| Jardelin a întrebat:

As dori sa transfer o filmare, stocata momentan pe o caseta VHS, pe calculator. Cum pot face acest lucru?

Detin un aparat care poate reda caseta video, insa nu stiu cum sa o descarc pe calculator. Imi trebuie un dispozitiv de captare, sau asa ceva?

Multumesc anticipat!

10 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Salut
Sunt solutii dar implica costuri suplimentare, una e placa de captura asa cum ti'a fost sugerat mai sus.
Daca e vorba de o singura caseta cred ca iesi mai ieftin sa te duci la un studio video, la o televiziune locala au orice centru care se ocupa cu asa ceva.
bafta

| mgtow a răspuns:

Daca se putea recproduce pe pc caseta cu un dispozitiv adaptabil inregistrai cu fraps filmul, altfel nu merge.

| florin1979 a răspuns (pentru mgtow):

Cu fraps fisierele sunt enorme ca marime! Cumpara o placa de captura si rezolva treaba oh go on

| Jardelin explică (pentru viooiv):

Multumesc pentru link-uri, viooiv!

| Jardelin explică (pentru viooiv):

Ai putea, te rog frumos, sa imi recomanzi un anumit dispozitiv? Sa zicem ca banii ar conta mai putin, ceea ce ma intereseaza este sa pastreze cea mai buna calitate a imaginii si a sunetului, si sa mearga cel mai bine, pentru ca am citit review-uri despre diverse produse care spuneau ca unele nu capteaza sunetul, pierd mult din calitatea initiala a inregistrarii, sau au probleme cu instalarea, etc.

Multumesc mult!

| Jardelin explică (pentru viooiv):

Am uitat sa iti spun ca as prefera un dispozitiv extern.

| viooiv a răspuns (pentru Jardelin):

Sal scuze de Intarziere cu raspunsul. Dupa parerea mea.
1.http://www.esal.ro/......3452.html.
2.http://www.dc-shop.ro/......25-fps-l/.
Asta daca vrei sa faci o investitie. Daca nu mergi la un centru specializat pe asa ceva, cum a sugerat SOLUTIPC.Si totusi daca vrei achizitioneaza o camera digitala Ful HD.pe HDD.si nu mai ai nevoie de placa de captura si calitatea materialului este fffff. BUNA.
PAREREA MEA!

| Jardelin explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Tinind cont de ele, voi gasi cea mai buna solutie pentru a avea in final filmarile transferate pe HD-ul calculatorului.

| ganutzu a răspuns:

Ai nevoie de un tv tuner in pc..sau cel putin asa faceam eu chestia aia,deci conectezi aparatul la tv tuner si il bagi in mufa unde se baga si cablul tv, apoi cauti postul si dai REC, tv-tunerul inregistreaza continutl redat, in caz ca caseta e foarte lunga din cand in cand, eu faceam asta cam la o ora sa pui stoi si apoi REC din nou, astfel continutul se fragmenta in mai multe clipuri ca sa omcapa pe cd/dvd.Stiu ca mai erau si niste studiouri prin Bucuresti unde sa faceau lucrul de genu :p