserici dar spitale de unde,scolii de unde, faza cu ani e ca asa sau numar ani dupa iisus si in timp crestini cum au omorat tot ce au prins au impus traditia lor si anii lor sau ce crezi ca crestini au mers cu iubirea, pe naiba au macelarit popoare intregi, sa vorbim de cele doua americi sau ca catolici si protestanti se omorau intre ei ca prosti, crestini se urasc intre ei, se barfesc dar sunt sfinti

| LPCTSTR a răspuns (pentru RAY):

Corecteaza-ma daca gresesc, insa, si presupun, ca toate fiintele au un stramos comun (sper sa nu ma insel) si anume organismul unicelular.

| RAY explică (pentru LPCTSTR):

Da,tot ce exista pe pamant, are un stramos comun
http://istoria-universului-2020.blogspot.com/

| relian a răspuns (pentru RAY):

Daca Trump este clovn cum zici, Merkel este jucaria lui Trump laughing omule tu te auzi ce spui? Adica ce afirmatii faci? Il cunosti personal pe Trump? Cum poti tu afirma ca cineva este clovn? Pe ce baze, asa ca nu iti place de mutra lui sau la ce anume faci referire? Deci Trump este clovn arunca planeta in aer, asta e gandirea ta.Pai ba o arunca astilantii, comunstii ca Merkel si toata UE, Trump nu e comunist, nu mai asculta tot ce ti se baga sub nas laughing deja se pare ca esti indroctinat.Sa iti zic ceva.Toti coloratii,adica negrii din america tin cu Trump,toti il barfesc si il vad acum rau pe Obama, desi lau ales, tineau cu Obama inainte, dar cand vine unu care face ceva, care le deschide ochii, atunci oamenii vad.Nu trebuie sa te lasi indoctrinat, sa lasi pe altii sa gandeasca in locul tau.Trump deocamdata a facut ce na mai facut nici un presedinte de 50 de ani sau poate mai mult.Ce a spus in campania electorala aia face, punct cu punct.Cand candidezi la un post vii cu un plan ok? Oamenii asculta,vede ce spui,dupa care tin minte, vad daca ala face sau doar a dat din gura.Una e sa dai doara din gura, asa cum fac romanii, asa cum facea Obama, cu ar fi facut bata cloanta Clinton, alta e sa si facci ceva.Ba stiu ca nu are rost sa promiti marea cu sarea, dar chestii ce stii sigur ca le poti face le promiti, iar dupa fale frate.Asa face Trump,democratii,adica comunistii il vorbesc si acum tot de frau, toata mas media la fel, de ce? Pt ca atunci cand se trezeste unu sa faca ceva, toti astia vad ca deja le fuge pamantu de sub picioare, vad ca nu mai sunt bagati in sama de nimeni, alt motiv sa se ia de el nu au asa ca baga aceiasi placa uzata.Tot globu a fost impotriva lu Trump,toata america,toata mas media din lume,toata frate,dar Trup lea traso la totilaughing a stiut ce sa vorbeasca,cum sa vorbeasca cu cei care urmau sa voteze,apoi a trecut sa aplice ceea ce le-a spus oamenilor.
Daca pentru tine un astfel de om este clovn,iar una ca Merkel este mare strateg,sau Iohanis este presedinte eu ma fac popa,sincer ma fac popa laughing merkel este o comunista,Iohanis este pe dinafara, el este un om absent total, nu stiu cum de a profesat, auzi si tu profesor, ba dal dracu deaici, pai ala spune o fraza la juma de zi laughing. Arata mie unu care are coa...ie in lumea asta in afara de Trump? Obama avea el bile? Ala nu avea nici de unele,desi tot in america era presedinte.

Nu mai veni cu afirmatii aiurea,arati de fapt cat te duce mintea. Iara oamenii nu-s capabili sa arunce planeta in aer,asta stiintific vorbind, sa o parjoleasca e una sa o explodeze e alta poveste.

Mai iesi din casa, mai lasa TPU pe aici multi au gandire din asta de neexperimentati, multi sunt copii, plus de asta in RO va indoctrineaza aia zi de zi, ora de ora minut de minut.

