| mnopqr a întrebat:

Aceste desktop-uri pc au placi video dedicate si pe care dintre ele mi l-ati recomanda in special pentru jocuri, filme, etc?

1 http://www.emag.ro/......formancev8

2 http://www.emag.ro/......uxActionV5

Răspuns Câştigător
| AstonMartin a răspuns:

Eu unul iti recomand sa-ti faci un sistem pe componente, iesi mult mai bine. Sursa de alimentare de pe ambele sisteme este foarte proasta, Placile video sunt cam la fel (nu te uita in primul rand la dimensiunea memoriei, conteaza tipul ei, gddr3, gddr5, aceste sisteme au Gddr3, cea ce le face mai lente, gddr3 sunt putin depasite, te vei juca pe le cam 2 ani, dupa care vei avea probleme in a mai rula jocurile aparute in 2014 sa zic), daca ti-l iei pe componente poti opta pentru. asamblarea lor, sau chemi pe cineva care stie. Daca doresti niste recomandari de componente pentru un sistem pentru bugetul tau add id: my_precious_ring@yahoo.com.
Comparatia dintre cele doua nu prea este corecta, primul costa cu 400 de lei mai mult, cel de 1800 este mai bun deoarece are un procesor sandy bridge i3 (vei rula jocurile lejer inca vreo 3 ani cel putin), placa video este mai noua decat amd 6570.

6 răspunsuri:
| imaqtpie a răspuns:

Au placi dedicate, primul este mai bun.

| IulianP a răspuns:

Faci un PC mai echilibrat pe componente alese de tine. Sursele care sunt incluse in aceste sisteme sunt foarte slabe.
Ce buget ai pentru achizitie?
Ce monitor ai? Rezolutia maxima.

| AstonMartin a răspuns:

Uite aici un wishlist de desktop pe componente
www.emag.ro/wishlist/7118881285 cam 1750 de lei totalul.
Este orientativ, se poate si mai ieftin, si mai scump, depinde de buget.
Este peste cele doua.

| thecakeisalie a răspuns:

Primul sistem cu siguranta. Are performanta generala net superioara celui de-al doilea. O sa se miste foarte bine pe toate jocurile. Bafta!

| mnopqr explică (pentru thecakeisalie):

Deci presupun ca acel AMD de 2gb nu impresioneaza asa de mult? Pe mine tocmai placa video ma atrage la acell sistem. Cu 2 gb memorie ar trebui sa fie teoretic mai buna decat nVIDIA si mai este si AMD(am auzit ca este mai buna ca nVidia), dar oricum eu nu ma pricep.

| thecakeisalie a răspuns (pentru mnopqr):

Da, intr-adevar, placa aia ATI este mai buna ca Nvidia in cazul asta.