| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o nelamurire cu plotarea in autocad, am un plan la scara 1:100 000 pe care trebuie sa il scot pe hartie pe un format A4. Cum fac asta?(daca fac un format A4 in autocad nu incape desenul)

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Plotarea se poate face in 2 feluri diferite in Autocad.

Fie creezi desenul la scara DORITA, (sau la scara 1:1 cand are dimensiuni care sa faca sens).
Apoi creezi un format langa el, pe care il SCALEZI (Ii maresti proportional dimensiunile) (il poti scala si in jos, daca piesa e foarte mica) de atatea ori de cate e nevoie, ca sa incadrezi desenul bine.

La plotarea propriuzisa, ramai in spatiul Model, nu ai nici o treaba cu Layout, si in fereastra de plotare, alegi :
Imprimanta (poate fi si o imprimanta virtuala, ce genereaza PDF-uri, nu conteaza)

Alegi marimea fizica a foii, adica A4

Si in caseta din stanga, la Plot area, alegi Window, (acolo unde scrie What to plot) apoi va disparea fereastra si tu va trebui sa dai doua clickuri: in coltul din stanga sus al foii, si in coltul din dreapta jos.
Va aparea din nou fereastra anterioara, unde mai trebuie sa bifezi Center the plot si Fit to paper.
Dupa care poti apasa Preview.
Daca nu se vad liniile chenarului perfect, debifezi Fit to paper, si modofici foarte (foarte) putin valoarea de jos.
In cazul meu am 4.001, o fac 4.000 si apoi va afisa perfect.

https://imgur.com/fTqPgxI

Doar astfel poti incadra un desen creat la o scara anume, intr-un chenar
(format) fara a modifica scara desenului. Iar cand apesi plot, te asiguri ca in imprimanta ai doar hartie A4.

Metoda 2, foloseste spatiul Layout, si presupune pastrarea formatului 1:1 si modificarea (scalarea) in jos sau in sus, a diferitelor vederi din desen, pentru a se incadra in format/foaie.

Eu prefer mereu prima metoda, daca nu mi se cere sa lucrez altfel, si aceasta pare sa se preteze mai bine si in cazul tau, daca ai cerinta sa pastrezi o anume scara a desenului.

| Nicolae05 a răspuns (pentru NLS):

La ce dimensiuni ai dat offset?

| NLS a răspuns (pentru Nicolae05):

Offset la ce element anume?

| Nicolae05 a răspuns (pentru NLS):

Https://prnt.sc/TA83F6Ql_y-g (spatiile hasurate cu rosu)

| NLS a răspuns (pentru Nicolae05):

Eu am facut chenarul dupa cum mi-a placut, nu e (chiar) standard.
Am folosit 15mm in stanga, si 5mm in celelalte parti.
Standardul cere sa ai 20mm in stanga si 10mm in celelalte parti.
Daca doresti sa fie corect cata vreme esti la scoala, asa trebuie sa il faci.

Desi iti spun sigur ca pentru maximizarea spatiului pe foaie, se folosesc in PRACTICA spatii de 5mm pe acele 3 parti, la formatele A4 si A3.
In dreapta cam ai nevoie mereu de 20mm, pentru indosariere, plus ca noi scriem de exemplu pe marginea din stanga, in 2 limbi, textele de copyright in acea zona de 20mm.

https://acttm.ro/bibliografie/2.pdf

Vezi paginile 9-10-11.

PS: Indicatorul nu e standardizat in intregime, fiecare unitate de invatamant sau firma/companie care realizeaza desene tehnice, il poate modifica dupa necesitate sau dorinta. (campurile sunt adesea aceleasi, dar aranjarea lor poate sa difere)

Dar revenind la problema ta initiala, ai inteles macar in parte la ce m-am referit si cum se poate realiza plotarea?

1)
Cand ti se da un desen anume, la o scara prestabilita, nu mai modifici nimic la el, ci maresti formatul dorit (A4 in cazul tau) pe care l-ai desenat initial la scara reala, 1:1, deci 210x297mm, de atatea ori de cate e necesar ca sa incapa desenul tau pe el.
In cazul figurii mele, l-am marit de 4 ori, folosind comanda SCALE.

Apoi la plotarea efectiva,
alegi imprimanta (reala sau o imprimanta PDF),
la Paper Size alegi un format A4, ca pe acesta doresti sa plotezi,
si la What to Plot alegi Window, apoi marchezi coltul din stanga sus, si apoi dreapta jos al chenarului tau (chenarul pe care l-ai marit, si in care ai pus desenul)

Bifezi Center the plot si
Fit to Paper.

