| Adi998 a întrebat:

Am o unitate PC alcatuita din :
Placa de baza Asus p5ld2-vm
Procesor : Intel Pentium D 945 3.4 Ghz 2M Cache socket 775
Placa Video: Saphire Radeon HD4380
Si m-ar interesa schimbarea procesorului, avand in vedere ca cel pe care il am acum este destul de incet
Ce procesor ati recomanda? (Placa are revizia 1.03)

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Cel mai ok procesor pe care il poti pune pe acea placa de baza este un Core 2 Extreme x6800. Din pacate procesoare pe lga 775 nu se mai fabrica de mult, asa ca trebuie sa te uiti dupa unul SH.

5 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Cum spune și Jipa95, procesoare pe 775 nu se mai fabrică de vreo 3-4 ani, dar mai găsești pe okazii procesoare compatibile cum ar fi Intel Core 2 Quad, sau Extreme, care sunt destul de bune și nu sunt scumpe. Abele sunt cu 4 nuclee.

| Adi998 explică (pentru 0rlando):

Ar fii o idee in viitor, dar am observat ca exista mai multe PCB-uri pentru placa, spre exemplu un core 2 quad cere 2.00 G, iar eu am 1.03 G. Chiar si asa, exista vreo sansa sa fie compatibile?

| 0rlando a răspuns (pentru Adi998):

N-am idee, teoretic placa ta este compatibilă cu Extreme și cu Core 2 Duo, dar nu sunt 100% sigur că suportă și Core 2 Quad.
Oricum, mai bine pui niște bani de o parte și îți o placă de bază și un procesor nou. Nu mai sunt scumpe cum erau cândva. Un procesor AMD quad core nou, costă cât un Core 2 Quad la mâna a doua, iar plăci de bază, găsești multe sub 200 de lei.

| Adi998 explică (pentru 0rlando):

Ok, mersi de sfat happy

| dannyel86 a răspuns:

Mai jos ai lista cu procesoarele compatibile, testate de producator. Analizeaza-le, compara-le si vezi care e mai puternic decat al tau:
http://www.asus.com/Motherboards/P5LD2VM/HelpDesk_CPU/