Întrebare recomandată | Jipa95 a întrebat:

Ai o nelamurire legata de PC-ul sau laptopul tau? Suna-ma si poate reusesc sa te ajut happy In urmatoarele doua saptamani ma gasesti la numarul 0733 203 028 Hai sa povestim mai multe.

Răspuns Câştigător
| Mayar a răspuns:

Ce bine! Chiar ma bucur ca pot gasi ajutor in acest domeniu happy thumbs up

55 răspunsuri:
| Rares5 a răspuns:

Il luati prea tare

| Fatayou a răspuns:

Am 2 intrebari daca se poate:
1.Cand deschid calculatorul, de fiecare data cand apare welcome nu stiu ce problema imi apare si spune:"Rezolve now"sau ''Rezolve later''.Am apasat de nu stiu cate ori pe prima si nu s-a intamplat nimic, imi tot apare acea chestie. Dupa welcome, cand se deschide, imi apare o iconita si spune ceva ca am copie de windows si nu este valida acest windows.Am Windows XP service pack 3 daca ajuta.
2.Problema s-a rezolvat dupa ce am reinstalat windowsul, dar vreau sa stiu cauza si cum s-ar fi putut rezolva in alt mod:Cautam intr-un joc(club penguin, daca e necesar)sa caut conturi nefolositoare si sa intru pe ele.Intram pe multe dintre ele. Dintr-o data, din nu stiu cati GB, am ajuns treptat la 0 bytes.Nu mai puteam instala absolut nimic! Cred ca era un virus dar nu stiu de unde.Am sters foldere dar nu rezolva cu ceva.Si ar mai fi destul de ciudat ca imi apareau foldere cu icoane de la mess, de la skype etc., eu neintrand pe ele de ceva vreme.Degeaba le stergeam ca reapareau dupa un moment.
Nu ma supar daca nu poti raspunde la toate.Si totusi iti voi multumi daca incerci sa ma ajuti.

| OnuOnulică a răspuns:

Hmm, mersi dacă voi avea o problemă chiar te voi suna. happy

| Jipa95 explică:

Sa stii ca m-au sunat destui oameni care au avut nevoie de ajutorul meu, nu ma cred nici Bill Gates, nici un mare expert la categoria asta, dar cunosc lucrurile esentiale in materie de tehnologie, pe care oamenii de rand se confrunta cu ele. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-mi si mie o componenta electronica din pc, unde curentul electric isi schimba sensul. Unde si cum se numeste componenta?
Multumesc.

| Jipa95 explică (pentru anonim_4396):

Ai nevoie de ajutor in a-ti da un raspuns despre un calculator/laptop de gaming dar nu esti hotarat daca se merita sa dai x lei pe el? Vrei sa iti faci un upgrade de memorie la pc/laptop si nu stii ce ddr trebuie sa pui? Au fost destule persoane care m-au sunat, si i-am ajutat cu aceasta problema, dar nu au mai venit aici sa ma insulte, cum ca nu ma pricep la chestia aia. Vad ca multi dintre voi, nu va convine, cand cineva isi da cat de cat interesul sa ajute. Pacat, asa este. cand vrei sa faci un bine si vrei sa-ti dedici majoritatea timpului tau ajutand acea persoana cum stii tu mai bine, primesti rau.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jipa95):

Hai ca la a douăzecea bere o sa fiu scurt.Tu nu prea ai cunostinte in materie de electrotehnica, iar placerea de a ajuta la tine, este confudata cu placerea de a culege lauri.
Asa ca ai grija ce sfaturi dai/ vezi inainte daca se merita sa te bagi/ anticipeaza un eventual esec si repercursiunile sale si cam atat.Nu-ti vrea nimeni raul, dar ai demonstrat singur ca nu prea le ai.
Eu iti bag si o cerere de prietenie, ca sa-ti arat ca n-am nimic cu tine.E ok? Numai bine! Te salut.

| Jipa95 explică (pentru anonim_4396):

Mersi de sfaturi, le voi lua in considerare.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

rolling on the floor) Cu telefonul fix e foarte ok.rolling on the floor)

| FatUglyVirgin a răspuns:

Ce stii tu despre pc-uri omule? sa instalezi un windows? mda...

| Jipa95 explică (pentru FatUglyVirgin):

Sa instalez un windows, sa schimb o componenta / sa o identific in caz ca sistemul nu mai porneste, etc. Ma pricep mai bine pe partea de hardware, anul trecut in vara, chiar am si lucrat la un mic depozit de calculatoare, si am ''furat'' ceva meserie de la acei baieti, daca doresti te pot lua cu mine si in vara aceasta, mai sunt cateva locuri disponibile. Daca ai vreo problema, nu ezita sa ma contactezi, o zi frumoasa in continuare! happy

| AlkataZ a răspuns (pentru Jipa95):

Lucratul intr-un depozid de calculatoare nu te face mare "atotstiutor". se pare ca te lasi usor purtat de val si uiti ca tehnologia este intr-o continua evolutile (de la o ora la alta) si apar erori si probleme nemaintanlite pe car enu le poti rezolva la telefon. Dar ca o verificare. De la ce apare eroare supranumita "Blue Screen Of Death" sau acel ecran albastru si cum poate fi rezolvata (ca sa iti dau un indiciu, eroarea este veche si are multe radacini si multe cauze, prin urmare are mai multe rezolvar relativ simple)...

