| SivSilviu94 a întrebat:

AM si eu o problema la pc, daca dau incet cu palma in unitate ia freez daca se incinge in jocuri ia freez, si dupa reset nu se mai aprinde deloc adica merge dar nu ruleaza nici pe monitor nu apare nimic, daca scot mufa ala de la sursa aia de 24 de pini si o bag din nou merge face bip se deschide dar cum v.am mai sp iau des freez, din ce cauza ar pitea fi, am testat ramii, nu stiu ce sa mai fac.

20 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Următorii pași trebuie respectați ÎN ORDINEA ÎN CARE LE-AM SCRIS.Altfel îi bai și vei face o diagnoză greșită.
Curăță-l de praf, cum trebuie nu ca românu, inclusiv palele cooler-ului procesorului cu o pensulă și NU folosi aspiratorul mai ales pe placa de bază, asta de îți mai trebuie componentele de pe ea.
Fă o verficare atentă a plăcii de bază. Dacă vezi condensatori umflați pe ea, e clar de unde îi problema.
Verifică contactele de la mufa de 4 pini și mufa de 24 de pini
Verifică temperatua procesorului. Dacă aceasta crește brusc la peste 65 de grade, trebuie înlocuită pasta termoconductoare.
Verifică sursa de alimentare cu un aparat de măsură. Dacă aceasta funcționează în parametrii(amperaje și voltajele prescrise pe aceasta) precum și dacă cumva nu sunt contacte imperfecte pe la firele ei.
Verficiă placa video să fie fixata bine în slot și prinsă cu acel șurub de fixare.
Verifică dacă nu sunt atingeri de cabluri și sau scurt circuite între componente și sau firele de alimentare
Asta ar trebui să scoata la iveală defecțiunea
Timp de lucru total:10-15 minute
Succes

| SivSilviu94 explică (pentru DeyCj):

Am verificat tot la sursa am 3 butoiase negre si la baza lor am o substanta portocalie/oranj care cred ca a curs din ei, posibil mi s-a dus sursa dar nu stiu cum so verific ca nu am niciun aparat de masurat curectul din ea. O sau duc la un servici de pc sad

| DeyCj a răspuns (pentru SivSilviu94):

Butoiașele acelea negere sunt condensatori electrolitici(așa le zice), iar substanța aia portocalie ce s-a scurs din ei este electrolitul ce funcționează ca un dielectric între părțile de înmagazinează sarcina electrică.
Condesatorii ăia trebui înlocuiți cu alții de aceeași capacitate nu echivalentă, dar asta dacă și numai dacă ai noroc să mai găsești.
Deci da ai nevoie de un service unde să îti schimbe sursa de alimentare(eu o știu repara că am și cu ce și și piese de schimb, dar nu toți îs ca mine)
Succes

| SivSilviu94 explică (pentru DeyCj):

Si ai vreo sursa buna, sa cumpar de la tine ca vad ca esti o persoana serioasa, ca probabil asta a mea din cauza la condensatori nu mai functioneaza cum trebuie. O sa chem un prieten cu o sursa buna si daca imi fac tot asa iti spun.

| DeyCj a răspuns (pentru SivSilviu94):

Eu nu am cmponente de vânzare, numai ceva piese de muzeu ce mi-or mai rămas, dar în schimb îti pot recomanda furnizorul de unde comand și eu pentru clienți(intermediaz gratuit)
Depinde de ce buget ai.O sursă de 500W zic ca ar fi suficient, mai ales dacă vrei să îti faci upgrade mai târziu la PC.
Uite ce recomand:
http://www.vexio.ro/sursa-inter-tech-sl-500-500w-psu_P10106
Sau
http://www.vexio.ro/sursa-game-daemon-rpo500a-500w-80-plus-gold_P63294
sau
http://www.vexio.ro/......nze_P33491
Nu te speria de preț, ca e super OK.

| SivSilviu94 explică (pentru DeyCj):

Eu am molex nu sata e p4

| DeyCj a răspuns (pentru SivSilviu94):

Asta ar trebui să potrivească:
http://www.vexio.ro/sursa-jnc-atx-500-500-w_P57310
sau
http://www.vexio.ro/sursa-floston-fl500-atx-500w_P32940
restul toate îs pe SATA, ca no îs pentru calculatoarele d generație mai nouă, unde nu se mai lucrează cu conexiuni IDE, numai cu SATA.

