Întrebare recomandată | FirstplaceXXX a întrebat:

Am o problema cu pc-ul! nu stiu ce sa-i mai fac. Mi se deschide singur. Il inchid si dupa ceva timp se deschide. Nu e activat din bios sa se aprinda de pe tastatura sau automat. Scurt nu are cum sa faca pentru ca este nou. Cine stie ce ar putea sa aiba?

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Uite cum au rezolvat altii aceasta problema:
http://forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t379432.html

13 răspunsuri:
| Céline7 a răspuns:

Buna! Cred ca e defect de la ei.De cat timp il ai cumparat? Daca nu il ai de mult timp de duci la ei cu garantie si iti dau altul nou, sau dupa ce il inchizi ii scoti bateria iar cand il aprinzi pui bateria inapoi asa nu se va mai aprinde singur!

| M1hai a răspuns:

Poate ai vreo problema la butonul de pornire, uitate poate face conexiunea si de asta iti porneste

| NevastuicAaA a răspuns:

LOL laughing
Pentru prima data aud asta!
Verifica la butonul de pornire daca este in regula.
Daca nu la service. Daca spui ca este nou trebuie sa fie si in garantie.Merci la magazinul de unde l-ai luat si rezolvi.
Cred ca este ceva cu firele din carcasa, dar nu e de umblat cat timp are garantie!
Pana cand iti gasesti timp sa mergi la service opreste-l de la sursa. Unele surse au buton de oprit/pornit. Daca nu scoti cablul de alimentare din sursa cand termini cu el.

| FirstplaceXXX explică (pentru NevastuicAaA):

Stiu ca e cv iesit din comun. Dar l-am desfacut. Am umblat la firele de pe placa de baza. Butonul Power m-am uitat la el. nimic. Noaptea se deschide. nu stiu ce are dar sa-l duc in service doar prntru asta nu stiu ce sa spun! big grin

| NevastuicAaA a răspuns (pentru FirstplaceXXX):

Nu trebuia sa umbli.Acum slabe sanse sa iti mai recunoasca garantia.
De cat timp il ai?
Foarte posibil si varianta de pe forum(Elianna) cu "virusi".
Incearca sa dai o scanare cu un antivirus.
Daca nu ai antivirus recomand bitdefender 2013 varianta gratuita.

Acuma daca tot ai umblat in el verifica in carcasa, in partea unde este butonul de pornire, la firele alea sa nu fie unul rupt.

| FirstplaceXXX explică (pentru NevastuicAaA):

Pc-ul il am cumparat de vreo 5 luni. Nu am nici un fir rupt sau ceva care sa faca scurt. Poate e bantuit cum spuneau si aia dp forum rolling on the floor

| NevastuicAaA a răspuns (pentru FirstplaceXXX):

Doamne fereste laughing Daca nu merge si nu merge adu popa.
Incearca si varianta cu antivirusul. Poti sa folosesti si altul, ca la bitdefender merge doar el sa scaneze cand are chef.laughing

| hmfkdhdfhufgfgh a răspuns:

Ii stricat arcu de pornire cand se zguduie un pic pac se deschide. daca chiar te enerveaza scoate-l din priza

| Nike008 a răspuns:

Ai incercat sa scoti bateria din el? scoate bateria aceea mica rotunda si las-l asa un minut dupa care o bagi la loc(asta trebuie sa-i dea un reset la bios isi va reveni la setariile initiale ) si daca nu este asta incearca sa bagi din nou sistemul de operare pe el poate sa fie ceva de la configuratie probabil.

| Stefanescu_Mircea_1994 a răspuns:

Te-ai mutat recent intr-o casa mare, rece, langa o padure cu cimitir? Daca da, nu e laptopul de vina!

| SufarStar a răspuns:

Problema e din fabricatie..la face si al meu si il am de 5 ani, nu prea au ce sa faca la service la asemenea probleme. Parerea mea sa faci la fel ca mine si nu mai ai deranj, dupa ce il opresti din Meniul "START" si sursa, cooleru nu mai functioneaza, opreste si sursa presupun ca stii de unde. bafta

| Anonimouse a răspuns:

Pai eu iti propun sa scoti cablul dupa ce il inchizi.