| Jipa95 explică (pentru AlkataZ):

Ooo da ai dreptate, tehnologia este intr-o continua evolutie, iar eu incerc cu toata silinta mea, sa le ofer tuturor un raspuns cat mai folositor. Nu ma consider un atotstiitor, zilnic invat cate ceva nou in materie de tehnologie, cunostinte care sper sa ii ajute si pe alti oameni, le ofer cea mai simpla cale de rezolvare a unei probleme. happy
Numai bine! happy

| DeyCj a răspuns (pentru Jipa95):

„ Ma pricep mai bine pe partea de hardware, anul trecut in vara, chiar am si lucrat la un mic depozit de calculatoare, si am ''furat'' ceva meserie de la acei baieti"
Nu te supăra(și și dacă te superi ți-a trece) dar a sta și a „fura" e una și a practica cu adevărat e alta.Tu te-ai apucat să faci chestii ce alții ca mine le-au fumat de 7 ani. Oricum în caz că nu știai în 90% din service-uri o să înveți să lucrezi greșit, adică să dai calculatoare cu softuri furate, cu hardware asamblat și configurat de mântuială recondițioat adică cârpit, și lista continuă.NU aia înseamnă service. cârpeli și soluții de calitate proasta la supraprețuri.
Succes

| shannygelu a răspuns:

Din cate am vazut raspunsurile tale sunt evazive lipsite de experienta mai mult dai cu presupusul dar e bina ca ajuti

| Jipa95 explică (pentru shannygelu):

Opinia ta! happy Imi place foarte mult sa ajut oamenii, se le impartasesc si lor cunostintele mele, chiar daca unele dintre raspunsuri nu sunt tocmai foarte sigure!
Zi buna! happy

| shannygelu a răspuns (pentru Jipa95):

Cand dau un raspuns inseamna ca stiu exact problema nu sa dau cu presupusul

| shannygelu a răspuns (pentru Jipa95):

Dar e bine ca iti dai interesul

| printesa00 a răspuns (pentru Jipa95):

Ai uitat sa scrii o dupa zi

| suspect1 a răspuns (pentru Jipa95):

Salut am o problema cu cs 16 e pe OpenGl si merge in reluare si dac dau pe software merge bine da nu merg anumete comezi ma poti ajuta.

| Jipa95 explică (pentru suspect1):

Ce windows ai?

| 2Low a răspuns:

Exagerezi.

| umbra09 a răspuns:

Heii salut
Ma ajuti si pe mine cu o problema happy
La calculator am placa video incorporata una invidea are vreo 250mb si vreau sa o inlocuiesc cu una Asus de 2g am conectat monitorul prin placa noua functioneaza dar mi-a citeste tot pe cea veche invidia de ce?
ce trebuie sa i fac nu mai am sidiu de la asta de 2g si daca i instalez drivarele cum o anulez pe cea veche ca sa mearga cea noua?

| BlitzLikeXd a răspuns:

Ai fost la cursuri de calculatoare de stii sa ajuti oameni?

| Jipa95 explică (pentru BlitzLikeXd):

Nu, dar in vara aceasta, mi-am propus ca ar fi bine, daca as face un curs de calculatoare, iar mai pe departe sa ma duc la o facultate destul de buna in domeniu. Daca nu stii un site de editat poze, vrei sa faci un upgrade de memorie la pc/laptop, orice problema ai avea, suna-ma voi incerca sa te ajut cu cea mai mare placere! happy

| vladv26 a răspuns:

Salut am o problema cu leptopul, pe ecran se vede ff inchis si de abia ca inteleg ceva trebuie sa ma uit de aproape ca sa vad ceva, doar daca misc ecranul un pic catre mine se vede dar trebuie aproape sa inchid leptopul ca sa se vada perfect, deci merg toate la el sunetul internetul tot, numai ca mi se vede ff inchis pe ecran, ce pot sa fac?

| Jipa95 explică (pentru vladv26):

Ai controlat luminozitatea? happy Apasa butonul ''fn'', iar in timp ce il lasi apasat, pe sagetele ai 2 butoane, unul care scade din luminozitate, iar altul care o mareste. ( asta pe laptopurile Acer, probabil la tine este in alta parte butoanele de luminozitate ). happy

| vladv26 a răspuns:

Nu e de la luminozitate, am controlat si nu e de la luminozitate

| Jipa95 explică (pentru vladv26):

El are iluminarea oprita de tot, lucru pe care sistemul de operare nu-l poate face. OS-ul doar scade intensitatea pana la un nivel sau taie semnalul. Daca vede desktop-ul folosind iluminare exterioare, inseamna ca lampa ce ilumina panel-ul s-a dus. Sau alimentarea acesteia. I-a crapat ori neonul ori invertorul. Du-te cu el la service!

| Marily1997 a răspuns:

Stii in macbookuri?

