| Johnny25 a întrebat:

Am o problemă cu rețeaua de internet wireless. Îmi funcționează pe telefon, însă nu și pe laptop (Asus, Windows 7). Nu o detectează pe laptop, nu găsește nimic. Am resetat atât sistemul wireless, cât și laptopul. Care credeți că ar putea fi problema?

4 răspunsuri:
| Iunix a răspuns:

Apasă pe tastatură
Tasta [Fn], ți apăsat, şi imediat apeşi şi pe tasta F3.

Pe româneşte apasă [Fn] + F3

| Țoglă a răspuns:

Reinstalează driverul wireless.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Toate telefoanele si tabletele au un buton cu care intra in airplane mode, adica taie orice unda radio ar emite telefonul (wifi, 4g, gsm, bluetooth)
laptop-urile au aceeasi chestie, cel putin pentru wifi
unele au un switch pe o margine
dar marea majoritate de ceva ani incoace au o combinatie de taste, la mine acasa am tasta fn (care la mine este intre ctrl si tasta de windows), deci fn+F2, insa poate sa fie cam pe orice tasta de functie, arata ca un avion, sau ca un wifi taiat (semnul ala cu un punct dedesubt si trei paranteze orizontale deasupra, fiecare mai mare decat cea de dinainte)
incearca sa gasesti asta si sa apesi pe el in combinatie cu fn, pentru ca cel mai probabil wifi-ul tau are radio taiat
daca tot nu merge atunci ori service, ori iti cumperi o placa de retea wifi pe usb (care costa MULT mai putin decat service)
https://www.emag.ro/......priceasc/c
https://www.compari.ro/placi-de-retea-c3658/usb/?orderby=1
cel mai ieftin 11lei (costa mai mult transportul)

| NonZarek a răspuns:

Laptopul e 100% problema, incearca sa il duci la un specialist sa ti l reinstaleze windows ul, dar s ar putea ca problema sa reapara in timp si iti spun de ce ar putea sa reapara.
1. Driver ul de la laptop nu este actualizat si numai poate fi actualizat sau face figuri.
2. Acel dispozitiv mic din laptop care capteaza undele wireless poate sa fie gata, sa fi cedat.
Acum vezi, zic sa il duci la reparat si sa veiz daca tot insista si dupa reparatie, ij clar, nu iti ramane altceva decat sa iti cumperi altul mai nou, cel mai probabil sa fie anul fabricatiei lui de vina, daca e mai vechi e clar.