| TrololoLM a întrebat:

Ajutor! Urgent. Am 2 hdd-uri. Unul dintre ele este in calculator, si nu stiu sigur daca e SATA sau ATA. Al doilea stiu sigur ca e SATA. Placa de baza e P5LD2-X/1333, suporta doar SATA. Dar primul hardsik e lagat la placa de baza cu un cablu foarte plat si lat. Eu am mers pana la magazin si am luat un cablu SATA-ATA si unul SATA (pentru orice situatie).Am legat cel de al doilea HDD la placa de baza si la sursa. Cineva mi-a zis ca pe primul HDD sa pun jumperul pe CS. Iar pe al doilea pe Slave. Dar pe al doilea nu am nici un Jumper. Asa ca am pus doar pe primul pe CS. Cand am deschis PC-ul am ramas la BIOS-screen, unde imi arata seria placii de baza. Cand am apasat DEL (pentru BIOS POST MESSAGE) imi arata primul HDD ca si pri-Master iar al doilea ca third-slave. Am schimbat mufa celui de-al doilea HDD incat sa fie first-slave (pentru a avea o ordine). Nici atunci nu a mers. Cand apas DEL imi arata HDD-urile dar nu merge mai departe. Asa ca am zis sa scot al doilea HDD si sa il las doar pe primul. Iar atunci imi zice sa aleg device-ul de pe care sa booteze. Asa ca am intrat in Bios si am vazut ca primul de pe care boota era floopy-disk. Al doilea HDD-ul initila. Iar al treilea DVD-RW-ul. Am selectat ca primul sa fie primul HDD, al doilea DVD-RW-ul iar al treilea FLOOPY-DISK-ul. Am apasat SAVE and EXIT. Iar cand s-a resetat am primit acelasi mesaj. Sa selectez device-ul de pe care sa booteze.

PS: Dispun de:O unitate cu placa de bazatongue5LD2X, un cablu SATA-SATA, doua ATA-SATA, un HDD legat la unitate printr-un cablu plat si lat (presupun ca e SATA, pentru ca placa suporta doar SATA), un HDD SATA, cablurie pentru legat HDD la sursa.

Răspuns Câştigător
| robytoby a răspuns:

In primul rand, nu exista cablu SATA-ATA, pentru hard disk, cel lat este IDE, cel ingust este S-ATA adica Serial_ATA.
La hard disk-ul IDE pune jumperul pe Master sau Cable Select, la cel pe SATA nu are jumper, oricum il pui trebuie sa mearga.Placa ta de baza suporta si SATA si IDE.
Dupa montare hard disk trebuie sa faci setarile in BIOS, sa pui pe IDE.

1 răspuns:
| robytoby a răspuns:

Ai aici niste explicatii, daca nu te-ai descurcat:
http://www.helpwithpcs.com/upgrading/install-hard-drive.htm