| CJ_Teo_2000 a întrebat:

Am si eu o rugaminte la voi : am incercat sa-mi pun windowsul pe un laptop HP si nu l-am terminat de instalat, apoi am incercat din nou dar nu vrea sa citeasca cd-ul adica nu booteaza si nse deschide pana se incarca windows xp si apoi isi da reset si la inceput imi apare sa apas F10... ce pot sa fac? email : teo_king04@yahoo.com / oli. drew@yahoo.com

4 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Sistemul indica tasta F10 si functia pe care o are daca apesi tasta respectiva. F10 pentru ce e? Ce scrie in dreptul sau? Sa intri in Bios? Sa intri in Recovery? Sa alegi prioritatea la bootare? Vezi textul in engleza si, daca nu-l intelegi, noteaza-l si spune-l pe TPU. De ce s-a/ai oprit procesul de instalare pornit initial? Ce s-a intamplat de a trebuit sa reiei instalarea?

| CodreanuC a răspuns:

Ai schimbat ceva in bios? Daca da reseteaza inapoi(ps:doar daca nu ai inceput din nou instalarea)

| CJ_Teo_2000 explică:

F10 advanced settings

| dannyel86 a răspuns (pentru CJ_Teo_2000):

F10 (advanced settings) e tasta pentru Bios. Acolo ar trebui sa gasesti si ordinea pentru bootare (sa fie la pozitia 1 Cd sau Dvd). Apoi salvezi modificarile si incerci din nou discul cu sistemul de operare. Daca apar alte probleme, tot in Bios (F10) gasesti si optiuni pentru setari recomandate si functionale (Defaults sau ceva de genul). In mod normal, in Bios setarile se salveaza cu tasta F10. Vezi daca e si cazul tau sau trebuie sa folosesti alta tasta pentru a salva schimbarile facute. Pe ecran apar instructiuni si tastele necesare operarii in Bios. Nu modifica decat acele optiuni strict necesare, pentru a nu destabiliza sistemul.