| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema.
Am un laptop si cateodata se incinge si se face ecranul negru.
Mi-a mai facut asa de mult si am cumparat un cooler pad si nu a mai facut dar acum a inceput sa faca asa si cu ventilatorul.
Help.

5 răspunsuri:
| JaJe a răspuns:

@L0N3R, stai linistit, nu se arde la 80 grade, la mine a functionat si la 101 grade fara probleme, bineinteles, dupa aia s-a stins singur ca sa previna o posibila defectiune tehnica. Laptop-urile au un sistem care previne defectiunile tehnice cauzate de racirea insuficienta. Am avut si eu aceasta problema, si problema la mine a fost praful depus pe cooler, am folosit un pistol cu aer comprimat pe cooler (fara sa mai desfac laptop-ul) si a iesit tot praful din el, Si acum numai am probleme.

Dar, Alessyo, daca la tine se stinge monitorul, si doar monitorul, nu si tot sistemul, ma gandesc ca probabil ai o problema la placa video, ori tot din cauza supraincalzirii, ori o alta defectiune.

| Gabriel892 a răspuns:

Cand vezi ca se incinge si se face ecranul negru risti sa ti se arda placa video, monitorizeaza temperatura placii video cu gpu-z ( http://www.filehippo.com/download_gpuz/ )daca trece peste 80-90 grade inchide-l si du-te cu el la service pentru o verificare (pasta termoconductoare si sistemul de racire)

| ienesoitudor a răspuns:

Pai s-a stricat sistemul de racire al procesorului si al sitemului.Trebuie sa iti iei unul nou.Scuze,dar de la distanta nu pot spune mai mult.

| Alex_9342 a răspuns:

Probabil sa adunat praf pe coolerul de la procesor...ii igreuneaza racirea si asa apar mai multe probleme. Daca nu te sfatuiesc sal il duci la un service daca nu te pricepi. S-ar putea sa-l strici!
Vrei sa castigi bani din cumparaturile tale? acceseaza siteul pentru mai multe detalii www.vasiliualexandrumihai.ilive.ro

| marianadrian a răspuns:

Du-te cu el la service pana nu il arzi! S-ar putea sa-ti para rau! Vezi daca iti functioneaza ventilatorul de la procesor!
Vrei sa castigi bani din cumparaturile tale? acceseaza siteul pentru mai multe detalii www.carmacimarian.ilive.ro