| vlad1398 a întrebat:

Am nevoie de mare ajutor.Am placa de baza cu socket am2+. ce procesoare imi puteti recomanda pentru gaming? si daca am socket am2+ imi merg procesoarele cu socket am3?

Răspuns Câştigător
| JustCosmin a răspuns:

Daca mi-ai spune ce model este placa de baza... De obicei placile de baza cu socket am2+ suporta procesoare AMD Phenom II X2. Dar vreau sa stiu exact modelul placii de baza, ca sa nu-ti recomand ceva gresit.

3 răspunsuri:
| vlad1398 explică:

Am modelu de placa de baza urmator:GF8100VM-M5.

| JustCosmin a răspuns (pentru vlad1398):

Bun. Sa-ti dau cateva recomandari.
1. Daca ai bani, poti lua asa ceva:
http://www.mcshop.ro/9500-HD9350ODGHBOX.html
2. http://www.mcshop.ro/9492-AD775ZWCGHBOX.html

Am editat raspunsul datorita erorii cu Socket AM3.
Astea au AM2, dar merg foarte bine si pe AM2+.
Cat despre cele cu AM3, mergeau si pe AM2+,doar ca trebuiau sa fie la aceiasi versiune cu bios-ul: "Socket AM3 processors are able to run on Socket AM2 and AM2+ motherboards with appropriate bios updates, but not vice-versa. AM3 processors have a new memory controller supporting both DDR2 and DDR3 SDRAM, allowing backwards compatibility with AM2 and AM2+ motherboards. Since AM2 and AM2+ processors lack the new memory controller, they will not work on AM3 motherboards."

| vlad1398 explică:

Dar is am3