| Anonimul151 a întrebat:

As dori sa imi iau o camera rotativa wirelles. Problema e ca nu am router cu internet in locul in care vreau sa o pun. Daca o conectez cu hotspotul va merge? Adica voi putea vedea imaginile live? Sau va trebui neaparat un router cu internet?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Totul depinde de soft-ul de control.
Camera insasi da semnalul video, pe care-l emite pe reteaua la care este conectata (cu- sau fara fir). Reteaua wi-fi insa are o raza mica de actiune, de cativa metrii.
Pe cealalta parte al retelei trebuie sa ai un aparat care identifica camera (prin IP), dupa care decodeaza semnalul video.

Daca reteaua este de wi-fi (fara fir), atunci trebuie sa ai si un punct de conectare principal (hotspot) care este nodul de legatura pentru toate aparatele conectate.
Hot-spot poate fi router-ul, telefonul, un calculator etc. cu soft-ul necesar instalat si functional.

Daca vrei sa te uiti live la imaginea camerei, trebuie sa ai un soft de conectare la retea, respectiv unul pentru decodarea semnalului.

Ca urmare, cand cumperi camera, trebuie s-o alegi foarte atent, respectiv sa ceri si parerea vanzatorului, cu ce aplicatii- si in ce conditii te poti uita la imaginea camerei.

| Anonimul151 explică (pentru Bula):

Am inteles. Chestia e ca un vecin are camera de genu. I a pus o cunostinta de a lui. Si am vorbit, de aceasta camera deoarece vreau sa imi pun si eu. Si persoana asta care are camere de genu nu are wireless/wifi. Si ma gandeam ca trebuie neaparat sa am wireless ca sa vad live. Dar oricum inainte de a mi pune camera o sa discut cu persoana care o va pune. Daca trebuie sau nu sa am wifi. Daca trebui, voi vedea ce voi face...

Multumesc de raspuns.

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Dacă îți iei cameră wireless, evident ai nevoie de o rețea wi-fi, fie dintr-un router, fie de la un telefon făcut hot-spot.
Dar există și camere ptz cu fir, la care nu ai musai nevoie nici de rețea, nici de internet.