| eduard2013 a întrebat:

Am nevoie de putin ajutor pentru dezinstalarea unui program de pe windows. E un fel de virus care s-a descarcat singur. Se numeste SohuVa sau nu stiu. Apar intr-una chestii in chineza. Am incercat in Control Panel dar nu apare. Va rog, e urgent!

4 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Un virus nu se descarca "singur".
nu pot sa imi dau seama ce virus ai
ai team viewer?

| 28cosmin a răspuns:

Da te ajut eu uite descarcă programul ăsta: Malwarebytes Anti-Malware de pe link-ul acesta: https://www.malwarebytes.org/
Îl instalezi, îl deschizi și da-i pe butonul Scan Now.
Iar dacă ai viruși îți apare la obiecte infectate sau object infect (dacă este în engleză) dar eu îl am în română.
Iar după ce ți-a găsit virușii da-i pe resolve iar după ce s-a încheiat totul îi da-i restart la calculator sau laptop, iar după ce repornește îi da-i din nou scanare dacă nu îți mai apare la sfârșit obiecte infectate sau object infect virușii nu mai sunt în calculator.
Ai mare grijă că virușii nu se descarcă singuri.

| 28cosmin a răspuns:

Folosește programul ăsta: https://www.malwarebytes.org/
după ce l-ai instalat îl deschizi și da-i pe butonul Scan Now el îți va scana PC-UL dacă îți apare la obiecte infectate sau Object Infect niște numere în afară de cifra 0 înseamnă că ai viruși după ce îți va arăta că ai viruși după ce se termină tot ce va scana acest program îți va arată dacă ai viruși sau nu în momentul în care îți va arată că ai viruși îți apare butonul Resolve Proble sau Resolve. După îi da-i restart la PC după ce se redeschide PC-UL îi da-i din nou scanare cu acel program dacă îți apare la sfârșit 0 viruși sau 0 amenințări găsite înseamnă că nu mai ai niciun virus.
Eu am folosit programul de fiecare dată și nu am mai avut probleme de genul de virușii.
Ai mare grijă că virușii nu se descarcă singuri.