| mama123 a întrebat:

am o urgenta cu PC (Laptop SONY VAIO) cand il aprind, se aprinde cum trebuie imi apare WLECOME asa cum trebuie si cand sa aparat desktopul se face totul negru si vad cursorul si comenzile (ex:CTRL+ALT+DELETE) ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Bybanu a răspuns:

Intra in pc cu safemode -
1. incearca sa ii faci un restore
2. intri in run, scrii "sfc /scannow" cauti "HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon"
-in Winlogon cauta in dreapta Shell. Dai dublu click pe Shell si iti apare o casuta. Acolo trebuie sa scrie "explorer.exe". Daca e lasi asa, daca nu, scrii tu. Inchizi fereastra si dai restart!

3 răspunsuri:
| Bybanu a răspuns:

Dai ctrl alt delete, dai new task si scrie explorer.exe!

daca ai windows 7 probabil a expirat

| mama123 explică (pentru Bybanu):

Da, am windows 7 dar era full nu avea cum sa expire. mai pot folosi explorer.exe?

| mama123 explică (pentru mama123):

Am folosit explorer.exe dar tot mi se da restart si inainte sa se dea restar imi apare 2 casute cu HAS STOPED WORKING si se da restart si tot asa fac dau new task explorer.exe si iar restart... ce sa fac?