NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

"We live in the era of the smart phones and stupid people."
http://youtu.be/RKt8MBn7b4U
Ce s-ar întâmpla dacă dintr-o dată toţi oamenii inteligenţi de pe planetă ar dispărea? Ceva gen Idiocracy (2006) sau direct Population Zero (2008)?

30 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

Http://youtu.be/OYW7EPfIfnE

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/......159977707/

mariana
| mariana a răspuns:

Am urmarit filmuletul si mi-am dat seama ca, este un show, cu un comediant, cu un limbaj deocheat, care doreste sa faca publicul sa se distreze, asa ca, nu este cazul sa ne facem probleme, eu, nu-mi fac si sigur nici altii.
In diviziunea sociala a muncii, fiecare individ de pe pamant, are rolul si importanta lui si munca ce o face este necesara, utila si reusita muncii la fiecare nivel, este importanta, pentru ca, fara aceea munca, societatea intra intr-o criza ce poate creea probleme(de ex. greva gunoierilor...etc).
Cred ca, exista pe lume si vor exista inca, multi oameni "atinsi" de geniu si desigur, marea majoritate o constituie oamenii dotati cu o inteligenta medie si oameni care, atunci cand s-a impartit "mintea", au primit doar o mica parte si pe aceea nici nu o folosesc asa cum trebuie.
Pentru toti este importanta educatia, cunoasterea si consientizarea rolului tau, oricat de neinsemnat este pe acest pamant si acel rol sa ti-l indeplinesti, cat poti mai bine.
Desigur, este adevarat ca, cei mai putin scoliti, au si mai multi copii si din cauza ca, nu au un venit corespunzator pentru a-si educa copii, acestia la randul lor, raman cu un nivel scazut de informatii si asa, nu depasesc cu prea mult nivelul parintilor lor.
Intrebarea te pune in situatia de a reflecta si de a aprecia lucrurile minunate ce au fost facute de predecesori, descoperirile care au condus societatea ca, din punct de vedere tehnlogic sa avem parte de o sumedenie de bunuri, fara de care nici nu ne-am putea imagina viata pe pamant, insa nu trebuie sa uitam ca, unde este multa desteptaciune, exista si destula prostie.
Nu exista nici un om inteligent care, sa nu fi constatat, macar o data in viata lui ca, a fost "prost", inversul insa nu exista.
Era un proverb:"daca prostia ar durea, ar fi larma mare pe lume", "noroc" ca, nu doare, asa ca, fiecare poate crede despre el ca, este cel mai destept din lume, desigur, pana la proba contrarie.
Putem sa filosofam si sa ne gandim ca, avem norocul ca, traim in aceasta epoca si nu in comuna primitiva, spre exemplu pentru ca, avend conditia fizica de azi, nici n-am rezista.
Un gand bun si desigur o seara cat mai frumoasa.

| NOname explică (pentru mariana):

Mulţumesc, Mariana, şi ţie. : )

"...cei mai putin scoliti, au si mai multi copii si din cauza ca, nu au un venit corespunzator pentru a-si educa copii, acestia la randul lor, raman cu un nivel scazut de informatii si asa, nu depasesc cu prea mult nivelul parintilor lor."

Aşa e...în majoritatea cazurilor.

| Fatamuntilor a răspuns:

NOname, nu cred ar trebui sa etichetam oameni in,, inteligenti '' si,, prosti'''.Ci in oameni pregatiri si oameni mai putin pregatiti.
Nu-i poti cere unui muncitor sa aiba cunostinte de fizica nucleara! Asta insemna ca mai putin pregatit! Sau postarile tale. Daca nu raspund la toate asta insemna ca nu sunt inteligenta? NU ma bag ca nu pricep si risc sa ma fac de ras! Si DA, postarile tale sunt provocari pentru mine!
Dar revenid la intrebarea ta, nu cred toti intrligenti vor disparea.

| sublime89 a răspuns:

Probabil ca intreaga omenire ar disparea, sau ne-am scufunda intr-un ev mediu din care nu am mai iesi niciodata.

| Radu284 a răspuns:

Nu sunt de acord cu premiza videoului. Ideea este ca majoritatea oamenilor stiu sa faca ceva. Unii sunt dulgheriwinking, altii electricieni, altii gunoieri, brutari, arhitecti.

In exemplul cu telefonul mobil, nu e ca si cum exista vreo persoana in lumea asta care stie sa faca un telefon mobil, de la A la Z. Un telefon mobil modern are mult circuite integrate (ceva de genul 15+, in functie de ce stie sa faca, nivelul de integrare, etc.) Plus ca multe cipuri fac mai multe lucruri (multe functionalitati sunt integrate direct pe procesor, pe un singur 'die'). Toate acele cipuri, si toate modulele din fiecare cip sunt proiectate de echipe diferite. Materialele pentru acele cipuri vin din locatii diferite, extrase si procesate cu tehnologii diferite. Softwareul pentru telefoanele moderne este scris de mii de oameni. De exemplu, numai kernelul de Linux din telefoanele Android a fost scris de mii de contributori. Programele userlandului, driverele, aplicatiile de baza, etc. au fost iarasi scrise de sute sau mii de oameni.

