| PH0B0S a întrebat:

1.Ce placa de baza are leptopul Compaq Cq 58?
2.Ce placa de baza ar trebui sa ii pun ca sa imi pot instala directx 9?
3.Cat m-ar costa o placa de baza care sa functioneze cu directx 9?
4.Siti voi o modalitate de a face leptopul meu (Compaq Cq58) sa mearga cu directx 9 inloc de 11?
Raspundeti la care stiti

12 răspunsuri:
| هوراس a răspuns:

Tu acuma ești ceva de genul am un Lamborghini, de unde pot cumpăra o Dacie? nu o să repet chestiile pe care ți le-au repetat utilizatorii de dinainte.

| PH0B0S explică (pentru هوراس):

laughing)))) Interesant raspunsul
Vreau sa imi mearga un joc ( SA-MP ) dar nu ruleaza decat cu direct x 9.0 si de aia.Deci de aia vreau o "Dacie" big grin

| Jipa95 a răspuns:

Placile de baza mai ales cele de laptop nu au chip video integrat. Ca atare, placile video si chip-urile video din procesoare au chip video.
Nu stiu ca ce chestie ai vrea sa-ti functioneze pe dx9 cand ai 11 adica o tehnologie mult mai performanta.

| PH0B0S explică (pentru Jipa95):

Pai un joc nu ruleaza decat cu directx 9 si nu am gasit nici o solutie de a-l face sa mearga fara imi tot apare GTA SA requires at least DirectX version 9.0.Eu de fapt vreau sa joc sa-mp da imi apare asta

| Vanqu1sh a răspuns:

Sa clarificam anumite lucruri
-nu ai cum sa ii schimbi placa de baza la laptop
-directx nu tine de placa de baza
-directx tine de windows, in concluzie ai directx 11 care a aparut odata cu windows 7 si evident este mai bun decat directx 9, are acelasi fisiere ca si directix 9 dar are si altele in plus, poate asa intelegi, ce e cu damblaua asta sa pui directx 9?

| PH0B0S explică (pentru Vanqu1sh):

Pai vreau sa joc un joc dar cere directx 9.0 si eu am 11 si imi apara ca nu ruleaza decat cu cel putin Directx 9.0.
P.S. E vorba de SA-MP

| Şaptepăcate a răspuns:

Raspund tot cu niste intrebari
Vrei sa joci ceva joc vechi care iti cere Dx9?
Ai win 7 si nu ruleaza?

| PH0B0S explică (pentru Şaptepăcate):

Am win 8 Enterprise si da vreau un joc...nu stiu daca e chiar vechi dar, nu ruleaza decat cu Dx9 (SA-MP) si nu gasesc nici o solutieeeeee.

| Vanqu1sh a răspuns (pentru PH0B0S):

Nu are cum sa nu mearga, iti da vreo eroare ceva? fa si tu un print

| PH0B0S explică (pentru Vanqu1sh):

Prima data imi amare asta -------> http://prntscr.com/5lj95z
si dupa ce dau close imi apare asta ------->http://prntscr.com/5lj9kt

| Şaptepăcate a răspuns (pentru PH0B0S):

Dai click dr pe executabilul jocului - properties alegi la compatibility mode windows xp - si bifeaza Disable desktop... Diasble display... si Run as administrator. Vezi daca merge asa

| Vanqu1sh a răspuns (pentru PH0B0S):

Fa update la driverele de la placa video, si incearca sa instalezi si directx separat, pe care il dowloadezi de aici : http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=35