| alexandrubt13 a întrebat:

Am schimbat ruterul deci acelasi model unul mai vechi cu unul nou ca asa s-a spus ca s-a schimbat si abonatul in aceeasi casa pe firma Orange telecom, dar nu mai am deloc retea pe 2 laptopuri ca sa le pun noua parola. Desi am intrerupt si redeschis ruterul dar nimic, in schimb la o chestie din aia mobila Huawei am internet, o pun in priza si imi apare ca am retea, mentionez ca la wi-fi imi apare cand caut in laptopuri lipsa conectare. Trebuie sa bag oare manual alte date de ruterul nou sau? Pe telefon cel care mi-a instalat a intra repede pe internet ca o mentiune.

4 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Daca ai un alt router vei avea și un alt ssid (numele rețelei wifi). Daca cel care ti-a instalat router nu a intrat în interfața de administrare sa o schimbe, atunci ssid-ul și parola sunt de cele mai multe ori notate pe spatele routerului. Așa că uita-te ce îți apare ca și rețea disponibilă și vezi daca coincide ceva cu ce ai tu pe spatele routerului.

| alexandrubt13 explică (pentru VoidEternal):

Pe telefon personal imi apare dar e tot pe Orange si m-am dus si am facut poza aia criptata si s-a instalat dar am pus si parola iar pe 2 laptopuri fara nici o retea si cu unul m-am dus aproape de ruter nimic varza

| ocTAVIan212112 a răspuns (pentru VoidEternal):

Salut am schimbat routerul cel vechi dar apare tot același nume de rețea de ce?

| Darius50boss a răspuns:

Poți să întrebi de la firma pe care ai luat-o