| anonim_4396 a întrebat:

Am un pc bun si un laptop slabut, lapto-ul are un Intel Celeron N3350 1.10GHz, 4 RAM si windows 10.
chestia e ca as vrea sa instalez pe laptop un virtual box ( pentru a folosi kali linux) dar nu stiu daca duce si nu as vrea sa ma risc, mai mult as vrea sa incerc

8 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

CPU-ul ala e o pocnitoare pentru Windows, RAM-ul e putin si el pentru Windows insa un Linux cu un DE mai light (LXDE, XFCE) va merge ok pe configuratia ta de CPU+RAM. Depinde si ce storage ai: SSD sau HDD. Linux merge bine fata de Windows (care de-abia se taraie) pe HDD dar pe SSD merge si mai bine.

Răspuns utilizator avertizat
| adryang78 a răspuns:

În momentul în care rulezi Virtual box, va consuma din resursele laptop-ului cam jumătate.
Dacă vrei să încerci diverse distribuții Linux ai alte două posibilități:
1. Live CD - înainte de instalarea sistemului de operare, îl poți testa direct de pe CD sau USB. Schimbările pe care le faci nu rămân (de exemplu, dacă schimbi wallpaper-ul etc.), dar te poți "juca" cu el, să vezi ce poate face.
2. Instalare dual boot, dacă găsești o distribuție care te atrage. Cele mai multe distribuții Linux au opțiunea de a instala sistemul de operare în paralel cu Windows. Astfel încât, la pornire, poți alege dacă să rulezi Windows sau Linux.

Ca și distribuție îți recomand Bodhi Linux, Linux Lite sau Linux Mint. Sunt sute de alte distribuții, pe astea ți le recomand fiindcă le-am folosit și mi-au plăcut. În prezent folosesc Bodhi.

| MariannN20 a răspuns (pentru adryang78):

Voi putea folosi terminal-ul la fel ca in kali linux?

| adryang78 a răspuns (pentru MariannN20):

Da, toate distribuțiile Linux au și terminal (consolă). Comenzile pot fi diferite, fiindcă mai toate au la bază distro-urile principale, din care au derivat - Ubuntu, Fedora, Debian etc.
Dar, da, poți introduce comenzi de la terminal.

| Skarr a răspuns:

Sa bagi linux direct cred ca ar merge.
Dar masina virtuala nici o sansa

| flixbuster a răspuns (pentru Skarr):

+1 pentru bare metal install.

| Pregatardeshaorma a răspuns:

Nu duce