| TheTimeKiller a întrebat:

Am un DVD cu windows 7 x64 biti. Am incercat sa il instalez. Intru in bios, selectez CD/DVD...(ceva de genu) si dau restart. Dupa las pc asa imi apare : Press F1 to continue. Apas f1 si imi da 2 variante sa aleg : Start windows normally sau Repair. Nu imi apare instal sau ceva. PS: e prima data cand vreau sa instalez windows 7.

Răspuns Câştigător
| pozeanimate a răspuns:

"selectez CD/DVD"
nu trebuie sa-l selectezi doar, dar sa si-l setezi primul in lista apoi f10, sa salvezi setarea
2. windows trebuie sa fie corect ars pe dvd

descarca windows iso si cu
http://www.burnaware.com/downloads.html
arzi imaginea pe dvd
asta ca sa fie bootabil,
adica nu sa aiba motorul de pornire automat

apropo ce configurare pc ai?
poate nu suporta windows 64

| TheTimeKiller explică (pentru pozeanimate):

Da sistemul meu nu suporta windows pe x64 am gresit eu. Am luat un widows pe x86 si merge acum. Multumesc.

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La first boot device trebuie sa pui ce ai spus tu mai sus (CD-ROM, DVD nu stiu cum ai tu). La celelalte trebuie sa pui disable sau none. Daca nici asa nu merge incearca sa apaesi tasta F8 inainte de a boota Windowsul, atunci cand este scris alb pe fond negru.

| eandopuncttk a răspuns:

Sistemul (configuratia) ta e pe 64? sau x86 (adica 32 de nenorociti de biti)? daca e pe 32 (86) mi te mai chinui, instaleaza-ti un win 86 si cam atat

| TheTimeKiller explică (pentru eandopuncttk):

Am win 7 pe 32 biti acum

| tr3ig a răspuns (pentru TheTimeKiller):

Inseamna ca sistemul tau e facut pentru 32 de biti, si nu o sa iti ia in veci sistem pe 64 pentru ca nu il suportawinking cd-u cu in de il ai tu e bootabil? si a doua la mana tu ai mai instalat in viata ta vreun win?

| eandopuncttk a răspuns (pentru tr3ig):

NU niciodata nu am mai instalat win... ia hai sa nu mai vorbim

| tr3ig a răspuns (pentru eandopuncttk):

Copilu eu te intreb pentru ca mai sunt destepti destia care habar nu au, se apuca sa il faca si dupa cica nu le mai merge, acum daca nu vrei s te ajut treaba ta. haide pa