| SivSilviu94 explică (pentru DeyCj):

Imi trebuie cel putin 3 molex HDD dvd rw si Placa video

| DeyCj a răspuns (pentru SivSilviu94):

O să îți fie OK oricare din astea.Sunt splittere molex la 2X molex.Ar trebui să fie suficient.
Da știu cum îs astea pe IDE.
Dacă nu te mulțumește încearcă una second.Astea noi nu prea mai lucrează cu molex-uri, că hardware-ul modern tot e SATA.Dar am încercat să caut ceva mai vechi care să îți potrivească.

| SivSilviu94 explică (pentru DeyCj):

Am testat cu 2 surse si tot asa face da freez si ma gandesc sa nu fie placa de baza, am testat si ramii cu wind 7 cu Windows Memory Diagnostic, si sunt ok, poate so fi dus CPU, ca l-am cam tinut in OC

| DeyCj a răspuns (pentru SivSilviu94):

Asta explică tot.redu voltajele la cele de frabică și s-ar putea sa scapi de freeze. Când dă freeze cun ți cpu-ul în task manager?

| SivSilviu94 explică (pentru DeyCj):

Am lasat standard si degeaba am schimbat cu cpu-ul, degeaba acu cumpar o placa de baza

| pbsolver a răspuns:

Cate ore ai testat memoria ram si cu ce program? conteaza foarte mult sa lasi mai multe pass-uri cand testezi ramii pentru ca unii nu fac probleme decat dupa ce se incing. testeaza si hdd-ul www.hdtune.com/files/hdtune_255.exe (nu bifa quick scan cand scanezi de erori)
ia speedfan si monitorizeaza temperaturile componentelor www.almico.com/speedfan449.exe
vezi ce se supraincalzeste si adauga un ventilator la pc.
scoate toate firele din pc si verifica sa nu ai vreo componenta care a iesit din slotul ei, scoate-le si baga-le inapoi. in ultima instanta, data viitoare cand iti mai face problema asta, sincronizeaza-ti ora telefonului cu ora calculatorului, noteaza pe o hartie ora, minutul si secunda la care s-a intamplat si verifica event viewer-ul
bafta!

| SivSilviu94 explică (pentru pbsolver):

HDTune_255 nu am mai folosi acu il bag la scanat ce mi-ai spus HDD si Errors, Speed Fan foloseam dadeam ventilatoarele la maxim sa faca caldura, acu nu am mai folosit ca m-am gandit ca nu poate sursa sa duca mult curent, e de 450w deluxe, temperatura GPU(placa video) e la 30C maxim 45C si CPU este pe 30 idele si 50 full load, am pus si pasta de cureand am verificat sa fie fixat coolerul la cpu, nu sunt neatent dar nu stiu ce o avea am verificat si placa de baza nu are condensatorii topiti sau cumflati cum sp baiatul de mai jos, mai am sa incerc sursa cu una de la vreun prieten poate condensatorii dupa sursa mea sau bulit, dar numi explic de ce la o simpla pataie cu mana in carcasa iau freez. O sa-ti dau si analiza cu programul care mi l-ai sugerat, daca reusim iti dau funtitza :*

| SivSilviu94 explică (pentru pbsolver):

Am scanat errorile si totul este in regula.

| pbsolver a răspuns:

Nu pot raspunde la mesajele private pana nu scap de "Statusul de membru junior nu permite trimiterea de mesaje acestui utilizator." si nici nu vreau sa scriu id aici sa ma contacteze oricine oricand happy

| SivSilviu94 explică:

Cine se pricepe calumea sa ia ID meu sa vb clar si mai detaliat, sivsilviu@yahoo.com

| pbsolver a răspuns (pentru SivSilviu94):

Intra pe mess

| SivSilviu94 explică (pentru pbsolver):

Da-mi ID tau te rog Pbsolver

| DeyCj a răspuns (pentru SivSilviu94):

Dacă vrei meșter ca(și) lumea atunci poți alege pe oricine.Da©a vrei unul cum trebuie, ai două variante. Poți chema pe unul acasă sau poți merge cu calculatorul în service.Recomand prima variantă, că ăștia în service-uri ți-l cam repară mai mult „numa să meargă". Șțiu cum îi că și eu am lucrat într-un service, și știu cum le reparam(comercial).