Ideea e ca tot ce ni se pare magic nu este facut de o persoana anume, ci de echipe de foarte multi oameni, specializati sa faca un anumit lucru.

| NOname explică (pentru Radu284):

Iar faptul că era o ironie nu ai remarcat?

| Radu284 a răspuns (pentru NOname):

Ba da, dar nu stiam exact ce vrei sa dezbati. Credeam ca vrei sa dezbati tema ca atare, nu sa analizam textul epic din video big grin

| NOname explică (pentru Radu284):

...şi tocmai de aia te-ai apucat de analiza textului? : ))

| Radu284 a răspuns (pentru NOname):

Ce rea suntem noi azi big grin

Nu, ideea era ca nu stiu daca intrebarea ta are sens in forma actuala. Cum definiesti un om inteligent? Cum il deosebesti de unul prost? Pe baza de IQ? Pe baza de cunostinte? De job?

Si crezi ca ar fi mai rau decat daca am scapa de toti oamenii neinteligenti?

| NOname explică (pentru Radu284):

Eu am fost cea care a întrebat. E treaba ta să-mi răspunzi. tongue

| NOname explică (pentru Radu284):

Toate le faci pe dos. Sigur nu eşti gay? : ))

| Radu284 a răspuns (pentru NOname):

Eu ti-am raspuns, e treaba ta daca nu iti place raspunsul big grin

| Radu284 a răspuns (pentru NOname):

Positively sure. Daca as fi porc ti-as spune ca pot sa-ti dovedesc, dar nu sunt porc, asa ca nu spun nimic big grin

BTW, tu toamna nu dormi? happy Eu ma duc la nani acum.

| NOname explică (pentru Radu284):

Întrebarea mea nu-ţi cerea să-mi despici în 4 treaba cu telefonul. Mai încearcă. tongue

| Radu284 a răspuns (pentru NOname):

Ok, ok. Daca ar disparea toti oamenii inteligenti (si modesti) nu ar mai fi problema mea, pentru ca eu nu as mai fi aici ca sa-mi pese. Happy? big grin

| NOname explică (pentru Radu284):

Da. big grin

| Radu284 a răspuns (pentru NOname):

Funda? Pls pls pls!

| NOname explică (pentru Radu284):

:)) Nu ţi-e milă de Moş Martin?
http://i.imgur.com/EU5cLOi.jpg

| Fatamuntilor a răspuns (pentru NOname):

Bai,ce discutii,, filozoafe'' aveti voi la asemenea ore!laughing

| Vvistula a răspuns:

Nu avem cum sa stim si chiar daca am stii cu ce te-ar ajuta, asa ceva este imposibil. E ca si cum ai spune,, bine bine dar pe Dumnezeu cine l-a creat? " sunt intrebari la care nimeni dintre noi nu putem sa spune un adevar ci doar o minciuna fiindca nu cunoastem adevarul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar da search pe telefonul lor destept laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ar dispărea deșteptățimea și rezultatele ei folositoare dintr-o dată, restul populației ar face lugu-lugu în continuare(la asta toți ne pricepem), ar apărea noi suflete și printre ele măcar unul din 100 ar trebui să-l ducă capul la ceva. Unul va descoperi apa caldă, altul apa rece și așa mai departe.
Ar fi ca un nou început al vieții ușoare cu pași mici de bebeluș.
Deci, nimic nou sub soare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Idiot film, dar si o realitate depinde din ce punct de vedere vezi situatia.

| Buresbista123 a răspuns:

Nu s ar intampla nimic...

| usuk a răspuns:

Este adevarat, nu stiu cum functioneaza telefoanele mobile, camerele foto digitale, televizoarele, etc dar asta nu inseamna ca nu pot sa invat;
haidem sa nu devenim ridicoli si gandim rational: numai pentru simplul fapt ca nu vor mai fi oameni destepti in lume, asta nu inseamna ca informatia va disparea pur si simplu
exista tone de carti/hard-disk-uri/servere de sute de terabiti pline cu informatii; fi sigura ca se vor gasi oameni care sa invete si sa readuca procesul tehnologic la normal
[nu precizez insa cat timp va lua acest lucru]

| FoundYouLover a răspuns:

Eu cred ca toti am fi mai fericiti. De ce? Nu ne-am pune intrebari, deci n-am avea nici cine stie ce chestii dificile de rezolvat, doar probleme cu care se confrunta si animalele: foame, sete, nevoia de adapost, etc. Si le-am rezolva tot ca animalele, din instinct. Probabil lumea oamenilor ar fi un fel de jungla.

| JucărieLEGO a răspuns:

Fii fericita ca n-o sa apuci asemenea vremuri, daca ar veni...dar nu vor veni.
E firesc ca pe vreme ce trec anii sa fie oameni tot mai destepti, dar in acelasi timp si altii tot mai prosti, problema e cu numarul acestora.
EDUCATIA e radacina, nu tehnologia sau banii. Trebuie sa ne asiguram ca educatia nu va deveni tot mai absenta.