| king5151 a întrebat:

Am luat teapa cu niste bani, poate politia sa il gaseasca daca ii dau discord-ul sau telegram-ul lui?

16 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Din câte știu, DIICOT se ocupă de acest gen de fraude, și au și specialiști și knowhow pentru fraude online. Dacă poți ajunge la ei cumva cu plângerea ta.

| OldSoul a răspuns:

Fara suparare, dar politia de la noi nu se prea deranjeaza nici daca esti talharait pe strada in plina zi, dar asa, cu autor necunoscut, si un prejudiciu de 100 de lei... Cam 0 sanse, parerea mea, cam pesimista ce e drept.

| LPCTSTR a răspuns:

Cu discordul nicio sansa, cu telegramul numai si numai daca obtii numarul de telefon.

| king5151 explică (pentru LPCTSTR):

Dar insta, tiktok? Nu am numarul lui.

| Wr3nch a răspuns (pentru king5151):

Ai luat teapa in ce context? Ce ai vandut? De ce trebuia sa te plateasca?

| king5151 explică (pentru Wr3nch):

Mi-a zis ca vinde conturi de 200 de euro pe 100 de lei, omul avea, conversatii cu oameni care ii multumeau etc, mi-a dat si vocal cu vocea lui, dar dupa ce mi-a dat block s-a sters toata conversatia.

| alexGeorge13 a răspuns (pentru king5151):

Cine ar vinde conturi de 200 de euro pe 100 de lei? laughing)))))))

| king5151 explică (pentru alexGeorge13):

Da frate pare absurd, dar avea 20 de poze cu diferiti oameni(conversatii), care ii multumeau, ii dadea poza cu banii scosi si ii multumea, pe langa ca avea 3k membri in grup si toti ii reactionau cu inimi la postarile de pe grupul ala, am crezut ca e legit.

| LPCTSTR a răspuns (pentru king5151):

Sa zicem daca ai avea o adresa de mail sau nume sau orice data relevanta care-l pot idenfica, altfel nu.

| king5151 explică (pentru LPCTSTR):

Am doar discord-ul, Instagram-ul si Tiktok-ul, dar sunt fake cred

| LPCTSTR a răspuns (pentru king5151):

Atunci stii deja raspunsul.
Daca era vreo banda internationala sau teroristi ziceam ca se baga si statul, dar aici e doar teapa si lipsa ratiunii.

| NLS a răspuns:

Cum s-a zis deja, daca ai date concrete și ușor de identificat, precum nume real, poza de buletin, adresa, sau macar o adresa de mail sau un nr de tel (presupunând ca sunt și reale, nu doar ca le ai), ar fi o sansa sa il găsească.
Altfel, zero.

Mi-a plăcut raspunsul lui Ray de dincolo. Give it a try!

| johnnny123 a răspuns:

Acum patru zile voiai să cumperi de la unu' conturi de 50 de euro cu 50 de lei. Toată lumea de aici ți-a spus că este o țeapă.

Azi spui că ți-ai luat țeapă de la unul care vinde conturi de 200 de euro cu 100 de lei.

Știi vorba aia : "A fool and his money are easily parted?"
Despre tine este...

| king5151 explică (pentru johnnny123):

Pai a raspuns lumea dupa ce am luat teapa, eu deja vorbisem cu ala, si imediat am pus aici sa intreb, ma asteptam sa primesc raspuns in 15-20 minute.

| RoCkKiD a răspuns:

Ai luat teapa, condoleante. N-ai ce sa-i faci.

Cand faci afaceri proaste te alegi cu rezultate pe masura. Macar ai invatat ceva.

| 1234568807 a răspuns:

Nu are cum sa il gaseasca cu discordu, daca esti fraier si te increzi in oricine, sa fi sanatos