| Herr a întrebat:

Voi ce credeti despre piramide si despre Sfinx?
Dupa parerea mea, piramidele nu sunt construite de oameni.
Sfinxul ca si cel din bucegi, nu exista nicio diferenta, tot acelasi lucru inseamna si anume ca sfinxul este de fapt "paznicul" unei comori, comori daca ne luam dupa Edgar Cayce si chiar asa este, ca stim majoritatea ca sfinxul din bucegi este paznicul unei comori.

Răspuns Câştigător
HepHap
| HepHap a răspuns:

@Hades

:)) Pai daca tu de pe un site de internet iti iei informatiile, nici nu ma mir ca postezi asemenea fantezii. Eu zic sa mai mergi tu pe la o ora de istorie sau de istoria artei, sa vezi ce spune profesorul despre cronologia piramidelor egiptene. Sau pune mana pe orice manual de istorie si vezi ca, ISTORIC vorbind, piramidele egiptene au fost contruite incepand cu mileniul 3 i. d. Hr. Tu confunzi teoria conpiratiei cu istoriografia. Sau istoria internetica cu cea academica. E oarecum normal, eu cand eram in clasa 6 eram la fel de captivat de misterele piramidelor egiptene si chiar vroiam sa scriu o carte. In ce iti priveste recomadarile de lectura, ori imi recomanzi sa citesc bloguri de internet sau carti de Arthur C. Clarke, ori lasa-le pentru altcineva. Am de doua ori varsta ta si studiile tale.

@Sorina

Povestea statuilor e o anecdota care apare la Herodot, avandu-l pe Hacateu din Milet ca protagonist. Povestioara e exeplificativa pentru scepticismul "istoric" al lui Hecateu. Genealogia nu trebuie nici ea confundata cu istoria, pentru ca ea apartine de multe ori si de mit (stii tu, originea mitologica a populatiilor, gen Romulus si Romus - sau Enea - pentru romani, Brutus pentru britanici, expandarea generatiilor etc). Uite un link interesant despre cum se imbina mitul si istoria la Hecateu din Milet, intr-o carte a unui profesor de la Princetown:

http://books.google.ro/......ttp?/books

38 răspunsuri:
| Herr explică:

@anonim
Pot sa te contrazic daca imi dai voie.
Nu a zis nimeni nimic despre nucleu, da exista nucleu, dar exista si Agartha, documenteaza-te despre ea.
Cum am mai spus, la Sfinxul de la Bucegi sunt scrieri pe limba pura, dupa cum spun altii, sunt scrieri ale lui Zamolxe si mai sunt destule.
Despre piramide, ok, stiu ca au fost rostogolite, dar si matusa mea, care a facut Facultatea de Geologie, mi-a spus ca este ceva dubios la mijloc, daca stai sa te gandesti, cum au ridicat ultimele pietre de pe piramide? Cu elicopterul?!

| Herr explică:

Citeste ce era scris pe pagina din urma :
"2 Mă întreb ce i-a împins pe oamenii „primitivi"de atunci să facă în același timp aceste construcții asemănătoare în Africa, Asia și America. Și dacă tot le-au făcut cum de au și nume asemănătoare, Sakkara în Egipt, zickurat în Babilon și Chucara în Peru?

2 Am găsit pe http://www.pyramiden-jelitto.de/ aceste poze cu plăcile de fundație ale piramidei lui Cheops.

Poate cineva să îmi explice cum au fost prelucrate atât de perfect? Cu ciocanul și dalta de bronz? Că nu poți băga un ac între ele."

| Herr explică:

Si in plus, daca geologii stiu despre tunelele de sub bucegi, crezi ca ar spune cuiva? in primul rand, nu ar vrea sa afle "publicul" de ele, in al doilea rand, tunelele alea nu sunt acolo ca sa le poata descoperii orice fraier.

| Herr explică:

Nu inteleg de ce tot primesc Stupid si Nefolositor? Pentru ca imi dau cu parerea? Nu am spus neaparat ca sunt adevarate, eu am spus doar ce cred.

| Herr explică:

@kongeriket
Imi cer scuze, nu am stiut ca esti mascul.laughingDoamne cum suna afirmatia asta.laughing

| igonnalove22 a răspuns:

Ceea ce spui tu e o poarte din gandurile mele! Eu sunt sigura ca piramidele sunt construite de oameni insa au o energie anume. acumulata.Banuiesc ca egiptenii aia nu era deloc prosti, le-au dar forma aceea cu un scop si sa fiu sincera au reusit.Este un mister la mijloc. Iar sfinxul din bucegi este creat de natura. si este adevarat ca detine o energie. ma rog a fost scris si in ziar cu oameni care alergau si nu oboseau dar sa nu ma abat.Deci clar este o diferenta piramidele construite de oameni au un singur mister energie lor! Cele de la natura au mai multe. si eu locuiesc aorpae de o comuna, care are o iesire spre un pustiu sa il numesc asa si am mers pe acolo impreuna cu o prietena si erau tot felul de forme create de pamant. erau ca niste portrete ale diferitor chestii nimeni nu prea le lua in seama., ma rog deci clar e o diferenta big grin. natura ascude mai multe ca omul!big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt sigur ca visati cu ochii deschisi la comori si alte chestii de prin legende, si mituri.treziti-va la realitate si vedeti ce si cum. sfincsii astia sunt de mii de ani iar voi aveti la dispozitie doar 60-70 de ani.nui pierdeti in visari. puneti mana si traiti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hades :
In primul rand in centrul pamantului nu-s este nici un satuc sau ce zici tu, de fapt oamenii de stiinta in principal ce care se ocupa de goagrafie a aflat ca i mijlocul pamantului este un nucleu de LAVA.
Pot sa-ti spun si de ce? Deoarece caldura vine si de la soare dar si de la nucleu acela, vulcanii de unde crezi ca sunt incarcati cu lava. apele geotermale? Deci Sfinxul de la Bucegi nu este adv ca exista anumite tuneluri.Dovada:.Daca ar fi existat credemaca erau numai geologi arheologi.etc.(verificau ei.)

Iar Piramidele NUUU.au fost construite de extraterestriirolling on the floor cum a spus fata aia.au fost facute in jurul mileniului 3 I.Hr. de catre oamenii egiptenicare foloseau o unealta simpla pentru a muta bolovanii aceasta fiind lemnul.pentru a le putea rostogolii. apoi scripetele a fost util la ridicare acestora! Si da aerisirile nu au fost facute intamplator spe Orion. dar nu vad de ce nu se leaga!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Sfinxul este paznicul unei comori iar egipteni au construit acele piramide cu puterile Zeilor