| anonim_4396 a întrebat:

Am niste coordonate pe care trebuie sa le raportez in AutoCad pe un format A4, scara ma intereseaza sa fie 1:100.000. Trebuie sa scalez cu 100 si la plotare ar trebui sa am la rublica pdf scale 1:100?

2 răspunsuri:
| DjSannan a răspuns:

Pentru a raporta coordonatele dvs. în AutoCAD pe un format A4 la scară 1:100.000, trebuie să faceți următoarele:

Deschideți AutoCAD și creați un nou desen.
Setați unitățile de măsură pentru desenul dvs. la metri, astfel încât să puteți introduce coordonatele dvs. în unități de metri.
Setați limitele desenului dvs. la dimensiunile dorite pentru formatul A4. De exemplu, dacă doriți să obțineți un desen A4 la scară 1:100.000, limitele desenului ar trebui să fie de 2.835 x 4.165 metri.
Utilizați comanda "PLOT" pentru a plota desenul dvs. pe o imprimantă sau pe un plotter.
În fereastra de dialog "Plot", selectați "Scale to fit" și setați scara la 1:100.000. Aceasta va face ca desenul dvs. să fie redimensionat astfel încât să se încadreze în limitele imprimate pe hârtie.
Dacă doriți să obțineți o copie electronică a desenului dvs. în forma unui fișier PDF, puteți utiliza comanda "EXPORTTOAUTOCAD" pentru a salva desenul dvs. într-un fișier DWG și apoi puteți utiliza un program de conversie de fișiere pentru a converti fișierul DWG într-un fișier PDF. Asigurați-vă că setați scara corectă în programul de conversie pentru a obține rezultatul dorit

| UserRo10 a răspuns:

In layoult dupa ce setezi pagina si creezi viewportul dai dublu click in interiorul lui, selectezi obiectul, dai zoom object, esc si dublu click in exteriorul viewportului (asa centrezi plansa). Dupa dai click pe viewport (marginea lui), properties si la custom scale pui 0. 00001 daca desenul e lucrat in mm sau 0.01 daca e lucrat in metrii