| ZuZiiii a întrebat:

Am o problema cu laptop-ul Sony Vaio, cand il aprind imi apare scrisul cu Vaio si imi arata ca se incarca apoi ecranul ramane negru...vad doar cursorul mouse-ului. Si uneori se mai aude si un ticait, se inchide apoi se aprinde singur. Ce credeti ca are?

5 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

O curatire a cooler-elor poate. Daca il folosesti des in pat e plin de praf. Daca nu te pricepi du-l la un service.La pornire procesorul functioneaza la maxim si daca nu are o racire buna se autoprotejeaza.Asta in cel mai fericit cas dar poti avea si ceva virusi sau alte programe "bune".Mai poti incerca la pornire sa intri in Safe Mode daca reusesti si de acolo, unde se folosesc un minim de resurse, sa vezi temperaturi/tensiuni de lucru pentru a delimita daca e nevoie defectul.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

De unde esti zuzi draga ca te ajuta mandea free. Din ghicite nu prea merge

| Seby90 a răspuns:

Buna, ai o problema relativ simpla. Ai un program in start-up care iti face probleme, nu se incarca bine iar dupa creeaza un conflict si creeaza un reboot, probabil e si un BSOD dar nu il vezi.

Ca sa te ajut e simplu, aprinzi laptopul iar cand vezi ca se incarca windowsul il resetezi rapid (Cand apare logoul de la windows + bara aceea, la fiecare e diferit) dupa alegi start windows in safe mode, apesi pe start, scrii la run (la windows 7 si 8.1 eu casuta in stanga jos, la xp trebuie sa te duci dupa run) si scrii msconfig, dupa te duci la tabul de start-up si debifezi tot ceea ce nu crezi ca iti este necesar sa se deschida o data cu windowsul, gen messenger, skype, si toate prostiile dubioase.

Dupa dai apply / save / ok, nu mai stiu exact si dai un restart, ar trebui sa mearga.

| ZuZiiii explică:

Nu am buton pentru restart..doar pentru asistenta si inca unu pe care scrie Vaio, le.am incercat si nimic...

| Seby90 a răspuns (pentru ZuZiiii):

Scoate-i bateria, si cand se incarca windowsul ii scoti alimentarea, si gata, ai restart.