| KobraXS a întrebat:

Sistemul meu de operare este windows xp.
Azi din greseala am rupt unul dintre cele 4 sloturi sata 3, in care se baga unitatea optica.Am bagat unitatea optica in alt slot,am pornit calculator iar cand intra in windows,ca sa vezi,nu-mi mai apare unitatea optica nici in my computer si nici in device manager.Tin sa mentionez ca unitatea optica este detedtata de catre placa de baza dar nu de catre windows. Daca incerc sa introduc unitatea optica in alt slot,calculatorul ori nu detecteaza hard disk-ul, ori cand windows-ul trebuie incarcat calculatorul se reporneste automat.Atunci cand pornesc calculatorul scrie undeva:
Ide master 0:Samsung sv 00986(acesta este hard diskul)
Ide chanel 1:aici scrie unitatea optica.Ce as putea face ca windows-ul sa redecteteze unitatea optica?
P.S:slotul pe care l-am rupt nu poate fi reparat.

5 răspunsuri:
| Alfred0703 a răspuns:

Ai compromis partial placa de baza.

| KobraXS explică (pentru Alfred0703):

DA,stiam,nu ma ajuti, stii ca as putea face?

| Alfred0703 a răspuns (pentru KobraXS):

Pai instaleaza windowsul din nou, daca tot nu merge iei alta placa de baza sau cel mai simplu iei un adaptor care imparte un slot sata in alte 3-4 sloturi(adaptoarele sunt rare si nu prea le gasesti la orice magazin de componente pc)

| KobraXS explică (pentru Alfred0703):

Altceva n-as putea face?

| Alfred0703 a răspuns (pentru KobraXS):

Alta placa de baza sau iti conectiezi unitate optica prin alt mijloc (trebuie sa aiba si alt cv in afara de sata)