| Adi36346346 a întrebat:

Am un telefon de vreo 5-6 luni, si a aparut o problema ciudata la el nu stiu daca a mai intalnit cineva. Treaba e ca, pierde mult curent peste noapte sau ceva de genu.
Adica daca seara il scot de la incarcat si am 100% baterie dimineata il gasesc cu 80% 78% cam asa... din ce cauza poate fi? Toate aplicatiile le inchid si net si tot, am dat telefonul si pe modul ultra care inchide tot lasa deschis doar pentru apeluri si mesaje si aceeasi treaba! Care poate fi cauza? De incarcat am incarcat telefonul cu incarcatorul originial si nu l am lasat niciodata peste noapte la incarcat!

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Daca bateria se incarca normal, adica nu prea repede, atunci inseamna ca are capacitatea ei normala. Daca se incarca mai repede ca de obicei, atunci e posibil sa aiba capacitatea redusa si trebuie inlocuita.
Chiar daca sunt inchise majoritatea programelor, tot exista aplicatii care sa consume curent. Poate o resetare a androidului sa readuca consumul la valorile obisnuite. Poate o aplicatie, un virus sau un update a condus la marirea consumului. E posibila si existenta unei componente defecte care sa mareasca consumul.

| Adi36346346 explică (pentru LinxCont):

Bateria se incarca normal, cum se incarca si cand l-am cumparat! Doar ca pierde curent aiurea, am sa incerc sa ii dau o resetare la setarile din fabrica si sa vad daca mai face asa! Multumesc

12 răspunsuri:
| Valentinaldoilea a răspuns:

Toate pierd ceva pe timpul noptii dar la tine e prea mult. Esti sigur ca nu e ceva deschis? Verifica tu manual, nu cu aplicatii care pot lasa ceva pentru ca asa sunt setarile.

| Adi36346346 explică (pentru Valentinaldoilea):

Manual am verificat de fiecare data si nu e nimic deschis, ba mai mult am activat si modul ultra care inchide tot! si acelasi rezultat, ciudat e ca daca intru la setari si ma uit ce a consumat bateria...nu afiseaza nimic ciudat!

| Valentinaldoilea a răspuns (pentru Adi36346346):

Incearca sa-l lasi o noapte intreaga in priza. Nu pateste nimic, are protectie. Si vezi daca a doua noapte face la fel.

| Mihaelablabla a răspuns:

Pai. cine stie ce face noaptea telefonul laughing

| nuestenimic a răspuns:

Depinde si de telefon in cazul meu am patit acelasi lucru al incarcam seara 100% iar a doua zi 50 sau 60 % poate sa fie din cauza unui virus sau daca ai un card sd pe el in cazul meu aceasta a fost problema Lam resetat la configuratiile din fabrica la fel si cardul si totul a revenit la normal incearca si tu dar salveaza toate datele tale dupa aia nu-mi lua nici macar 1% ramanea cu cat l-am lasat depinde si de telefonul care al ai ca nu toate tin la fel dar telefoanele care le-am avut oricat de putin ar tine incarcat nu are voie sa consume degeaba

| Adi36346346 explică (pentru nuestenimic):

Am sa incerc si cu o resetare la telefon! happy

| Anonymous412 a răspuns:

Bateria s-a deteriorat, trebuie sa o inlocuiesti.

| Adi36346346 explică (pentru Anonymous412):

Asa de repede? In doar 5 6 luni de utilizare?

| Anonymous412 a răspuns (pentru Adi36346346):

Da.Pentru ca daca stai pe el in timp ce se incarca, si ii deranjezi foarte des incarcatorul, si in timp ce se incarca folosesti aplicatii ce consuma multe resurse, bateria se deterioreaza.

| anapatrascu a răspuns:

Păi unele telefoane/tablete(de exemplu a mea)când sunt închise pierd din baterie.

| LucKxD a răspuns:

Bateria e de vina! Incearca sa iti procuri alta baterie sa vezi daca se intampla la fel! Sau tebuia ca la procurarea dispozitvului sa-l descarci complet si sa-l lasi la incarcat 12/24h ca sa tina bateria! Ti-am zis incearca cu alta baterie sa vezi!