| anonim_4396 a întrebat:

Am un calculator mai vechi cu două hard disk-uri băgate în el și vreau să îi instalez Windows XP. Când să îi instalez Windows XP(menționez că, Windows-ul este băgat pe un stick bootabil cu Easy2Boot) îmi apare "No hard disk has been detected by BIOS", dar în BIOS detectează hard disk-urile(cablurile hard-urilor sunt introduse bine, arată perfect și nu au fost roase). Care ar putea fi problema? Mai poate fi reparat?

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Daca SATA este configurat in BIOS ca SATA propriu-zis (mod nativ) atunci Windows XP are nevoie de un driver special de SATA (pe floppy!) la instalare ca sa recunoasca HDD-urile.

Daca nu ai driver, floppy, nu te pricepi: cauta si seteaza in BIOS SATA-ul ca IDE (mod legacy) si atunci controller-ul SATA va functiona ca unul de IDE, recunoscut de Windows XP fara drivere suplimentare.

6 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Ce configuratie ai la PC?

| anonim_4396 explică (pentru Intruder19):

Are procesor Intel Celeron, hard disk-uri de 3.5 inch cu interfață SATA 2

| anonim_4396 explică (pentru Intruder19):

2 GB RAM, placă video integrată

| Intruder19 a răspuns (pentru anonim_4396):

Verifica in bios daca ai cumva ceva cu Uefi si schimba in legacy. Incearca sa faci stick-ul cu Rufus, poate iti merge.

| flixbuster a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca SATA este configurat in BIOS ca SATA propriu-zis (mod nativ) atunci Windows XP are nevoie de un driver special de SATA (pe floppy!) la instalare ca sa recunoasca HDD-urile.

Daca nu ai driver, floppy, nu te pricepi: cauta si seteaza in BIOS SATA-ul ca IDE (mod legacy) si atunci controller-ul SATA va functiona ca unul de IDE, recunoscut de Windows XP fara drivere suplimentare.

| doctorandus a răspuns:

Nu mai folosi Windows XP, e expirat de mult.

Mai bine descarci Chrome OS de la Google și-l faci Chromebook.

| NLS a răspuns:

Cum a subliniat si colegul,
cu optiunea Legacy activata in BIOS,

SI cu stickul creat in programelul RUFUS,
alegand modul Legacy si tabela de partitionare MBR
ar trebui sa mearga

Daca nu esti sigur cum se face corect stickul, ma poti contacta.