| anonim_7673 a întrebat:

Lucrez in HTML si am o problema cu adaugarea unei imagini. Sa va arat:

Pagina cu imagine de fond

Scriu asta si salvez in format HTML. Iar atunci cand dau click ca sa mi-l deschida cu Internet Explorer, nu-mi arata imaginea pe fundal, asa cum ar trebui; pur si simplu, pagina este goala. Care este problema?

3 răspunsuri:
| Andruşcă a răspuns:

Imaginea de fundal trebuie pusa in codul CSS. Du-te in fisierul HTML pe care il ai si intre tag-urile si pune asa:

body{
background-image:url('background.png');
}

In loc de background.png pune numele imaginii tale. Daca cumva nu are extensia. png sterge acel. png si pune. extensia pe care o are(background.gif, background.jpg, etc).

| Laura a răspuns:

Scrie aici codul cu spatii între paranteze, altfel noi nu putem să vedem codul respectiv. În caz că folosești > html 4. 1, s-ar putea să nu fie afișat bine pe IE, deci mai bine folosește Mozilla.