| SundMax a întrebat:

Am sursa de 450, dace inseamna viteza de scriere la un dvd-wr ex: Viteza de scriere DVD-R:

16x...este viteza maxima de scriere, sau viteza mimima sa stiu ce fel de dvd-uri sa cumpar! mersi! astept un raspuns favorabil de la cine se pricepe cu asa ceva.

Răspuns Câştigător
| alinaalin955 a răspuns:

Toate DVD-urile si CD-urile pe care le fac le scriu la cea mai mica viteza permisa.
Nu doar cele pe care pun sisteme de operare,programe, drivere sau ce mai pun, dar si cele cu filme, muzica.
Cine te grabeaste?
Cumperi orice fel de DVD-uri,+R,-R, nu conteaza.
Poti folosi CDBurnerXP.
https://cdburnerxp.se/ro/home
Asa se numeste, ruleaza si pe Windows 7, 8 si 8.1.

9 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Pe dvd-uri este scrisa viteza maxima de scriere.
In idee, pe cele cu viteza maxima de scriere mai ridicata, calitatea dvd-ului este mai buna. In practica mai difera...

| SundMax explică (pentru sltlp):

Pai si daca introduc in dvd-wr un dvd-r(disc) cu viteza de scriere intre 1 si 8 x, dar dvd-wr crie acelasi disc dvd-r cu 16x inseamna ca de asta nu functioneaza sa fac dvd-uri, v-a trebui sa cumpar dvd-uri mai mari de 8x sau mai mari de 16x ca sa functioneze? multumesc!

| sltlp a răspuns (pentru SundMax):

Nu. VIteza de pe unitatea optica e viteza maxima teoretica la care poate functiona. Daca pui undvd cu viteza intre 1 si 8, e recomandat sa il scrii(ai optiuni la scriere) cu o viteza cuprinsa intre 1 si 8, dar nu mai mare.
Deci merg, nu te speria.
Oricum, un sfat: daca vrei o scriere de calitate(care sa reziste peste ani), nu scrie dvd-urile cu mai mult de 2x.

| SundMax explică (pentru sltlp):

Nu merg omule, mersi de sfat dar nu merge...am incercat eu sa fac un windows bootabil cu nero6 si nu merge, tot cu acelasi program am facut un cd cu windows xp bootabil cu cd-uri de max48x,dar cand am vrut sa schimb, adica sa fac si windous7...am bagat un dvd-r de 8x si cand sa dau durn sa scrie mil scotea afara din dvd-wr.

| sltlp a răspuns (pentru SundMax):

Pai sunt doua varainte: fie dvd-ul nu e bun, fie unitatea optica nu e capabila sa scrie pe dvd, fie din nero ai ales ca proeict(daca ai facut cu rpiect) ca ai cd, si tu ai pus dvd in unitate.

| SundMax explică (pentru sltlp):

Nu am gresit cu programul...am stricat 3 dvd-uri, si unitatea optica este
DVD Writer LG GH22NS50, SATA, negru, bulk
.......http://www.emag.ro/dvd-writer-lg-sata-negru-bulk-gh22ns50/pd/E66G3BBBM/ vezi si tu setarile daca vrei, si ca dvd(disc) am incercat cu dvd-r 8x si nu merge.

| sltlp a răspuns (pentru SundMax):

Eu tot tind sa cred ca faci tu ceva gresit...

| SundMax explică (pentru sltlp):

O sa mai incerc inca odata cu alt program, mersi!