| TPU.ro a răspuns (pentru Marily1997):

Poti sa-l suni sa-l intrebi fix asta :)
Uite aici mai multe detalii: http://www.tpu.ro/blog/?p=4693

Alexandra - TPU

| Marily1997 a răspuns (pentru TPU.ro):

Nu sunt din Romania o sa ma coste un apel in strainatate.happy

| sltlp a răspuns (pentru TPU.ro):

Sunt curios pe ce criterii ati selectat aceste persoane.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TPU.ro):

laughing Hai mai Alexandra.Sa sun cu tarif normal la un copil lipsit de experienta. Hai sa nu ne ascundem dupa deget, in magaria asta cu telefoanele, altul e interesul.

| Deian1 a răspuns:

Cineva te suna pe skype happy

| yooocosti a răspuns:

Daca aici s-a deschis asa zisul "chat" poate ma ajuti si pe mine. Cand aprind pc-ul sau intru in jocuri imi apare "USE 1440*900@60HZ FOR BEST RESULT" ...chestia e ca eu am facute aceste setari exact cum mi se recomanda dar tot nu scap de acest mesaj, aveti idee cum reusesc sa scap de el?

| Den30 a răspuns:

Am de gand sa te sun cu siguranta laughing)) Si..stii de ce oare filmele online se blocheaza sau merg sacadat? a rog.te voi suna si voi intreba tongue

| Jipa95 explică (pentru Den30):

Pai daca merg sacadat, mai elibereaza din cache-ul browserului.
In firefox TOOLS: options/advanced/network/clear web content.
La Chrome : CTRL+H, clear browsing data, si bifezi acolo happy

| SivanCosmin a răspuns:

Http://www.manualowl.com/m/Asus/V6-P8H61ELX/Manual/264871 Merge sa am 8 GB RAM? Si daca merge ce ram imi recomanzi sa iau?

| Jipa95 explică (pentru SivanCosmin):

Merge sa ai si 16gb de ram, acum depinde de ce procesor ai pe el.
Si iti recomand acest kit dual channel : http://www.pcgarage.ro/......annel-kit/ :)

| Ksonik77 a răspuns:

Salut Jipa95! Am vazut ca te pricepi la calculatoare si as avea cateva intrebari pentru tine, contacteaza-ma te rog la ID messenger : ksonik77@yahoo.com

| Yaasminnaa a răspuns:

Se muta OLX aici? rolling on the floor))))

| CRISTYx7 a răspuns:

Am o problemă cu laptopu meu HP Pavilion G6, de o perioadă nu îmi mai funcţionează 5 butoane U.I.O.P şi SHIFT, şi mai am un alt laptop BENQ şi tot problema asta o am la el, nu este tastatura stricată! poate o fi din hardware, l-am reformatat şi tot nu merge, sau moate o fi din bios.

| Jipa95 explică (pentru CRISTYx7):

Salut, Cristi. Opreste laptop-ul de tot, si scoate-i bateria. Tine apasat butonul de power timp de 30 secunde, apoi reconecteaza-i bateria, la fel si incarcatorul. Acum cand aprinzi laptop-ul apasa in continuare esc, pana iti va aparea un meniu de startup, si selectezi f10 in meniul bios. Acum apasa f5 pentru a incarca setarile default ( asta poate sa fie si f9 dar iti va scrie in meniu ). Acum, da-i un f10 pentru a-ti salva setarile ( save and exit ). Daca sagetelele de pe tastatura nu iti merge nici in bios, este cel mai probabil o problema de hardware. Bft! happy

| AlexGamerul a răspuns:

Super! Esti cel mai tare tip din lume!

| Destroyer1100 a răspuns:

Multumesc pentru timpul acordat Jipa, daca voi mai avea vreo problema, te voi suna big grin

| Destroyer1100 a răspuns:

Eu am incercat sa fac cum a spus el pentru chrome si dupa aia nu mai sacada nici youtube, aproape nici un videoclip cand il vedeam pe net. iar procesorul nu imi statea in full load.

| 2Low a răspuns (pentru Destroyer1100):

Poti sa incerci si Control Panel - System and Security - Flash Player : Delete All happy

| DeyCj a răspuns (pentru Destroyer1100):

Așă cum ziceam.depinde de la caz la caz.Asta e pur noroc, să știi.Nu este un diagnostic corect.

| TheAngel2863 a răspuns:

Ce optiune sa folosesc in mediul virtual pentru a testa virusi? Nat sau Bridge?

| TheAngel2863 a răspuns:

Salut.Te rog spune-mi care este mai bun pentru a testa programe malware, virus etc?
Care tip este mai bun pentru a nu-mi infecta si host-ul.
NAT sau Bridge?

| Mada56 a răspuns:

Multumesc ca m-ai ajutat sa-mi fac cont pe acest site, nici nu stiam de ce imi apare acea eroare laughing, cat despre acel calculator, m-am consultat cu cativa tovarasi, si mi-au spus ca este foarte bun. Multumesc pentru timpul acordat happy

| Jipa95 explică (pentru Mada56):

Pentru nimic Mada! happy