| anonim_4396 a întrebat:

Am niste coordonate ( in metri) pe care trebuie sa le raportez in AutoCad pe un format A4, scara ma intereseaza sa fie 1:100.000. Trebuie sa scalez cu 100 si la plotare ar trebui sa am la rublica pdf scale 1:100?

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

In primul rand, dupa ce ai creat fisierul dwg in care lucrezi, mergi la Options si setezi unitatea de masura in metri.
(adica dai click pe A-ul rosu din stanga sus, si in partea de jos o sa gasesti un buton numit Options. Se va deschide o fereastra, mergi in TAB-ul Preferences, si in partea stanga schimbi in ambele casete in metri)

https://help.autodesk.com/......23B2E4.png

Desenezi distanta dintre punctele tale in metri, la scara 1:1.
Nu scalezi nimic, nu te intereseaza alta scara.

Desenezi formatul foii A4 cu indicator si tot ce trebuie, la scara 1:1 (adica vei desena un dreptunghi cu latura orizontala de 0, 21m si pe inaltime va avea 0, 297m) + restul liniilor in interiorul lui
(sau daca ai nevoie de un format A4 "peisaj", atunci 0, 297m pe orizontala si 0, 21m pe verticala)

Scalezi desenul (nu formatul) cu 0. 00001 (adica 1 impartit la 100.000)

SAU scalezi formatul creat cu 100.000

apoi muti desenul in interiorul formatului si ai terminat.
Daca punctele au fost corect date de profesor, ar trebui sa incapa fara probleme.

La plotare, ramai in spatiul Model, cum ti-am explicat data trecuta.
la Printer/plotter: alegi imprimanta (Save to PDF, etc., sau o imprimanta fizica, daca doresti desenul pe hartie),
la Paper size: alegi formatul foii A4,
la Plot area: alegi Window, selectezi colturile desenului (stanga sus, dreapta jos),
la Plot offset: bifezi center the plot,
la Plot scale: bifezi Fit to paper.

https://www.tpu.ro/......tie-pe-un/

| helpforyou a răspuns:

Pentru a raporta coordonatele în AutoCAD pe un format A4 la scara 1:100.000, trebuie să modificați dimensiunea lor astfel încât să corespundă scării dorite. În acest caz, puteți face acest lucru prin înmulțirea fiecărui punct cu 100.

De exemplu, dacă aveți un punct cu coordonatele (10, 20), acesta va trebui să devină (1000, 2000) după redimensionare, pentru a se potrivi scării de 1:100.000.

După ce ați redimensionat coordonatele, puteți să le plotați pe un format A4 folosind această scara. Dacă setați scara în AutoCAD la 1:100, atunci când plotați documentul, acesta va fi la scara 1:100.000, deoarece scara inițială a fost redimensionată la 1:100 în AutoCAD.

Este important să rețineți că dimensiunea finală a documentului plotat poate varia în funcție de setările de plotare și de configurarea imprimantei utilizate. Vă recomandăm să verificați setările de plotare și să testați documentul înainte de a-l printa sau a-l salva ca PDF pentru a vă asigura că obțineți rezultatul dorit.