| Accero a întrebat:

Vorbind Ipotetic dar si Practic "Puterea Vine Din Interior"?

Răspuns Câştigător
| OctoberandApril a răspuns:

Oare? Exista oameni prosti dar foarte bine motivati care gasesc intotdeauna puterea de a merge mai departe, sau de a-si sfida limitele.Nu cred ca tine de inteligenta sau de educatie ci de vointa,sentiment,motivatie.
Se spune ca cea mai puternica arma a omului este mintea acestuia dar mintea nu e numai partea rationala(in care se incadreaza si inteligenta) ci si partea emotionala care de cele mai multe ori bate rationamentul.
Exemple practice(care din cate vad sunt asociate cu fizicul) exista : bolnavi care se vindeca miraculos, oameni fara maini care canta la instrumente, cei care se trezesc din moarte clinica, compozitori de muzica clasica surzi etc.
Nu tine de inteligenta ci de lucrul acela care ne defineste pe noi ca oameni si ne diferentiaza de restul creaturilor, care pana acum nu a putut fi definit sau explicat si care de multe ori este cauza conflictelor.

8 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Eu cred ca da intr un anume sens. Eu sunt interior iar puterea mea sunt eu.

| Shammal a răspuns:

Absolut

| Inferno a răspuns:

Categoric, daca interior inseamna "inteligenta".

| Accero explică (pentru Inferno):

Interior nu inseamna inteligenta.Inteligenta e definita de ratiune si gandire. esti o persoana inteligenta atunci cand sti ce e mai bine pentru tine, dar nu inseamna ca e putere venita din interior.

| OctoberandApril a răspuns (pentru Inferno):

Oare? Exista oameni prosti dar foarte bine motivati care gasesc intotdeauna puterea de a merge mai departe, sau de a-si sfida limitele.Nu cred ca tine de inteligenta sau de educatie ci de vointa,sentiment,motivatie.
Se spune ca cea mai puternica arma a omului este mintea acestuia dar mintea nu e numai partea rationala(in care se incadreaza si inteligenta) ci si partea emotionala care de cele mai multe ori bate rationamentul.
Exemple practice(care din cate vad sunt asociate cu fizicul) exista : bolnavi care se vindeca miraculos, oameni fara maini care canta la instrumente, cei care se trezesc din moarte clinica, compozitori de muzica clasica surzi etc.
Nu tine de inteligenta ci de lucrul acela care ne defineste pe noi ca oameni si ne diferentiaza de restul creaturilor, care pana acum nu a putut fi definit sau explicat si care de multe ori este cauza conflictelor.

| DrugFree a răspuns:

Da, puterea vine din interior, pentru că dacă crezi în ceva ai mai multă voința de a-l face. Rațional, puterea nu vine din interior. Totul ține de credința.

| Gogu06 a răspuns:

Da. Tine de cat de mult crezi in tine si cat de motivat esti.

| Accero explică (pentru Gogu06):

Asta e partea ipotetica, crezi ca daca corpul tau are limitele cunoscute, puterea care ipotetic vine din interior si din motivatie te poate face sa iti depasesti propriile limite?

| Gogu06 a răspuns (pentru Accero):

Un om slab are tendinta sa supraestimeze lucrurile, unul puternic subestimeaza. Acum depinde si la ce te referi cand spui putere. Da, suntem construiti in asa fel incat corpul nostru are o rezerva de energie, sau mai bine zis toata energia din organism care se canalizeaza pe un singur punct in situatii limita. Ca atunci cand iti intra turbina la masina. Gandesti mai rapid, ai mai muta forta, viteza de care poate nu erai constient pana atunci. Increderea care o capeti dupa aia in tine este de nedescris, este un lucru periculos, iti zic din experienta, eu am fost puternic, insa am cedat fizic si anume mi-am rupt mana din cot, doar pentru ca am crezut ca pot sa mai dau un pumn desi mana mea era luxata deja.