| Lorien_2084 a întrebat:

Am Avira Premium, sunt extrem de multumit de el (la fel cum am fost si de Avast Pro). Aud insa numai lucruri foarte bune despre Microsoft Security Essentials, numai pareri laudative. Credeti ca e mai bun decat Avira (pe care il am combinat cu un firewall Comodo, cu Superantispyware si Malwarebytes)? Windows-ul meu e genuine, deci nu as avea probleme cu instalarea. Multumesc anticipat, fundita pentru cel mai profesionist raspuns (nu de pe net, ci din experienta personala)

Răspuns Câştigător
| Aero a răspuns:

1. Se instaleaza cel mai repede dintre toti antivirusii.
2. Consumul de resurse relativ mic-mediu(depinde de sistem de operare si configuratie hardware). E similar ca la Avast, Avira, ESET/NOD32.
3. Rata buna de detectie, e "Kaspersky" gratuit. Asta nu e doar o parere. Asa este. Vezi mai jos un link.
4. Nu te complici niciodata cu crack-uri, serii, atat timp cat trece testul Genuine Advantage.
5. Conform acestui site ( http://www.av-comparatives.org/ ) poate te vei convinge ca merita incercat si ca eu de asemenea nu spun doar parerea mea! Are rezultate foarte bune MSE.
Inca de la momentul lansarii a fost laudat, iar in ziua de azi s-a ridicat si mai mult, iar nr. utilizatorilor e in crestere. Aproape 50% din utilizatori folosesc solutii antivirus gratuite. E pe locul 4 dupa Avast, Avira si AVG la nr. de utilizatori(sa luam in considerare ca acestia din urma au ani buni de cand exista, MSE doar un an).
Acum altceva:
6. Avast Pro si Avira Premium nu-s gratuiti. Malwarebaytes Antimalware in varianta gratuita nu ofera protectie in timp real din cate imi amintesc.
7. Din experienta personala am constatat :D ca firewall-ul din Windows(mai ales in Vista/7) e suficient. Si asta si cu un antivirus gratuit! Dar poate din experienta taranului manelist cu site-uri "d-alea" atunci e nevoie ce-i drept de antivirus cu licenta cumparata + 2 firewall-uri :))...glumeam...sper ca nu e si caz real ce am zis.

Se lucreaza acum la versiunea 2. 0, destul de promitatoare! E prea bun pentru un antivirus gratuit. Mai ales in vremurile astea de criza sa mai dai si bani pe un antivirus gen ESET/NOD32, BitDefender...chiar nu cred ca merita, parerea mea, mai ales cand antivirusul gratuit de la Microsoft a evoluat bine.
Symantec, Kaspersky Lab si McAfee sunt cam ofticati. Ar da foc Microsoft. Au pierdut multi utilizatori din cauza MSE, in jur 6-9 procente fiecare.
Pentru utilizatorul ce nu doreste sa plateasca pentru o licenta BitDefender, ESET, etc. si decat sa foloseasca antivirusi PRO piratati, mai bine MSE!

Pana la urma, n-ai decat sa-l incerci! Vezi daca te multumeste! Eu il folosesc inca de la prima versiune, de cand a fost lansat impreuna cu Windows 7 + IE8, dar si pe alte calculatoare cu Windows XP si alte browsere. N-am fost deloc infectat in aceasta perioada. Bine...de fapt eu n-am fost niciodata :)). Am avut calculatoarele altora infectate pe care a trebuit sa le devirusez, dar am incercat cu multi antivirusi(imi amintesc de NOD32 si Avast cum au fost efectiv "mancati" pe un calculator, si nu mergeau reinstalati! nici multi alti antivirusi! dar MSE n-avea treaba :), inca un motiv pentru. care il admir!) si cu toate ca aproape faceau treaba, tot consideram ca treaba ar fi completa daca reformatam si reinstalam Windows :D

Parerea mea e formata atat din documentari de pe net(dar nu acum, ci din timp) cat si din experienta personala :D.
Nu stiu/cred (daca) a fost raspuns profesionist, dar sper sa te ajute sa iei o decizie.

4 răspunsuri:
| Aero a răspuns:

@criminal, si eu chiar zic ca tu esti criminal laughing. M-a apucat rasul. Avira e in top-ul antivirusilor gratuiti(conform site-urilor de specialitate). Pe unele site-uri e cap de lista in anumite teste!(vorbesc doar de antivirusi gratuiti) Decat Kaspersky si BitDefender piratate, mai bine Avira Home/Free-varianta gratuita. Iar acum, MSE -->un antivirus gratuit e la nivel(bine... poate nu exact) cu unul la care in mod normal platesti licenta -->Kaspersky.

Cea mai buna protectie ti-o asigura un antivirus cu licenta platita precum Kaspersky, BitDefender. Dai un ban, dar stai in fata! Dar daca nu-ti permiti(sau iti permiti intr-un mod mai "obraznic"), gasesc MSE poate chiar cea mai buna varianta!

Iar "cel mai bun" antivirus este utilizatorul!

| Aero a răspuns:

Iar ma faci sa rad laughing Esti criminal!
Dar eu n-am mentionat de Avira in al 2-lea raspuns ca e printre cei mai buni doar din cauza consumului mic de resurse...
Eu am vorbit de antivirusi gratuiti. Iar site-urile de specialitate, cat si experienta pe care am avut-o eu cu el, toate astea nu-l fac pe Avira un AV slab. Daca ziceai de Avast, nu mai comentam nimic. Eu niciodata n-am vazut Avast foarte stralucit + ca da multe alarme false.
Kaspersky nu e gratuit de fapt! Asta nu poti sa intelegi? Ce faci tu nu e o solutie "ortodoxa". Doar nu ti se pare si plauzibil ceea ce faci?

| criminal a răspuns:

Avira e praf.
mai bine ai instala kaspersky sau bitdefender. asta sunt cele mai bune av.

| criminal a răspuns:

@aero. avira e pe departe un antivirus bun.
E adevarat. consuma resuse putine. dar la capitolul protectie. e cam slabut.
cel mai bine folosesti kaspersky. si alegi varianta trial.
dupa 30 zile. poti sa-l resetezi trial cu kaspersky trial reset (search pe google si gasesti destule programe) sau ii schimbi versiunea la avwinking