Arata ca Trump este clovn cum spui? Eu cred ca tu esti clovn laughing

| minrest a răspuns:

Eu nu cred pe nimeni si nimic, formatia mea intelectuala este Istoria, daca m-am lasat induplecat sa cred ceva m-am descalificat automat. Toate teoriile stiintifice au demonstratii, ele nici nu afirma ca sunt adevarate, in schimb iti prezinta demonstratia. Daca nu te convinge demonstratia, nu trebuie sa accepti concluzia; dar atunci ar fi dragut sa arati greseala in demonstratie, sau ce premize sunt gresite.

| minrest a răspuns:

Orice teorie stiintifica, pana a ajuns la stadiul asta, a fost atacata de sustinatorii celorlalte ipoteze, in literatura de specialitate. Este legata de alte stiinte, si in final de toate stiintele. Sa luam, de exemplu, teoria evolutiei prin selectie naturala. Este o teorie apartinand istoriei naturale si biologiei, este comfirmata de ramura recenta a biologiei, genetica, care nu ar mai avea sens fara aceasta teorie, este comfirmata de geologie, care ne vorbeste despre straturi peste straturi de material pietrificat, plin de fosile. Voi nu ati vazut fosile vegetale in lignit? Eu da. Toate straturile astea au avut nevoie de timp, ca sa se formeze. E confirmata de istorie, cel putin de 55000 de ani incoace avem enorm de multe oase inmormantate si unelte de piatra. Dar daca sunt datate gresit? Pai sunt sute de culturi succesive inainte de culturile bazate pe agricultura. Si tot asa.

| Sn4k3 a răspuns:

Pai cei care o invata cred in ea sau cel putin sunt invatati sa creada, ceea ce e si normal. Nu zic ca tot ceea ce tine de stiinta e adevarat, oamenii isi mai dau si cu presupusul, dar majoritatea lucrurilor sunt dovedite. Daca si stiinta e minciuna, Pamantul e plat si traim intr-un matrix.

| RAY explică (pentru Sn4k3):

Daca stiinta minte, de ce funcţionează tehnologia?

| Sn4k3 a răspuns (pentru RAY):

Eh, astia care sunt impotriva lumii n-au ce face cu viata lor.

| minrest a răspuns (pentru Sn4k3):

Nu avea cum sa isi de cineva cu presupusul intr-o revista prestigioasa, acolo trebuie sa prezinti demonstratia. Toti de-abia asteapta sa te contrazica. O presupunere poate sa publice oricine, dar nu are legatura cu stiinta.

| Steregoi a răspuns:

In stiinta nu este nevoie sa credem. Stiinta este in stricta legatura cu lucrurile percepute de organele senzoriale ale omului.

| Mclaren12 a răspuns:

De ce te referi la stiinta ca la o religie? Unele teorii pe care le promoveaza sunt false, unele adevaruri sunt ascunse, ambele din cauza influentei evreiesti in domeniile stiintifice. De exemplu, de vreme ce evreii detin industria medicala, n-ai sa vezi niciodata stiinta sa vina cu remedii ieftine si eficiente pentru boli care de altfel sunt vindecabile dar omor oameni zilnic. Motivul este ca jîdanii trebuie sa aiba bani si putere si nu sa se preocupe de binele omenirii.

| RAY explică (pentru Mclaren12):

Unele teorii pe care le promoveaza sunt false
ce teorii sunt false?

| RAY explică (pentru Mclaren12):

N-ai sa vezi niciodata stiinta sa vina cu remedii ieftine si eficiente pentru boli care de altfel sunt vindecabile dar omor oameni zilnic. Motivul este ca jîdanii trebuie sa aiba bani si putere si nu sa se preocupe de binele omenirii.

asta pentru ca a crea tratamente costa, dar cine te obliga sa apelezi la doctor? de ce nu creezi tratamente mai bune si ieftine?

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

Vezi big-bang, o singularitate aparuta in nimic, vezi evolutionismul, o teorie pe care chiar jîdanii au recunoscut ca o folosesc ca sa manipuleze populatia ignoranta (deci indirect au recunoscut ca este falsa), vezi promovarea excesiva a materialismului si suprimarea/negarea intentionata a spiritualitatii, vezi cum stiinta neaga remediile ieftine de vindecare a multor boli, remedii precum apa oxigenata, ozon medical etc.

