| MihaiRomania452 a întrebat:

Am folosit un cablu de alimentare pentru un calculator la ceva de 5V (volti) si a pocnit dar nu asta e problema ci pot sa folosesc acelasi cablu de alimentare la o unitate sau se va strica? Si incercam sa folosesc o mufa de sursa direct in 2 coolere dar a pocnit dar cablul arata bine. Ce ziceti? Imi va merge? Ms mult daca imi raspunzi!

Răspuns Câştigător
| Adrian5575 a răspuns:

Tu la priza ai 230v curent alternativ, iar un cooler are nevoie de 12v curent continuu, de aceea a pocnit. Cablul ar trebui sa fie ok. Masoara-l cu un multimetru.

2 răspunsuri:
| Algo098 a răspuns:

Cablul de alimentare calculator a fost bagat in priza la 230V si acei 230V au fost introdusi intr-un cooler sau 2 coolere care merg la 5V. Coolerele daca merg la 5V si sunt puse la 230V consuma prea mult curent si se ard pe loc, deci coolerul e stricat daca a fost pus la 230V cat e la priza. Daca e curentul mare, se poate intrerupe si cablul pentru calculator, insa se intampla mult mai rar lucrul asta, deci presupun ca acel cablu e bun si poate fi folosit la unitate. Daca unitatea nu porneste inseamna ca si cablul s-a intrerupt si nu mai e bun.