| mrBean008 a întrebat:

Am o problema in jocuri:la unele apar niste puncte verzi de tipul:: ::
:: ::

pe tot ecranul(nu-l acopera) si uneori niste pete verzi (un verde ca cel de la "PUNE INTREBAREA TA AICI"). Cum pot sa rezolv problema avand in vedere:
>-Punctele apar in Anumite jocuri precum:portal 2, nfshp 2010, nfs the run, cod black ops (parca in mw3 nu apareau) si two worlds 2(s-ar putea sa mai fie si altele)
>-am placa video nVIDIA geforce 8800gt
>-proc. amd athlon x2 64 5600+
>-monitor Samsung bx2250(nu cred ca e de la el pentru. ca aveam problema asta si pe un Philips 130C)

Răspuns Câştigător
| Kyrie a răspuns:

Placa ta video e in drum spre sfantul gogu...

Dungile alea apar deoarece fortezi placa video (chiar daca nu-i dai overclock), se numesc artefacts si apar cand placa video este utilizata peste limitele ei, probabil a fost overclockata inca de la inceput...)

succes big grin

11 răspunsuri:
| mat31new a răspuns:

Placa video este slabuta pentru ce vrei tu sa joci, si conteaza si cati rami ai. problema ar putea fi de la placa video ca nu este compatibila cu jocurile, ori nu ai drivere-le instalate/recente, sau e stricata placa video, sau ai prea putini rami.

| mrBean008 explică (pentru mat31new):

4gb ram

| mat31new a răspuns (pentru mrBean008):

E slaba placa video sau e pe duca.

| sammyr a răspuns:

S-ar putea sa se arda placa si mie imi apareau niste pete verzi si trebui sa zgudui unpic pc'ul ca sa isi revina si pana la urma m-a lasat placa video happy

| Maryann a răspuns:

Ce placa de baza ai?

| mrBean008 explică (pentru Maryann):

Gigabyte ga-m525-s3p

| Maryann a răspuns:

Ideea e ca daca iti cedeaza ceva sunt multe...placa video e destul de slabuta pentru jocuri. ar trebui sa-mi spui exact ce ai in calculator si jocurile pe care le joci iti solicita ff mult placa video. mai ales daca ai monitor mare. da-mi un pm cu tot ce ai in el si iti spun exact ce defectiune are

| mrBean008 explică (pentru Maryann):

->procesor:amd athlon 64 x2 dual core 5600 de 2, 8ghz

->hdd 250gb si e de 7200 rotatii, sata II

->memorii:4 gb ddr2

->sursa:raidmax rx-500 de 500w

->placa de baza:gigabyte ga-m525-s3p
->placa video e mentionata

| Maryann a răspuns:

Schimba placa video ca iti cedeaza. iti recomand un radeon se "pupa" mai bine cu placa de baza si cu procesor. chiar daca eu sunt dedicat pentru gedorce si Intel. da' baga un radeon bun de 5-6 milioane si o sa te joci ce vrei

| Maryann a răspuns:

Si ia-ti o sursa de 550W ca pentru o placa video mai mare e necesar. iti sustine mai bine calculatorul pe partea elecrica

| Sadean_Lewy_1974 a răspuns:

Sigur! placa, incorporata, sau dedicata,! cea incorporata daca ie ars. poti sa-o schimbi!, a-2-a placa dedidcata?, ieste ars, atunc-i Iati o alta lpaca de baza1.