| FloriBla a întrebat:

Am si eu o intrebare despre Windows 7. Vreau sa il instalez pe un calculator mai vechi, dar nu foarte vechi (am verificat cerintele de sistem si am tot ce imi trebuie). Driverele de placa de baza, de sunet, video (tot) sunt pentru XP. Dupa ce insale Win 7 le voi putea lua de pe net? Sau cum?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Ca Windows 7 sa ruleze normal nu comercial așa cum minte Microsoft-ul ca lucrează pe un single core și 1 gb ram ai nevoie de un procesor dual core, minim 2 gb ram(Windows 7 starter), 3 Gb ram(Windows 7 home premium), ir daca are 4 Gb sau mai mult Windows 7 home premium(recomand) pe 64 de biți.
Dacă știi ca placa ta de baza are poturi gigabit(10/100/1000)( ma înșel) va trebui să descarci driverele plăcii de rețea de pe internet.Restul driverelor le vei găsii în automatic updates în important sau în optiionals updates.Numai la Xp tebuiau descarcați de pe net.La Windows 7 și 8 nu mai este necesar acest lucru, deoarece are suportul de drivere actualizat, ceea ce Xp-ul nu îl avea.
Succes

| Tudor_Daniel_1993 a răspuns (pentru DeyCj):

Eu am win7 ultimate pe PC cu CPU de 2.7 simplu, si iti pot spune ca il duce fara probleme.
Nu dezinformati baiatu, eu ma ocup cu instalari e windows'uri, sunt sisteme mai vechi decat win7, nu gaseste drivere pentru o buna parte din piesele sistemului!
exemplu: placa video nVIDIA fx5200, nu gaseste drivere, si sunt multe altele

| DeyCj a răspuns (pentru Tudor_Daniel_1993):

Dacă ție ți se pare normal un boot de 40 de secunde, aplicații ce crapă, se deschid în 2-3 secunde, și alte anomalii, așa să fie.
Dar real...NU este normal.Că merge e una si că nu merge cum trebuie e alta.
Dacă tu ca „meșter" atâta nu știi e clar. Poți să te lași de asta ca să nu riști să îngroși numărul habarniștilor ce cred(ei numai) ca știu repara calculatoare, real pericole informatice.Bag mâna în foc ca la clienții tăi le piratezi copiile de Windwos, că așa ai citit pe net că se face...whistling.
Real...NU se face asta, mai ales la alții!
Ghici ce? fac reparații de calcualtoare și rețele intranet de 6 ani tongue, deci experiența vorbește nu ceea ce se face din auzite sau după internet(unde numa cretinătăți îs), sau probat pe pc-ul personal o jumate de oră(irelevant complet)
XP?! La ce bun.E iesorie, e scos din uz, și tu îi recomanzi un sostem de oeprare expirat să îl folosesească pe post de backup dacă îi crapă Windoza laughing)).Se vede că te pricepi nu glumă laughing).

| Tudor_Daniel_1993 a răspuns (pentru DeyCj):

Pe un PC expirat ce ai vrea sa'i recomand? windows 8? in conditiile in care procesoarele de 1.8 si placutele de 1 gb ram sunt la muzeu? laughing))) ce daca ai experienta daca vorbeste suferinta pentru tine? :-J

| DeyCj a răspuns (pentru Tudor_Daniel_1993):

De sisteme de operare Non Microsoft ai auzit? Nu dară, că ce gasești pe google de unde ai invațat să faci asta nu zice de alternativele necomerciale.De citeai ce am scris, nu bateai câmpii așa tare.Da într-un fel avem nevoie de de -ăștia ca tine că de pe urma voastra a celor ce habar nu aveți de calculatoare, dar va bagați unde nu trebuie noi avem rework-uri, asta dacă se mai pot reapra daunele după inconștiența voastră.

14 răspunsuri:
| DeathLord93 a răspuns:

Nu cred ca va mai fi nevoie desi nu sunt sigur mi am instalat si eu acum o saptamana Windows 7 Professional SP1 si nu a mai fost nevoie de reinstalarea driverelor din cate stiu se face automat la aceasta versiune

| K0sti a răspuns:

Driverele se iau inainte, nu dupa!

| horia2012 a răspuns:

Uita-te ce placa de baza ai, cauta driverele pe site-ul producatorului placii de baza pentru Windows 7, si pentru placa video pentru ca daca nu sunt drivere pentru W7, poti sa-ti 100 programe sa-ti instaleze automat drivere, ca nu le gaseste si poti face 100 update-uri.

| Tudor_Daniel_1993 a răspuns:

Depinde ce inseamna nu foarte vechi... thinking
sfatul cauta incearca sa cauti inante o serie de drivere pentru win7, driveru de retea ( Local area connection) e cel mai important, si dupa poti incepe sa instalezi win7! sa ai pregatit si winXP in caz de orice! bafta!

| FloriBla explică:

M-ati cam bagat in ceata. Calculatorul e luat in 2005. Procesorul e de 1.8 GHz, RAM de 1 si in rest nu prea stiu (nu e al meu, e al tatalui meu). Deci sa ma chinui sa incerc sa il instalez sau nu?

| Tudor_Daniel_1993 a răspuns (pentru FloriBla):

Din 2005... thinking e cam batranel
Nu merita efortul, baga XP :bd

| DeyCj a răspuns (pentru FloriBla):

Răspunsul și recomandarea mea este în primul rând să nu te iei după toate tentativele de depanatori de calculatoare(real pericole informatice) și să lași Xp-ul pe el, că Windows 7 o să crape, o sa îți deie freez-uri, aplicațiile se vor deschide greu, si alte anomalii de-astea ce se datorează hardware-ului ce nu este gândit să lucreze cu Windows 7.
facultativ(că oricum gaming pe așa ceva nu faci precis), sunt alternative Non Micrsoft, ce sunt un pic...mai mult peste Xp și vor lucra decent pe ceea ce ai tu.Detalii daca te interesează.

| Tudor_Daniel_1993 a răspuns (pentru DeyCj):

In primul am observat ca nu am ce invata de la tine? faci toate astea pentru o funda? laughing)) mi'ar fi rusine! imi spui mie ca ii recomand un windows expirat, revii cu alt raspuns si spui acelasi lucru! doar ca sa pacalesti useru rolling on the floor)

| DeyCj a răspuns (pentru Tudor_Daniel_1993):

Asta era întrebare sau presimțire ca nu am înțeles whistling. Eronat. sad.

| madalinapaula a răspuns:

Da normal ca le vei putea lua de pe net..istalezi in pc programul aida 64 si el iti arata ce fel de model trebuie sa iti dai jos de pe net..bafta