| nicolaeroxana a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un laptop nou si as vrea sa stiu care este cel mai bun sistem de operare: Linux, Ubuntu, Free DOS sau Windows 8? Si ce procesor este mai bun Intel Pentium, Intel Celeron sau Core I 3? Multumesc anticipat

7 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Mergi pe Windows. Si, ca sa nu mai existe confuzii, "Free Dos" inseamna "fara sistem de operare preinstalat" (trebuie instalat ulterior, dupa cumparare laptop - acasa sau chiar la service).

| K0sti a răspuns (pentru dannyel86):

Si, ca sa nu mai existe confuzii, "Free Dos" inseamna "fara sistem de operare preinstalat"...gresit!
Free DOS e un alt sistem de operare, ceea ce nu inseamna fara sistem de operare!
http://www.freedos.org/

| ion1731 a răspuns (pentru dannyel86):

Freedos este sistemul de operare al bios-ului

| dannyel86 a răspuns (pentru K0sti):

Nu ma refeream la programul Bios-ului. E foarte adevarat ce spui, dar free dos inseamna, in vorbirea curenta, fara Windows, Linux. Asta voiam sa subliniez, nu ca Bios-ul insusi nu ar avea sistem de operare. happy Imi place sa ma exprim pe intelesul tuturor, chiar daca altii isi doresc alta formulare. Poate mai tehnica, poate de neinteles.

| Zaygon a răspuns:

La procesor normal ca din ce ai enumerat tu i3, daca vrei sa dai otara mai multi bani iti iei un i5 sau un i7.
Iar la sistem de operare depinde pentru ce vrei sa il folosesti si de cati bani dispui. Daca ai bani cumpara-ti Win 8.1 sau 10. Daca vrei sistem de operare free pune-ti Ubuntu, Linux Mint, Zorin - ce distributie de Linux vrei tu.
Eu pe laptop am in dualboot Win 8.1(am facut upgradre la 10 dar nu mergeau toate driverele asa ca m-am intors la 8.1) si Ubuntu 15.04. Folosesc Win 8.1 chiar numai daca am nevoie de un program pe care nu il gasesc pe Ubuntu sau nu ii gasesc alternativa. In rest pentru browsing, documente si filme Ubuntu.

| ion1731 a răspuns:

Iti enumar ordinea procesoarelor de la cel mai slab la cel mai puternic de la Intel:
celeron- cel mai slab /vechi /nasol
pentium- putere mica spre medie
i3- mediu
i5- un pic mai sus decit mediu- se descurca in 99% cu toate aplicatiile cit de complexe nu ar fi aceste.
i7- cel mai puternic
Ia-ti unul cu windows si vei putea folosi orice aplicatie vrei ( cu unele foarte mici exceptii ) recomand windows 8.1 sau 10 ( care contine spyware dar disign mai frumos are).
+ poti instala mai multe sisteme de operare pe diferite partitii. Succes.

| ion1731 a răspuns (pentru ion1731):

Am uitat sa-ti zic : iti recomand Asus n550jk- super alegere- dar nu stiu daca iti permiti.