| anonim_4396 a întrebat:

AMD sau Intel? voi ce alegeti si de ce?
Eu unu aleg AMD pentru ca este mai ieftin si nu mor pentru 5-10 fps in plus atata timp cat ruleaza jocu in 60 fps. Voi?

7 răspunsuri:
| Cronki a răspuns:

Am pe PC un fx8350 si se incinge foarte tare. Carcasa bine aerisita cu 4 ventilatoare de 120mm + cooler ID-Cooling FI-REEX deluxe si tot sare in 95 grade cand editez foto/video. Apoi nu-i mare diferenta fata de batranul dual-core care l-am avut. FX e un monstru puturos care papa curent si da caldura. La video render se simte diferenta. La urmatoarea achizitie merg pe Intel.

| StalkerSoul a răspuns:

Intel, normal cu cat mai multe fps-uri cu atat mai bine. happy

| lBroken69 a răspuns:

Intel,de ce nu? Sa stii ca nu sunt 5-10 fps, si PC-urile cu AMD au sistem facut aiurea...

| KodrutZ a răspuns (pentru lBroken69):

Hai ca dai cu mucii in fasole major! Ce e aia "au sistem facut aiurea", ha?
@x99InF3rNo99x: Nu zic ca exista o alegere buna sau una rea, ea depinde de buget si nevoi. In 2012 am trecut de la AMD la Intel dupa 15 ani de AMD din doua motive mari si late: consum de curent/caldura degajata mai mici in cazul Intel si chipset fara probleme atunci cind ii dai un SSD pe SATA3. Ca bonus, Intel ofera acum si o performanta per core si clock-per-clock cu mult peste AMD. Daca ar fi sa fac un sistem pentru office/filme cu video integrat pentru un cost cit mai mic, as merge pe AMD. In aproape orice alta situatie, in momentul de fata, as merge pe Intel.

| T4zu a răspuns:

Salut.
Pe scurt sa luam cpu AMD:
PRO
-buget redus
-sunt bunicele in performanta si jocuri daca ai si un GPU pe masura
CONTRA
-se incalzesc destul de repede
-nu sunt prea bune la edit foto/video
-orice cpu cu aceleasi nr de nuclee de la AMD este mai slab decat la Intel.

INTEL:
PRO
-Este foarte bun atat in edit foto/video,
-Performanta ridicata in Gaming, daca ai si un GPU pe masura
-Viteza mare de procesare asa ca daca este solicitat fiecare nucleu lucreaza la parametri normali si nu se incinge CPU-ul
-Are turbo boost care are rolul de a aloca MHz procesorului, mai multi decat scrie daca este suprasolicitat, (ex. ai cpu de 3.5 ghz si e suprasolicitat cpu aloca 3. 9ghz fara sa faci OC; dar asta depinde si de turbo boost-ului fiecarui CPU care este mentionat in detaliile produsului)
CONTRA
-
Eu asi alege CPU Intel, deoarece am avut AMD aproape 10 ani si stiu bine diferenta.

Sper ca te-am ajutat, daca mai stiti voi cv sunteti bine veniti sa adaugati sau sa subliniati greseliile.

| CinevaNou a răspuns (pentru T4zu):

AMD:
Pro
poti alege procesoare performante si fara chip grafic integrat.

Intel:
Contra
-Procesoarele noi vin cu tot felul de tehnologii care nu le folosesc nici macar cei din enterprise=bani aruncati pe fereastra. Un exemplu ar fi Intel anti-theft, care ca pe langa ca face parte din pretul procesorului, mai iti trebuie si abonament lunar ca sa il poti folosi, si cum nu era de ajuns poate fi folosit doar in america. Deci un feature inutil pentru non-americani, care il platesti chiar daca nu-l poti folosi.
Alte exemple frumoase sunt Intel vpro si Intel amt care permit remote control direct din bios, daca se descopera o vulnerabilitate in astea cineva iti poate controla pc-ul indiferent ce windows/linux/msdos rulezi si nici macar antivirusul nu poate opri chestia asta.
-Toate procesoarele performante si noi vin cu grafica integrata=bani dati degeaba din nou, in caz ca vrei sa-ti cumperi si o placa video dedicata.
-
Asa ajung sa fie mult mai scumpe Intel, desi majoritatea sunt practic acelasi lucru cu amd ca putere.
Eu m-as uita ce stiu sa faca procesoarele care se incadreaza in bugetul meu, apoi as alege amd sau Intel. Daca intrebi la modul general, nu ai cum sa zici ca Intel e pur si simplu mai bun decat amd, sau invers. Dar ai putea spune ca Intel isi incarca procesoarele cu porcarii inutile pentru utilizatorii obisnuiti si ii mai pune si sa plateasca pentru ele.

| Tutuianu_Razvan_1999 a răspuns:

Salut amd fx sunt bune pentru jocurile 2014/2015, insa problema la ele este ca se incalzesc foarte repede si nu sunt bune pentru editari foto / filme si altele
eu am cumparat Intel, voi avea cu vreo 5 fps mai putin ca la amd dar il voi tine mult mai rece ceea ce il va face sa tina cat mai mult