| Ş๓ilē a întrebat:

Am net de la D'link.
Cum pot sa-mi fac net prin wireless?
Fundaa.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pe langa router-ul pe care il ai iti trebuie si un modem wireless, daca ai laptop acesta are, de regula modem wireless incorporat. Va trebui sa configurezi router-ul, procedura o ai in brosura care ai primit-o odata cu acesta. Numele de utilizator si parola o ai in contractul incheiat cu furnizorul de internet. Dupa configurarea router-ului va trebui sa instalezi modul wireless si aceasta procedura este descrisa in brosura. Succes si numai bine!

| ionutz03 a răspuns:

Deci in primul rand D-link este un model de router pentru conectare la internet (exemplu dacia, renault, marci de masini)
in al douiea rand v-as ruga sa nu mai dati explicatii in necunostinta de cauza
@Loandelasal - asa zisul "modem wireless" de care spui tu ca are nevoie de fapt este un adaptor wifi care se conecteaza la pc, dar daca are un laptop? iar in legatura cu user si parola date de catre furnizor esti asa de sigur? sunt destule firme care nu iti furnizeaza user si parola pentru conectare ci au alta tehnologie de conectarewinking
@Asiguratorul - de unde stii ca routerul care il are acum (D-Link-ul) nu are si functie de wireless? daca are de ce sa isi mai ia inca unul?, iar daca are un laptop de ce i-ar trebui adaptopr wifi ( tp-link cum zici tu, ca putea sa isi ia tot de la D-Link sa fie mai compatibile)?
Deci problema sta in felul urmator tu trebuie sa verifici daca routerul tau (D-Link) are functie de wireless, iar daca are e perfect. Acum depinde cu ce te conectezi, daca ai un calc de birou, iti trebuie un adaptop pentru conecatre wireless, pentru ca pc-urile nu au incorporate, iar daca ai un laptop e ok pentru ca ele vin deja cu functia wireless incorporata.
Acum partea mai nasoala, daca ai ambele din optiunile de mai sus nu trebuie decat sa dai cautare retele wireless (e o functie din windows), dupa ce gaseste reteua te conectezi la ea. E posibil ca reteaua sa aiba o parola de acces( ca sa nu iti fure vreun vecin netul big grin) iar parola asta ori e in carticica routerului ori o stii tu.
Stiu e cam greu, dar merita sa incerci, nu ai ce sa sticiwinking
Mult succes.

| Dubaster a răspuns:

Ala e router :D nu e net. Am si eu tot D-link uite aici un exemplu http://support.dlink.com/emulators/wbr2310/wireless.htm
Acuma depinde ce serie este al tau, poti intra pe siteul lor sa te documentezi!

| ASIGURATORUL a răspuns:

Trebuie sa iti iei un router wireless si un TP-Link pentru fiecare calculator (asta daca vrei sa te legi cu mai multe pc-uri). Toata afacerea te costa vreo 120 lei.Eu am cumparat de la Oktal.Mai multe detalii poti vedea aici
http://www.oktal.ro/......20x%20LAN/
Succes!