| Duucu a întrebat:

Am nevoie de un mic ajutor.
Momentan am un procesor Intel Dual-Core 3.0 și o placă video ATI Raden HD 5450.
Acum am de gănd să schimb totul, inclusiv placa de bază.
Vreau să achiziționez un Intel i3, și un nVidia Geforce GTX 650, însă problema este că nu cunosc destule despre placa de bază și nu știu dacă cele două se vor potrivi.
Placa video respectivă are slot-ul PCI Express 3.0, căt despre procesor n-am reușit să aflu.
Îmi puteți recomanda o placă de bază care să suporte cele 2 componente?
Placa de bază se potrivește în orice unitate?

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Meh... ia sa vedem. http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/937658/

9 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Zi mai bine ce buget ai pentru astea. In principiu cred ca o sa ai nevoie si de ram, ca sigur nu ai DDR3 acuma. GTX 650-ul era misto acuma vreo 6 luni-1 an, insa in momentul de fata nu mai chiar asa o mare afacere. Iesi mai bine cu un 750 simplu, poate chiar un 740.

| Duucu explică (pentru KodrutZ):

Să spunem 1000 - 1100 lei
Nu mă dau în vănt după un PC ultra performant.
De rami nu e problemă, am 4 gb ram DDR3 puși deoparte.
Cred că cel mai bine ar fi să-mi spui un kit procesor+placă video+placă de bază.

| Duucu explică (pentru KodrutZ):

Merci fainwinking

| Dany0014 a răspuns:

In primul rand nu te intereseaza slot-ul PCI-E te intereseaza socket-ul pentru procesor, Intel i3 are 1150 socket iar tu la Intel Pentium D 3.0 GHz ai LGA775 iti recomand sa cauti o placa de baza cu socket 1150, si daca vrei ceva bun ia-ti Intel i5 respecti i7 amandoua sunt achizitii mult mai bune decat i3, pentru placa de baza trebuie sa ai carcasa ATX2 si recomandare pentru placa de baza, uite ce propun eu
http://www.altex.ro/......4xddr3-atx

| KodrutZ a răspuns (pentru Dany0014):

Ia fugi si plimba cercul oleaca cu i5/i7 si z97! Ai vazut ce buget are omul?

| Dany0014 a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu, nu vazusem, ce buget are omul, dar decat i3 pentru mine tot mai bine as da banii pe un i5/i7 pentru ca i3 este depasit, asta este parerea mea

| KodrutZ a răspuns (pentru Dany0014):

I3 este depasit, lol. Tu te uiti ce zici? Ai vazut vreun benchmark in ultima vreme? i3-ul bate in unele scenarii chiar si i5/i7, iar pentru uz general/jocuri e foarte bun, atita vreme cit ii dai 8 gigi de ram si un SSD si o placa video decenta.

| Dany0014 a răspuns (pentru KodrutZ):

KodrutZ iarta-ma daca te insult, dar stii cum este gusturile nu se discuta

| KodrutZ a răspuns (pentru Dany0014):

Nu ma insulti absolut deloc, stai calm. Discutam de fapte demonstrate de benchmarkuri care masoara chestiile astea cu valori cuantificabile, nu cu "mie imi place i7 ca suna mai bine", "am auzit ca AMD rupe stilul in jocuri si vreau AMD" sau "i3 e depasit ca 3 e mai mic ca 5 si 7".