| alyntoxic50 a întrebat:

Am 2 porturi de ram la placa de baza (ddr2) se intampla ceva daca pun 2 placute de frecventa diferita si memorie diferita?

12 răspunsuri:
| skama18 a răspuns:

Nu are nimic.doar k o sa mearga la frecventa care e mai mica

| dany1219 a răspuns:

Are...iti arzi placa de baza...winking

| axeldavid a răspuns:

Da se arde placa de baza

| Ramo137 a răspuns:

Da, nu o sa functioneze decat una, bafta happy
dar dc nu cumperi aceeasi placuta cu frecven ta pe care functioneaza prima? - funda?
ps:nu se arde nici o placa de baza dar intra in conflict si vede doar una

| manumyman a răspuns:

Da, nu incerca si cumpara memorie de acelasi tip:ddr2...
Sfat:cere ajutor de la un specialist

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uita-te pe placa de baza pentru tipul modelului si frecventei, achizitioneaza 2 placute ram cu aceeasi frecventa si tip(ddr2),numele producatorului nu conteaza, pot fi de firme diferite.

| necunoscut22 a răspuns:

Buna prietene si eu am pus la fel 2 placute de rami pe slot de ddr2 si una i de 512mb HP si una de 1gb de rami si e de ala firma si merge eu unul iti garantez ca merge daca rami sunt buni si ti se aprinde placa de baza daca ti se aprinde detskoplul negru cand pui cea dea 2-a placuta inseamna ca e defecta ceea de a doua placuta sau frcventa la rami este devina.Nu ARE nimic NU ARE CE SA SE ARDA nimic AI SA VEZI.

| Tomescu_Alexandru_1990 a răspuns:

(specialist) Nu se intampla nimic calculatorului, memoria finala va fi: dimensiunea totala a celor doua si frecventa folosita va fi cea mai mica din a celor doua (poate cobori dar nu urca) Exemplu: 1 RAM 512mb ddr2 666mhz si 1 RAM 256mb ddr2 800mhz = 768 mb 666mhz

| Tomescu_Alexandru_1990 a răspuns:

Am uitat de tipul de memorie : daca ai DDR2 pe placa de baza nu o sa iti intre niciodata DDR1 sau DDR3 : sunt sloturi diferite

| crystyanmares a răspuns (pentru Tomescu_Alexandru_1990):

Salut
cu aceeasi problema vin si eu : am montat pe placa mea de baza care are 4 sloturi de ram ddr2; 2 memorii de firma diferita dar cu aceeasi frecventa 667 mhz si alte 2 memorii de firma diferita cu frecventa de 800 mhz. ca si efect ce se poate intampla, ca de recunoscut mi le recunoaste pe toate si merge binisor nu face nazuri. astept un sfat.multumesc.

| iInfinityDarkness a răspuns (pentru crystyanmares):

Nu are nimic, nu se arde, nu se strică nimic, doar că vor lucra toate memoriile la viteza memoriei cu frecvenţa cea mai mică, adică 667 mHz

| Cristian_Nicolae_1977 a răspuns:

Nu se arde nicio placa de baza happy trebuie montat ramul de 1gb in primul slot si cel de 512 mb in al doilea slot ..important e sa fie de aceeasi frecventa pentru ca cel de 1 gb sa fie solicitat primul fara a ingreuna capacitatea de memoriewinking