| anonim_4396 a întrebat:

Am un fisier tip.PDF descarcat de pe net, toate bune si frumoase pana imi apare aceasta pictograma pe care v-o arat in imaginea de mai jos:

https://postimg.cc/D8s7rdwD

Am descarcat QuickTime pentru windows si tot la fel imi afiseaza.
Ceva idei despre cum pot face sa vad aceasta imagine sau ce format o fi din interiorul acestui pdf? Mentionez ca pana la aceasta pagina vad absolut tot si scrisul si alte imagini si tabele etc.
Am deschis cu Browserul cat si cu Adobe Reader acest fisier pdf, in ambele variante imi arata la fel.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Incearca cu PDF Xchange editor, si suplimentar, instaleaza IrfanView daca nu il ai deja, impreuna cu pluginurile.

Asta ca sa se instaleze pe PC toate "codecurile" necasare pentru decomprimarea a cat mai multor formate foto/imagine.

(nu incerci sa deschizi PDF-ul cu IrfanView, dar dupa ce vei instala toate pluginurile pentru el, posibil sa il poti deschide intr-un PDF Viewer.)

| Simpatic a răspuns (pentru NLS):

Inca o chestie te rog, am nevoie sa extrag fisierele din acel pdf, o sa-l convestesc in.doc sau docx ca sa pot sa-l modific, pana acum am recuperat toate imaginile si textul mai putin aceste doua imagini care nu mi le arata, sunt sanse ca dupa ce instalez acest soft plus codecurile aferente sa pot importa imaginile pe care acum nu mi le arata in fisierul.doc?

| Simpatic a răspuns (pentru NLS):

Am instalat PDF Xchange si IrfanView + pluginurile
Tot asa afiseaza cand e vorba de aceste doua imagini...

| NLS a răspuns (pentru Simpatic):

Daca iti afiseaza corect imaginea, da, o poti selecta fie din PDF Xchange Editor,

fie din Adobe Acrobat (posibil si din Reader)

Eu folosesc la munca PDF Xchange Editor, si pot scoate imagini din PDF-uri cu un singur click, dar e versiunea contracost.
In versiunea gratuita (Standard, nu Plus) poti incerca sa rulezi OCR, din meniul Document.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Daca e descarcat de pe net, pot sa incerc si eu?

| Simpatic a răspuns (pentru NLS):

Merci dar acum mi-am amintit ca mi-a trimis-o cineva, acesta o avea pe un DVD (wtf!) e vorba de o documentatie tehnica a unui compresor industrial.
In fine voi lua legatura cu acela sa vad daca mai are DVD-ul sa mi-l dea, probabil exista si alte informatii pe acel DVD.

10 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Ai incercat sa deschizi PDF-ul cu un browser? Google Chrome de exemplu.

| Ineys a răspuns (pentru Ineys):

Acum vad ca ai specificat faptul ca si pe browser face la fel, dar daca ai incercat doar pe Edge, totusi iti sugerez sa incerci si pe Chrome.

| flixbuster a răspuns:

Cine a facut-o, a facut-o in Office pentru Mac si nu a stiut prea bine ce face. Nu doar ca a facut asta, a si publicat-o ca PDF.

http://www.pptfaq.com/......icture.htm

Daca era format original (PPT, DOC) aveai o sansa:

https://www.geekrant.org/2008/05/15/quicktime-picture-error/

Vezi ce zice Krishna.

Dar cum e PDF...

Ai doua sanse teoretice:
- ii ceri lu' ala sa refaca chestia corect;
- sau sa-ti dea nu PDF ci fisier de Office si incerci ce zice Krishna in al doilea URL.

Nu stiu daca e fezabila vreuna din variante.

| Simpatic a răspuns (pentru flixbuster):

Ai dreptate, cred ca a fost facut pe un macOS

| JicaContra a răspuns:

Imaginea zice ca iti trebuie si un decompressor
dar nu zice care
deci, trebuie sa vezi de unde ai luat pdf-ul daca nu sunt informatii despre asta

si, btw, si eu ca NLS, daca e un pdf luat de pe internet poti sa postezi link-ul, sa ne uitam si noiwinking