| floarea8 a întrebat:

Am un laptop acer aspire one si doresc sa il conectez la LCD. pentru aceasta mi-am luat un cablu VGA de monitor pentru ca are si tv iesire dar acum cand l-am conectat nu merge, desi tv detecteaza cablul, la fel si laptopul. Ce ar trebui sa fac? mai exista niste comenzi?

Răspuns Câştigător
| cheloo74 a răspuns:

Daca tie ti-a fost greu sa spui ce placa video ai atunci si mie imi va fi greu sa-ti explic amanuntit. TV-ul va trebui sa fie pe PC. Nu stiu cum e la tine pe telecomanda dar gasesti meniul pentru comutare AV, COMPONENT, S-VIDEO, etc pe undeva. La PC dai clic dreapta pe desktop si intri la setarile pentru rezolutie. Nu ai zis nici macar ce windows ai, pentru ca difera de la unul la altul. Ar trebui sa vezi doua monitoare. Cel notat cu 1 este cel al laptopului, cel notat cu 2 este TV-ul. Va trebui sa setezi pentru monitorul 2 o rezolutie compatibila cu cat suporta TV-ul iar apoi sa setezi in asa fel incat sa afiseze si pe cel de-al doilea. Sunt acolo optiunile nu trebuie sa fii expert ca sa le gasesti. Daca nu te descurci atunci cheama un prieten care se pricepe, sa vina sa ti-l faca.

5 răspunsuri:
| jabiilord a răspuns:

Exact cum e primul raspuns (cheloo74) dar cu adaugarea:
rezolutia trebuie sa fie ceva de genul: cat vrei tu sau cat poti/768
dupa ce dai click pe monitorul 2 bifeaza casuta de jos: "extend windows on this monitor" sau cam asa ceva.
Asta in cazul lui XP daca ai windows 7 atunci e mult mai simplu:
apasa doar: Windows + P si ai sa vezi un meniu intuitiv.
Toate astea merg doar daca ai driverele placii video instalate

| cheloo74 a răspuns:

Daca tie ti-a fost greu sa spui ce placa video ai atunci si mie imi va fi greu sa-ti explic amanuntit. TV-ul va trebui sa fie pe PC. Nu stiu cum e la tine pe telecomanda dar gasesti meniul pentru comutare AV, COMPONENT, S-VIDEO, etc pe undeva. La PC dai clic dreapta pe desktop si intri la setarile pentru rezolutie. Nu ai zis nici macar ce windows ai, pentru ca difera de la unul la altul. Ar trebui sa vezi doua monitoare. Cel notat cu 1 este cel al laptopului, cel notat cu 2 este TV-ul. Va trebui sa setezi pentru monitorul 2 o rezolutie compatibila cu cat suporta TV-ul iar apoi sa setezi in asa fel incat sa afiseze si pe cel de-al doilea. Sunt acolo optiunile nu trebuie sa fii expert ca sa le gasesti. Daca nu te descurci atunci cheama un prieten care se pricepe sa vina sa ti-l faca.

| 31957319 a răspuns:

Dupa ce le-ai conectat, incearca sa schimbi de pe tv, pe av1, av2
trebuie sa fie usor de gasit, la fel si cu play station, sau wii cand le conectez trebuie sa schimb. Sigur ii de acolo.

Răspuns utilizator avertizat
| floarea8 explică:

Am reusit pana la urma. Era chiar simplu dar nu gaseam optiunea cu monitor. Mersi cheloo74. Nu stiu ce placa video am dar am windows xp. Oricum cu cablul asta VGA nu se vede la fel de clar, iar cu rezolutia o sa incerc sa fac si cum a zis jabiilord.