| Solann a întrebat:

Am vazut pe aici discutii despre aplicatiile care ruleaza in fundal si care ar trebui inchise. Pe telefon, pc.
Cum stiu care sunt acele aplicatii? Cum le depistez? Unde le gasesc?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Pe PC e vorba despre Servicii inutile, si sunt cateva pe care nu le folosete aproape nimeni, precum exista si altele de care multi ar putea sa se lipseasca, daca vor un PC care sa zburde, atunci cand au un procesor mai slab, sau cand sunt pe laptop si vor sa lungeasca autonomia bateriei.

Deasemenea, tot pe PC/laptop, ar trebui dezactivate toate "prostiile" care se afla in Settings - Privacy.

Precum si Cortana, Telemetria (ambele trimit date pe serverele MS, si chiar daca nu ai nimic de ascuns, folosesc inutil procesorul si resursele PC-ului precum si bateria laptopului) si aplicatiile "moderne".
In caz ca nu stiai, chiar si aplicatia aceea banala de Post-It trimite date pe serverele Microsoft, iar daca te uiti atent, aplicatia de Calculator porneste vizibil mai incet decat cea clasica din Windows 7.
La fel aplicatiile Photos, Movies, sau Groove Music, bonus au si foarte putine setari si optiuni fata de programele dedicate: IrfanView, XnView, VLC Player, POT Player, AIMP, Foobar2000 ).

Toate functiile de acolo incetinesc putin sistemul, consuma niste banda de net, pentru ca trimit multe chestii pe serverele MS si consuma bateria.
Daca ai un monstru de procesor si nu te intereseaza sa faci economie la curent, si nici violarea intimitatii nu conteaza pentru tine, nu trebuie sa faci/dezactivezi absolut nimic.

#################################
Pe telefon (Android) e vorba despre aplicatii duble (ai browser de la Android si browser de la Google),
ai tot felul de bloatware de la producatorul telefonului, aplicatii de plata care sunt valabile doar in anumite tari, sau contul producatorului (Xiaomi Account, Samsung account, etc), sau magazin de aplicatii (Xiaomi Market, etc), sau aplicatii de monitorizare duble (de la Android si de la producatorul telefonului), etc
Si pe anumite branduri, ai aplicatii care genereaza reclame.
Sau care trimit pur si simplu anumite date pe serverele producatorului telefonului.

Eu folosesc Minimal ADB and Fastboot 1.4.3 pentru a le "dezinstala".
Unele, foarte putine, se pot dezinstala direct din setarile telefonului, insa pentru majoritatea, e nevoie de ADB.

Daca te intereseaza sa faci ceva in sensul acesta, contacteaza-ma si iti pot explica/arata mai indetaliu, intr-o seara.

Daca nu doresti sa prelungesti durata de viata a bateriei, si ai hardware puternic, NU trebuie sa faci absolut nimic.

Chestiile de care spunea colegul nu au absolut nici o legatura cu intrebarea ta, nu e fals deloc ce a raspuns, dar nu e ce voiai tu sa intrebi de fapt.

Nu trebuie sa inchizi aplicatiile deschise care ruleaza in fundal, le opreste automat sistemul cand se umple memoria RAM (incepand cu Android 7, aceste functii sunt tot mai inteligente, si elibereaza RAM-ul de aplicatiile pe care nu le-ai mai folosit).

Legat de intrebarea ta, era vorba sa dezinstalezi (definitiv, pana alegi sa le instalezi din nou) aplicatiile nefolositoare instalate de producator, sau care au venit cu Android.
La asta se refera majoritatea cand spun asa ceva.
De exemplu, telefonul meu are o aplicatie de Notite de la producator, si una de la Google.

Are Google Lens, Google Duo, Google One,
nu am nevoie de ele, ruleaza aiurea in fundal, le pot dezinstala daca vreau, prin ADB, telefonul nu ma lasa adesea.
Are aplicatie pentru filme si pentru muzica, si calculator standard, insa eu doresc sa instalez un calculator stiintific, si alte playere pentru muzica si pentru filme,
si de multe ori, acestea se pot dezinstala doar prin ADB, nu merge direct din setarile telefonului.

| Solann explică (pentru NLS):

O, multumesc. Asta voiam sa aud.
Am observat si eu Cortana. Nu ma lasa sa o dezinstalez.
Google one nu stiam ce este. Etc.
Pe unele le-am oprit fortat dar nu ma lasa sa le dezinstalez.

| NLS a răspuns (pentru Solann):

Cortana nu se poate chiar "dezinstala", nici Telemetria.
Insa se pot bloca (mai precis, Disable). Se opreste accesul lor la net, nu mai trimit date.

###### Disable Auto Updates ######
(Update-urile nu se mai fac automat, cand apar, le faci tu manual cand ai chef. Asa ca nu o sa mai fii deranjat cand esti intr-un joc, sau intr-un live de tot felul de notificari sau ferestre)
GPEDIT >> Administrative Templates >>
Windows Components >> Windows Update >>
Configure Automatic Updates >> Disabled

###### Disable Cortana ######
GPEDIT >> Administrative Templates >>
Windows Components >> Search >>
Allow Cortana >> Disabled

###### Disable Telemetry ######
GPEDIT >> Administrative Templates >>
Windows Components >>
Data Collection and Preview Builds >>
Allow Telemetry >> Disabled

###### Disable Notifying for Win11 ######
(nu mai primesti notificari pentru update la Win11)
GPEDIT >> Administrative Templates >>
Windows Components >> Windows Update >>
Windows Update for Business >>
Select the target Feature Update version >>
Enabled >>
Introduci
Windows 10
22H2
in cele doua casete, apoi Appply si OK

Pentru dezactivarea Serviciilor nefolositoare, vezi urmatorul Link, e un document Excel urcat de mine:
Ca sa ajungi la Lista Serviciilor,
click dreapta pe Taskbar, alegi TaskManager,
click pe Tab-ul Services
si in partea din stanga jos, apesi pe Open Services

https://mega.nz/file/Au4AwYKR#Mgmb5IkRATZfmIRfwdmTaDBy0WVDha3PjJaLMMgigaw

| Solann explică (pentru NLS):

Multumesc.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pe telefon le gasesti in josul ecranului, sub forma de 1-2 patratele (alaturi de semnul de intoarcere inapoi, la ecranul anterior). Cand atingi acel patrat, pe ecran apar ecranele aplicatiilor neinchise, care ruleaza in fundal. Ecranele se opresc prin tragerea spre laterala ecranului sau prin atingerea "X"-ului din dreapta-sus a ferestrei.

Pe calculator (sub Windows), gasesti programele care ruleaza in "Task Manager", care apare in meniul de la apasarea combinatiei de taste "Ctrl" + "Alt" + "Del".

| Solann explică (pentru Bula):

Pe telefon, am sa verific. Nu stiam.
Dar in Task Manager (am vazut cum arata), de unde stiu ce sa inchid si ce sa las sa ruleze? Cum stiu ce ruleaza fara sa-mi fie de folos? Cand eu, inca mai folosesc pc-ul.

| Bula a răspuns (pentru Solann):

Pornesti calculatorul, dupa care imediat deschizi Task Manager - lista programelor care ruleaza.
Numele programelor (de 1-8 litere) sunt un indiciu a programului.
Le inchizi pe rand si vezi ce se intampla, ce se opreste. happy
La nevoie, re-pornesti calculatorul.

| Solann explică (pentru Bula):

Merci.