| Terance a întrebat:

Am o problema cu cablul de la internet. Cand il conectez la laptop imi arata ca nu am semnal, iar cand il reconectez la pc merge... Ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

Cel mai probabil conectarea se face pe baza de adresa mac.Internetul fiind inregistrat pe mac-ul PC-ului atunci cand introduci cablul in laptop nu recunoaste adresa mac si nu poate aloca o adresa IP.

Ai doua rezolvari:
1.Iti cumperi un router (care sunt destul de ieftine) si poti avea net simultan pe laptop si PC fara a plati nimic in plus la abonamentul de internet (doar routerul in sine il cumperi).

2. Suni la ISP (firma de la care ai net) si le ceri sa iti inregistreze si adresa mac a laptop-ului in baza de date a lor.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

S-ar putea sa nu ai probleme cu cablul ci cu laptopul. Du-te la un vecin, la un prieten, ceva sa-l incerci si acolo.

| pozeanimate a răspuns:

1.ultimele drivere de net instaleaza
2.scaneaza pc de virusi

| Cristinoi_Alin_1997 a răspuns:

Probabil e stricata placa de retea de la laptop....ar fi bine sal duci la service pentru a stii sigur ce are