| Illuminati2016 a întrebat:

Am cumparat din Auchan 2 tuburi led 60cm si treaba e ca ele palpaie si e enervant mai am in casa becuri si tuburi cu led si nici unul nu palpaie.Se vede mai ales pe camera foto, as putea sa le returnez avand in vedere ca le-am luat direct din magazin si nu de pe net?

3 răspunsuri:
| Adrian5575 a răspuns:

Ai cumva beculeț la intrerupator? Daca ai, scoate-le, asta poate fi cauza. Incearca sa pui un bec care palpaie in locul unuia care nu palpaie si vezi ce se intampla. Daca nu palpaie, clar, e de la beculețul din intrerupator.

| Illuminati2016 explică (pentru Adrian5575):

Tuburile sunt legate la retea cu stecher, tuburile palpaie aproape invizibil dar camera foto vede mai bine, nu stiu de ce dar zici ca nu le filtreaza bine condensatorii

| nicu991 a răspuns:

Aici gasesti documentatie legata de obturatorul unui aparat foto si o sursa de iluminare, astfel vei intelege de ce apare acel fenomen vizibil doar pe camera.
https://support.d-imaging.sony.co.jp/support/ilc/flicker/01/en/index.html