2)
Cand NU ti se cere o scara anume, si ai mai multe vederi ale piesei/constructiei, etc, ce trebuie realizate la scari diferite,
ATUNCI e de preferat cealalta metoda, mai clasica, si mai profesionala (dar cu mai multi pasi):

a0) deschizi un fisier nou de Autocad, separat de desenul tau, si creezi un format (chenar) A4 in format Portert, cu indicatorul dorit, tot ce trebuie, fara nici un desen in el.
Apoi il salvezi ca fisier Template sau DWG.
Acesta va fi indicatorul pe care il poti folosi in viitor la orice desen (care necesita A4 Portret).
Pentru A4 Peisaj, sau A3 Portret, etc, trebuie sa creezi separat alte fisiere, si sa le salvezi pe fiecare separat, cu numele lui.
Sau poate vi s-au dat de la scoala/facultate, chenare, si atunci nu trebuie sa creezi nimic, sari peste acest pas, si doar le alegi cand e cazul, vezi mai jos, punctul...
**************************************

a1) creezi desenul, mereu la scara reala, 1:1

a2 creezi celelalte elemente separate ale desenului sau vederi necesare, tot la scara 1:1
(marimea lor poate sa difere, SCARA lor trebuie sa fie mereu 1:1)
Odata create vederile/desenul, NU le mai modifici pozitia pe foaie!

a3) NU creezi un chenar in spatiul Model, nu ai nevoie de el
Poti insa sa delimitezi vederile prin niste chenare "zonale", ca sa le poti selecta usor in Layout (sa poti selecta zona care doresti sa apara pe foaie)
ATENTIE! Ca sa nu apara pe desenul final, ori treci aceste chenare in Layerul Defpoints (acesta e invizibil la printare), ori le pui intr-un alt layer creat de tine, caruia ii blochezi afisarea la tiparire (In fereastra de control a layerelor, apesi click pe simbolul Imprimantei din dreptul layerului pe care l-ai folosit)

https://imgur.com/d6r2E3W

a4) Intri in Layout

a5) Folosind Page Setup Manager (il gasesti fie cu click dreapta pe TAB-ul Layout din stanga jos, fie in TAB-ul Output de sus),
importi chenarul pe care l-ai creat anterior, sau pe care l-ai primit de la scoala. (cu butonul Import)

a6) o sa vezi ceva de genul (desenul tau, exact ca in spatiul Model)

https://imgur.com/GEMlHM6

a7) tragi de acel chenar din exterior, pana incadrezi perfect vederea din stanga, cea cu cercul.
Apesi M si apoi ENTER, ca sa poti face PAN (MOVE), apoi selectezi vederea pe care vrei sa o muti, si apesi din nou ENTER, dupa care poti trage cu mouse-ul sa o duci in pozitia dorita pe foaie.

a8) Pentru a insera o a doua vedere:
mergi in tabul Layout si apesi Insert Clip, apoi selectezi vederea dorita (de ex triunghiul in exemplul meu) (punctul stanga sus si apoi dreapta jos al chenarului sau, apoi apesi ENTER)
La fel, o muti in locul dorit.
Si la fel pentru urmatoarea vedere, apesi Insert Clip, apoi ii delimitezi colturile si apesi ENTER.

La final o sa arate cam asa:

https://imgur.com/OCT7pW1

https://imgur.com/hmFSYQE

Dupa cum vezi, a doua varianta e ceva mai lunga, si nu ai nevoie de ea in cazul tau.

| Nicolae05 a răspuns (pentru NLS):

Ultima intrebare, cand maresti de 5, 6, 7 ori etc, selectezi SCALE, alegi punctul de baza al desenului si dupa selectezi de cate ori maresti 5, 6, 7 ori?

| NLS a răspuns (pentru Nicolae05):

Da.
selectezi comanda SCALE (sau o introduci de la tastatura)
selectezi figura dorita, apoi ENTER
selectezi originea de unde sa faca scalarea (punctul de baza AL MARIRII)
apoi introduci de cate ori sa se mareasca

Poti introduce valori pozitive si cu virgula.

Exemplu:

0.2 va micsora figura de 5 ori (1 impartit la 0.2 = 5)

0.9 o va micsora de la 100% la 90%, adica CU 10%

5 o va mari de 5 ori, etc

| Nicolae05 a răspuns (pentru NLS):

Iti multumesc pentru timpul acordat si raspunsuri, o seara buna!

8 răspunsuri:
| aimond a răspuns:

Teoretic, desenul in model space trebuie sa fie 1:1 iar pe hartie il scalezi la cat vrei sa incapa pe orice dimensiune de hartie ai nevoie. De ex: 1:20