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

Tratamentele alea exista deja si au fost folosite cu succes in trecut pentru a trata cancerul si alte boli. Apa oxigenata cu grad alimentar o gasesti si in farmacie si poti trata cancerul cu ea daca stii s-o folosesti. Unii doctori au folosit-o pentru a trata cancerul dar acest remediu a fost sistematic discreditat si eliminat de catre asa zisa comunitate stiintifica controlata de niste oameni care n-au vrut niciodata binele omenirii. Nu este vina stiintei in sine, este vina acestor oameni care folosesc stiinta pentru a manipula oameni si pentru a face bani si putere de pe urma ei.

| RAY explică (pentru Mclaren12):

De unde stii ca era nimic? ai fost acolo? se stie ca a existat ceva nu ca nu a existat ceva,teoria evolutiei este un fapt stiintific descoperita de darwin un englez, ce interes ar avea evrei sa descopere evolutia? tu nu esti materialist? negarea spiritualitatii=cine te opreste sa i dovedesti existenta, stiinta nu neaga nimic, stii tu tratamente mai bune de ce nu le pui in valoare, sunt multi de astia care spun ca stiinta e rea, era o data unul care tot asa credea ca a gasit leacul pentru cancer, culmea el insati a murit de cancer

| RAY explică (pentru Mclaren12):

Daca exista tratamentele de ce nu le descoperiti si voi care vedeti numa conspirati aberante, cine va opreste

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

Care sunt conspiratiile alea aberante?

| RAY explică (pentru Mclaren12):

Ca evrei sunt rai

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

"De unde stii ca era nimic?"
Nu-i logic? Doar nu erau si alte universuri laughing

"descoperita de darwin un englez"
Darwin a fost evreu, iti poti da seama foarte usor dupa fața lui, abia dupa poti zice ca a fost englez. Asa faci greseli din astea fatale si ajungi sa ai o parere gresita despre oameni. Care-i scopul teoriei evolutiei? Sa transforme omul de rand intr-un ateu ignorant si materialist care inghite orice ii vinde "comunitatea stiintifica" controlata sa mentina propaganda vie. Nu prea stii pe ce lume te afli sincer. Au fost si sunt multi oameni care contesta evolutionismul lui Darwin si aduc argumente impotriva acestei teorii doar ca nu sunt mediatizati tocmai pentru ca jîdanii care conduc media vor ca tu si alti ignoranti sa credeti in aceasta teorie. Nu stiu daca chiar asta avea Darwin in cap cand a creat-o, dar clar ce zic acum se reflecta in mentalitatea ateilor din prezent. Citeste Protocoalele Inteleptilor Sionului.

"stii tu tratamente mai bune de ce nu le pui in valoare"
De unde stii ca n-am facut asta deja?

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

Tu mai sus ziceai de tratamente si acum zici de evrei? laughing
Si ce-i drept gresesti, elitele evreiesti mondiale chiar sunt si au fost rau intentionate de secole. Daca n-ai fi atat de ignorant ai putea vedea efectele politicilor pe care le-au purtat impotriva celorlalte rase de oameni. Zeci de milioane de chinezi omorati de programul comunist din China, zeci de milioane de rusi omorati de programul comunist din Rusia, negri transformati in sclavi si adusi de evrei in Europa si in America etc. Toate astea s-au petrecut in trecut si informatiile sunt disponibile in momentul de fata si gratuit. De ignorant ce esti tu si alte miliarde de oameni nu aveti cum sa stiti asta si nici nu va intereseaza sa aflati. Pe de alta parte, au fost evrei cu intentii bune care au demascat minciunile sionistilor deci afirmatia ta este absurda si conspiratiile se afla de fapt doar in mintea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred in totalitate in stiinta exacta, se schimbã o datã ce lumea evolueazã in cunoastere. Chiar si inainte prima datã a fost bro-stiinta, nimeni nu o credea, pânã ideile au devenit valabile si a devenit exactã.

| AlexDarius3 a răspuns:

Eu cred ca vreo 70% din stiinta este real, totusi unele teorii sunt pentru copii.