| Anca2999 a întrebat:

Am nevoie de ajutor urgent. Am luat un cablu VGA HDMI pentru a face conexiunea intre laptop(vga) si tv (hdmi) problema este ca am conectat firele insa la televizor imi apare "nu exista semnal" desi este pus pe hdmi1.
Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Trebuie sa detectezi televizorul din laptop, adica din proprietatile placii video sau, dand click dreapta pe desktop->Screen Resolution-> Detect, si or sa-ti apara 2 monitoare, selectezi pe cel pe care-l doresti si dai show desktop only on... x, numarul monitorului respectiv, de obicei ori e 1 ori 2, daca ai 2 monitoare ( in cazul tau TV-ul si laptop-ul ).

| Anca2999 explică (pentru Ineys):

Acelasi lucru imi spune. "nu exista semnal"

| Ineys a răspuns (pentru Anca2999):

Poate nu e cablul bun. Daca ai intrare hdmi pe laptop, incearca cu un cablu hdmi-hdmi.

| Anca2999 explică (pentru Ineys):

Pai de asta am cumparat Vga-Hdmi, in laptop am intrare doar vga, iar la tv hdmi. Nu are nimic cablul..astazi l-am cumparat.

| Ineys a răspuns (pentru Anca2999):

Iti trebuie un cablu hdmi-hdmi sau dvi-hdmi... cu vga ai mai multe batai de cap, ai doar intrare vga? ce laptop ai?

| Anca2999 explică (pentru Ineys):

Un Toshiba destul de vechi, de aceea are doar vga intrarea.

| Ineys a răspuns (pentru Anca2999):

Mda, ma gandam la o varinta mai ieftina, din cate vezi acel adaptor e cam scump, dar se pare ca alta solutie nu exista daca n-ai nici DVI, depinde de tine acum, dac vrei sa-ti cumperi adaptoru ala si sa incerci.

| K0sti a răspuns (pentru Anca2999):

VGA=analogic / HDMI=digital
Daca voi credeti ca un semnal analogic il transformati in digital prin niste simple sarme dintr-un cablu... va inselati!

Asta iti trebuie: http://www.tohnan.com/Images/product/100107/100106.jpg

| Anca2999 explică (pentru Ineys):

Nu cred ca se merita, acum am alta intrebare laughing crezi ca-mi primeste inapoi produsul si sa-mi recuperez banii? L-am cumparat astazi si ma gandesc sa ma duc maine sa-l returnez...desi nu prea cred ca vor accepta, dar decat sa raman cu el aiurea. Ce zici?

| Ineys a răspuns (pentru Anca2999):

Te referi la cablul tau? Da, ar trebui sa ti-l primeasca inapoi, le spui ca n-a functionat si ca-ti vrei banii inapoi. Eu am dus un cablu inapoi si mi l-au primit. Acum depinde si de unde l-ai luat... si daca accepta returnarea produsului.

| Anca2999 explică (pentru Ineys):

L-am luat din Auchan (interior) bonul il am..prea mult timp n-a trecut. Asa sper si eu

| Ineys a răspuns (pentru Anca2999):

Daca ti-am fost de ajutor, imi poti da si mie o fundita, ca na. e la moda... Nu ca m-as milogii... asa ca fapt divers whistling.

| RAY a răspuns (pentru Anca2999):

Intra in bios acolo la monitor apare integrad grafic si dedicated sau vezi placa a doua o selectezi pe a doua, dai disabled pe cea integrata, faza e ca trebuie sa si driverele pentru placa video

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Anca sa stii pe viitor cand laptorpul se deschide intra pe placa integrata video care nu e hdmi de aici si cauza pentru care nu apare imagine pe ecran, deci trebuie setat in bios ca placa dedicata sa fie ca first device to boot atunci va merge, si aia integrata disbled, multa bafta, sau dezinstaleaza driverul de la placa video integrata

| horia2012 a răspuns:

Cine ti-a spus ca poti conecta o iesire analogica (VGA) cu una digitala (HDMI) printr-un cablu. Iti trebuie un convertor
VGA la HDMI ca asta:
http://www.tehnicavizuala.ro/......o_si_video
si citeste aici:
http://dorytutoriale.blogspot.ro/......-hdmi.html

| Anca2999 explică (pentru horia2012):

Si fara convertor nu am nici o sansa sa inteleg?

| horia2012 a răspuns (pentru Anca2999):

Din pacate, nu, dar singura mufa pe care o are TV-ul e numai HDMI?